Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici pozýva verejnosť v utorok 14. mája 2019 o 16.30 hod. na stretnutie s hercom a autorom Andy Hrycom o jeho najnovšej knihe Inventúra v novom doplnenom vydaní. Stretnutie sa uskutoční v pobočke VKMK na Fončorde, Jilemnického ulica 48.
Andy Hryc: Inventúra
Až 740 mien Andymu Hrycovi stálo za to, aby im venoval miesto vo svojej pravdivej a pre niekoho aj riadne štipľavej autobiografii nazvanej Inventúra. Autor v úvode prvého vydania knihy hovorí:
„Je veľa ľudí, ktorých v tejto knihe spomeniem, no napriek tomu, že keď ich občas stretávam na ulici alebo pri rôznych spoločenských príležitostiach, nestoja mi ani za ten pohľad. Z rôznych príčin nimi pohŕdam, vlastne by mi nemali stáť ani za zmienku, možno by som sa mohol a aj mal povzniesť nad ich úbohú existenciu, ale ako inak si s nimi vyrovnať účty? … Ja chcem hovoriť.“
Spomienky z mladosti, prvé lásky, angažmán na Novej scéne, ale aj nevyšetrená smrť otca. Susedské spolunažívanie s komunistami, rozlúčka s VPN a odchod z HZDS. Neuveriteľný príbeh Rádia Twist, legendárna nahrávka telefonátu medzi ministrom vnútra Ľ. Hudekom a I. Lexom o únose prezidentovho syna – to všetko odhaľuje Inventúra, osobné a zároveň verejné zúčtovanie doložené dobovými dokumentmi a autentickými fotografiami. Knihu v prvom vydaní písal Andy Hryc dva roky a z pôvodne útlej knižočky bolo dielo s 57 kapitolami.
„Nikdy som si nedával servítku pred ústa, všade a za každých okolností som vždy priamo hovoril, čo si myslím. Narobil som si tým, samozrejme, armádu nepriateľov. Všetci tí „opatrní“, ktorí si neradi pálili prsty a báli sa povedať, čo si naozaj myslia, nenávideli vo mne vlastnú zbabelosť, všetci tí, ktorých sa moje otvorené slová dotkli, podaktorí, ktorým som nechtiac (ale aj úmyselne) vliezol do kapusty, ku mne nikdy neprejavovali nejaké zvláštne sympatie, skôr naopak. Nie sú mojimi fanúšikmi ani sa nimi nikdy nestanú. Nuž, aké ohľady? Pripúšťam, že som vo svojich hodnoteniach niekedy príkry, nekompromisný a tam, kde to bolo potrebné, aj vulgárny. Taký som,“
dodáva Andy Hryc.
Doplnené vydanie knihy
Známy herec (69) prináša na pulty kníhkupectiev svoju knihu Inventúra obohatenú o nové kapitoly. V nich okrem kontroverzných tém opisuje aj spomienky na zaujímavú cestu do Ameriky. Za všetkým bol film Čiara, ktorý mala pod palcom jeho dcéra, producentka Wanda (41). Andy Hryc odhalí aj zákulisie slávnych Oscarov!
Hrycovej ceste do Hollywoodu predchádzali komplikácie. To, že film Čiara sa dostal ako slovenská nominácia na Oscarov, sa herec s dcérou Wandou dozvedeli neskoro. Nelenili však a skontaktovali sa s americkou agentúrou, ktorá mala na starosti, aby si snímku pozreli členovia poroty.O to náročnejšia bola cesta, pretože s Wandou išiel aj synček Nazar, ktorého práve dojčila, a neskôr dorazil s manželom Marekom aj najstarší syn Artem.
„Lietali sme po celom Los Angeles, do Hollywoodu a nazad niekedy aj päťkrát za deň. Fungoval som nielen ako šofér, ale aj ako zásobovač, nakupovač, sluha: , dones, odnes, podaj, pridrž, zožeň, kúp, zavolaj, zorganizuj,“
spomína Andy. Ich naháňanie však začalo prinášať ovocie:
„Vďaka nášmu skvelému hokejistovi Mariánovi Gáboríkovi sa nám podaril prenájom kinosály prestížneho súkromného klubu Soho House na slávnom Sunset Boulevarde.“
Práve tam si Čiaru pozreli odborníci:
„Ani z jednej našej projekcie nik neodišiel a po nich sme s Wandou museli odpovedať na množstvo otázok. Bolo cítiť, že sa film akademikom páčil. Zaujímalo ich všetko. Čiaru premietali aj v New Yorku. V kútiku duše som dúfal, že sa Čiara dostane do druhého kola. Nestalo sa. Naša cesta však nebola zbytočná. Získali sme kontakty a zasiali sme slovenské semienko. Udupali sme pôdu pre našich nasledovníkov,“
dodáva Andy, ktorý v knihe do detailov opisuje drsný súboj o sošku na americkej pôde. Viac sa dozviete v utorok 14. mája priamo na stretnutí s Andym Hrycom.
Autor: (dem) , Foto: ilustračné