Juraj a Jakub Čižmarovičovci prvýkrát ako duo na koncerte aj v Banskej Bystrici

KULTÚRA
1 /

Huslista Juraj Čižmarovič a klavirista Jakub Čižmarovič sú na slovenských pódiách dobre známymi sólistami. Otec aj syn, obaja žijúci v Nemecku, sa na Slovensko pravidelne vracajú.

Koncert Čižmarovičovcov na bystrickej Radnici

Ich komorná spolupráca je však výnimočná a ako komorné duo sa na Slovensku predstavia po prvýkrát. Od pondelka 27. novembra do stredy 29. novembra vystúpia v žilinskej Novej synagóge, v banskobystrickej Cikkerovej sieni a v bratislavskom Mirbachovom paláci. Koncert v Banskej Bystrici na Radnici bude v utorok 28. novembra o 19:00 hod. Vstupné je 5 a 3 eurá.

Exkluzívne rodinné duo bude hľadať paralely medzi hudbou a odkazom dvoch zásadných európskych autorov a zakladateľskou osobnosťou slovenskej hudby. Zaznejú Dumky od Jána Levoslava Bellu, Rapsódia č. 1 od Bélu Bartóka a Sonáta pre husle a klavír č. 1 od Johannesa Brahmsa.Podnetná dramaturgia poodhaľuje krásu zabúdanej Bellovej hudby, Bartókov temperament a Brahmsov „klasický“ romantizmus v intimite jeho komornej tvorby.

Juraj Čižmarovič

Je najvýznamnejším slovenským huslistom strednej generácie. Napriek tomu, že od r. 1990 žije v Nemecku, kde pôsobí ako koncertný majster významných orchestrov (Gürzenich Orchester, WDR Rundfunkorchester, orchester Bayreutských slávností), ako sólista, komorný hráč a dirigent sa neustále vracia aj na Slovensko.

Nahral 10 CD, vrátane vo svetovom meradle unikátnej a cenenej nahrávky raritných husľových koncertov S. Wagnera a H. Pfitznera. Prestížny európsky rozhlasový orchester WDR Rundfunkorchester, kde Juraj Čižmarovič v súčasnosti pôsobí ako 1. koncertný majster, mu pravidelne ponúka príležitosti pre sólové hranie vo svojich koncertných i nahrávacích projektoch.

Jakub Čižmarovič

Jeden z popredných európskych interpretov mladej generácie, klavirista, sa v Nemecku veľmi rýchlo presadil vďaka víťazstvám na celoštátnych súťažiach (Klavírna súťaž Steinway, Junge Musiziert). Už ako 16-ročný debutoval s kolínskym Gürzenich Orchestrom a dirigentom Jamesom Conlonom. Roku 2001 zvíťazil na medzinárodnej súťaži Festa Ueda v japonskom Nagane. Roku 2009 mu na Slovensku bola udelená Cena Ľudovíta Rajtera.

V súčasnosti pravidelne spolupracuje s nemeckými orchestrami, účinkuje na nemeckých i zahraničných festivaloch. Významné je jeho pravidelné účinkovanie na japonských pódiách a v Južnej Kórei. V USA debutoval s Chigaco Symphony Orchestra s Jamesom Conlonom. Nahral 3 CD.

Hlavným organizátorom koncertov Čižmarovičovcov je ORGANYzácia, o.z., spoluorganizátorom Truc sphérique, o.z., hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia a koncerty podporil Hudobný fond.

Zdroj: Martina Tolstova, Foto: ilust.