V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici sa v utorok popoludní konala premiéra filmu Mlčanie, natočeného podľa životného príbehu jedného z mála žijúcich účastníkov SNP, 92-ročného Banskobystričana Vladimíra Strmeňa, za osobnej účasti samotného hrdinu, ministra obrany Jaroslava Naďa, poslankyne NR SR Ľubice Laššákovej, režiséra Juraja Štepku, hercov a ďalších hostí.
Generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev priblížil samotné filmové dielo slovami:
„V koprodukcii s Múzeom SNP vznikol film, ktorý vzdáva hold všetkým, ktorí neboli ticho. Jedným z nich bol aj Vlado Strmeň. Na ploche 23-minútového filmu sa režisérovi Jurajovi Štepkovi a jeho tímu podarilo filmovým jazykom zachytiť viaceré Vladove spomienky, či išlo o opis sanatória, odchod do Povstania alebo vypálenie obce Kalište.“
Na produkcii filmu Mlčanie v réžii Juraja Štepku sa podieľalo práve Múzeum SNP. Mladého Vladimíra Strmeňa stvárňuje herec Michal Kubovčík, vo filme sa napokon objaví aj samotný pán Strmeň, na poctu ktorého toto dielo vzniklo. Televízna premiéra v RTVS je naplánovaná na máj budúceho roka.
Režisér filmu Juraj Štepka, syn zakladateľa Radošinského naivného divadla Stanislava Štepku, sa poďakoval všetkým, ktorý sa na príprave a výrobe tohto zaujímavého diela podieľali. Osobitne bývalej ministerke Ľubici Laššákovej, ktorá schválila projekt filmu, ako aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi za to, že sa film mohol dokončiť a najmä ľuďom z Múzea SNP.
„Hrá ma Michal Kubovčík a autentický som až v závere. Nakrúcali sme v lete aj u mňa v záhrade, ale aj na cintoríne v Kališti. Rozprávam tam, čo som zažil. Bolo to veľmi príjemné,“
spomína na natáčanie filmu Vladimír Strmeň, ktorý si ho následne pozrel v premiére s prítomnými návštevníkmi.
Minister obrany Jaroslav Naď prekvapil jedného z posledných žijúcich partizánov povýšením do vojenskej hodnosti nadporučík. Dekrét o povýšení mu spolu s výložkami a osobným poďakovaním odovzdal v priestoroch Múzea SNP:
„Ak si niekto zaslúži povýšenie, sú to hrdinovia bojov za našu slobodu, akým je i pán Vladimír Strmeň. Bojoval za našu vlasť a národ v SNP už ako 17-ročný. Každý deň čelil možnej smrti, pričom počas svojho partizánskeho pôsobenia bol ťažko ranený. Po všetkom, čo prežil, mu patrí obrovský rešpekt a úcta za to, že aj napriek trpkým spomienkam má dodnes silu o nich hovoriť aj s mladou generáciou a naozaj aktívne šíriť veľmi dôležitú osvetu.“
Bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková bola dojatá z uvedenia filmu a povedala:
„My sa s milým ujom Vladom poznáme už dlhé roky, on ma zasa volá Ľuba moja. Bolo to veľmi silné a človek si možno až v takýchto momentoch uvedomí, aká bola naša história a pravda o vojne. Aj takéto filmy zažívame preto, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Veľmi pekne ďakujem za toto skvelé dielo.“
Prítomní hostia potom gratulovali pánu Strmeňovi, ktorý si zahral na svojej neodmysliteľnej harmonike, Veronika Bodnáriková s kamarátkou mu zaspievali Partizánsku hymnu, René Bošeľa zasa nádhernú skladbu Slovensko moje. Bola to vynikajúca filmová premiéra – skutočná pocta Vladimírovi Strmeňovi.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné