Hudobné átrium ŠVK žije folkom, Dylanom, Cohenom a bude aj Beethovenom

KULTÚRA
0 /

Vážení milovníci hudby, prijmite pozvanie Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici na februárové hudobné podujatia.

3. 2. – 28. 2. 2020  FOLKOVÉ NÁVRATY  príbehy a koncerty

Audiovizuálna prehliadka filmových dokumentov, záznamov z koncertov a hudobných nahrávok pesničkárov doplnená zaujímavými tematickými knižnými publikáciami.

PROJEKCIE

Streda 5. 2. 2020  16:00 hod.  BOB DYLAN  No Direction Home, 1. časť

2005, 113 min., titulky

Streda 12. 2. 2020  16:00 hod.  BOB DYLAN  No Direction Home, 2. časť

2005, 95 min., titulky

Veľkolepý dvojdielny štvorhodinový dokument No Direction Home mapuje dráhu pesničkára Boba Dylana od jeho detstva v americkom štáte Minnesota až po jeho britského koncertného turné v roku 1966 a nehodu na motocykli, po ktorej sa na dlhé roky stiahol z verejného života.

Oscarový režisér Martin Scorsese pracoval na projekte štyri roky s úplným sprístupnením k Dylanovmu archívu. Dylana zachytáva v historických a spoločenských súvislostiach. Spevákovu kariéru zasadil do kontextu atmosféry prvej polovice 60. rokov minulého storočia, neopomenul prebúdzajúce sa hnutie za ľudské práva, rovnoprávnosť černochov na juhu Spojených štátov a hnutie proti vojne vo Vietname.

Film poodhaľuje mýty, ktoré sám o sebe Dylan vytvoril, napr.  prečo si zmenil meno, ako je to s jeho indiánskou krvou a ďalšie súvislosti.

Streda 19.2.2020 o 16:00 hod. LEONARD COHEN  Live in London

2009, 159 min.

Leonard Cohen zostáva jednou z najpútavejších a najtajomnejších hudobných postáv svojej éry. Je jedným z mála hudobníkov, ktorý si získal rešpekt a pozornosť.

Záznam z koncertu Leonarda Cohena zachytáva hudobníka vo skvelej muzikantskej forme počas svetového turné v roku 2008. Zároveň  ide o jeho prvé koncertné album, ktoré obsahuje skladby nahrané výlučne pri jedinom koncerte.

VSTUP VOĽNÝ! Pre organizované skupiny ponúka Hudobné átrium ŠVK  výber projekcií v dohodnutých termínoch.

3. 2. – 29. 5. 2020  LUDWIG VAN BEETHOVEN (*1770 – †1827)

250. výročie narodenia hudobného velikána. Generácie skladateľov ho právom považujú za jedného z najväčších hudobných tvorcov v dejinách hudby. Narodil sa v nemeckom meste Bonn. Nie všetky zdroje uvádzajú rovnaký deň jeho narodenia. Podľa niektorých by to malo byť 16. decembra 1770, iné zdroje uvádzajú dátum narodenia podľa dátumu jeho krstu, 17. decembra 1770.

Nemecký skladateľ s flámskymi koreňmi Ludwig van Beethoven bol na prelome 18. a 19. storočia predstaviteľom vrcholného klasicizmu, niektorými dielami však otvoril a predznamenal cestu romantizmu. Jeho otec, kapelník, spevák a huslista, ktorý rozpoznal u svojho syna mimoriadne hudobné nadanie, mu ako prvý poskytol hudobné vzdelanie. Bol však drsný, holdoval alkoholu a svojho malého syna pri každodennom drile trestal za každú chybu.

Z Beethovenovho rozsiahleho diela vyniká 9. symfónia d mol so záverečným zborom na Schillerovu Ódu na radosť. Práve melódia z poslednej časti symfónie sa stala hymnou Európskej únie. Beethovenova piata symfónia Osudová patrí ku klenotom nielen vážnej hudby, ale ľudského kultúrneho dedičstva ako takého. Radí sa medzi päť svetovo najčastejšie uvádzaných symfónií a hlavná téma prvej vety medzi najznámejšie melódie klasickej hudby.

Z desiatich sonát pre husle a klavír sú známe najmä Sonáta F dur Jarná a Sonáta A dur Kreutzerova. Z 32 sonát pre klavír patria medzi najobľúbenejšie c mol Patetická, cis mol Mesačného svitu, d mol Apassionata a B dur Veľká sonáta pre kladivkový klavír.

Okrem komorných skladieb, oratória Kristus na hore Olivovej, dvoch omší (známejšia je Missa solemnis) a kantát skomponoval Beethoven jednu operu Fidelio, ktorá vyjadruje ideály francúzskej revolúcie a je oslavou manželskej lásky a obetavosti.

Už vo veku 25 rokov sa začali uňho prejavovať prvé príznaky straty sluchu. Skladby, ktoré napriek postihnutiu skomponoval, mu priniesli veľkú slávu, uznanie a rešpekt, najmä posledná 9. symfónia s Ódou na radosť, ktorú zložil 3 roky pred smrťou ako monumentálne životné dielo.

Je pravdepodobné, že slávny skladateľ pobudol niekoľkokrát aj na území dnešnej Slovenskej republiky v prekrásnom prostredí kaštieľa v Dolnej Krupej.

Podľa ústnej tradície grófskej rodiny Brunšvikovcov, vtedajších majiteľov kaštieľa, práve v ňom slávny skladateľ okolo roku 1800 skomponoval svoje najznámejšie klavírne dielo – Sonátu mesačného svitu, inšpirovaný láskou k jednej z Brunšvikových neterí. Ludwig van Beethoven zomrel vo Viedni 26. marca 1827. Dožil sa 56 rokov. Pochovaný je na viedenskom cintoríne Zentralfriedhof.

PERKUSIE –  DOTYK S HUDBOU

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií etnických perkusijných a rytmických nástrojov. Individuálnym návštevníkom sú perkusie voľne k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre organizované skupiny ponúkame prezentáciu etnických nástrojov s rytmickým workshopom v dohodnutých termínoch.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: archív a ilustračné