Predseda preferenčne najsilnejšej politickej strany HLAS-sociálna demokracia Peter Pellegrini zvolal v utorok symbolicky do Banskej Bystrice rozšírené predsedníctvo strany za účasti okresných a krajských predsedov z celého Slovenska. Pripomenul, že od vzniku Hlasu pred tromi rokmi sa stali štandardnou politickou stranou, ktorá má dnes vo všetkých okresoch viac ako 2 200 členov a ich počty sa naďalej rozrastajú.
Ako na tlačovej besede v hoteli Lux Peter Pellegrini vyhlásil, Hlas ponúka voličom nádej a novú energiu pre budúcnosť. Slovensko potrebuje kompetentnú a dôveryhodnú vládu:
„Odmietame minulosť, ľudia potrebujú program pre budúcnosť. Hlas pôjde do volieb samostatne, s plánom zásadnej obnovy Slovenska a nádeje do budúcnosti. Chceme byť jedinou alternatívou voči súčasnému chaosu i návratu do minulosti, chceme dať ľuďom stabilnú a dôveryhodnú vládu. Ocitli sme sa v marazme, spoločnosť je rozdelená a my ju chceme spájať.“
Svoju silu Hlas dokázal v minuloročných spojených komunálnych a regionálnych voľbách:
„Stali sme sa politickým víťazom veľkej skúšky v prvých regionálnych voľbách, ktorých sme sa ako strana zúčastnili. Získali sme najväčší počet primátorov a starostov, nehovoriac o obrovskom množstve poslancov v obecných, mestských a župných zastupiteľstvách.“
Podľa Pellegriniho vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred piatimi rokmi mnohým politikom v tej dobe poslúžila len ako výťah k moci, hoci tieto dve obete nikdy predtým nepoznali:
„Sľubovali slušné Slovensko a najmä novinárom rešpekt a ochranu ich práce. Žiaľ, dnes môžeme povedať, že v slovenskej politike možno hovoriť o všetkom možnom, len nie o slušnosti. Hlavný podiel na tom majú práve politici, ktorí meno zavraždených spomínajú pri každej možnej príležitosti. Premiér Eduard Heger a predseda OĽaNO Igor Matovič by si mali odpovedať na otázku, či tu za tie roky šírili slušnosť alebo vedome nenávisť.“
V spoločnom vyhlásení, ktoré prijalo rozšírené predsedníctvo Hlasu v Banskej Bystrici, sa okrem iného hovorí:
„O podobe budúcej vlády rozhodnú ľudia v demokratických voľbách. Urobia tak tým, koho a v akej sile pošlú do parlamentu. HLAS pôjde do volieb samostatne. Spoluprácu sme vopred vylúčili len so stranami OĽaNO a ĽSNS, ktoré považujeme za hrozbu pre demokraciu na Slovensku. Ktokoľvek sa snaží dopredu umelo vytvárať konšpirácie o možných povolebných koalíciách, vyjadruje tým hrubú neúctu k ľuďom a ich právu rozhodnúť o budúcnosti Slovenska.“
Spomína sa aj narastajúca chudoba, vysoké ceny energií a samosprávy pred kolapsom, pričom pomoc štátu je nedostatočná:
„Namiesto riešenia zásadných problémov sa vláda venuje sama sebe. Východiskom sú predčasné voľby v čo možno najskoršom termíne. Spoločnosť chceme zjednotiť v mene budúcnosti Slovenska a nie minulosti, v mene nádeje na lepší život ľudí v každom kúte svojej vlasti.“
Pod pojmom minulosť sociálni demokrati myslia ľudí, ktorí z politiky odišli pred rokmi, boli spojení s rôznymi kauzami a teraz sa prezentujú ako veľkí zjednotitelia.
K téme vojnového konfliktu na Ukrajine predseda Hlasu podotkol:
„Akákoľvek pomoc nesmie byť pionierskym aktom Slovenskej republiky. Nemôžeme byť pokusný králik, na ktorom sa bude testovať reakcia atómovej superveľmoci. Preto pri stíhacích lietadlách treba mať rozvážny a obozretný postup, ani v tomto nechceme podliehať vášňam. Diskusia nesmie vyzerať tak, že ak podporujeme poskytnutie zbraní, sme vojnovým štváčom a naopak, keď hovoríme o mieri, sme zase prorusky orientovaní. Treba si ale trošku vstúpiť do seba a predstaviť si, že by Slovensku niekto vojnovým spôsobom zabral tretinu územia.“
Peter Pellegrini sa vyjadril aj k citlivej téme spolupráce s Robertom Ficom a Smerom po voľbách:
„Osobne si neviem predstaviť byť fyzicky v jednej vláde so šéfom Smeru Robertom Ficom. Vylučujem povolebnú spoluprácu len s dvomi stranami – ĽSNS a OĽaNO, Smer z povolebnej spolupráce nevylučujem. O tom, s kým a ako zložiť vládu, rozhodnú len voliči. Je smiešne, keď niekto kamufluje nejakú pseudokoalíciu, o ktorej my nič nevieme.“
Pellegrini si myslí, že cieľom umelého vytvárania budúcich „liberálnych“ koalícií s Progresívnym Slovenskom a SaS je zneistiť voliča Hlasu, ktorý preferuje sociálno-demokratický typ politiky:
„Každému, kto takýto blud počuje, by som odporúčal, aby si pozrel všetkých takmer päťdesiat zákonov, ktoré sme do parlamentu predložili. Rovnako všetky naše vyjadrenia a tiež to, čo robíme. Nech ukážu, kde tam vidia nejaké liberálne konanie. Neštítia sa šíriť klamstvo o nejakej dohode na koalícii so stranami SaS či PS, hoci so žiadnym „péeskárom“ som sa doteraz nikdy nestretol a s Richardom Sulíkom nemám také vzťahy, že by sme sa bratali, skôr naopak.“
O všetkom rozhodnú voliči v predčasných voľbách, ktoré by sa mali uskutočniť 30. septembra 2023.
Autor: (tom), Foto: Hlas a ilustračné