V utorok 12. septembra si pripomíname historickú návštevu pápeža Jána Pavla II. v Banskej Bystrici. Od tejto dejinnej udalosti pre naše mesto uplynulo už 20 rokov.
Historická pápežská návšteva Banskej Bystrice
Do Banskej Bystrice prišiel pápež Ján Pavol II. na pozvanie bystrického diecézneho biskupa Rudolfa Baláža 12.septembra 2003. Vítalo ho viac ako 50 000 ľudí. Pred oltárom na Námestí SNP slúžil nezabudnuteľnú svätú omšu.
Pútnici pred 20 rokmi na banskobystrickom Námestí SNP čakali na príchod pápeža vyše štyri hodiny. Keď sa v diaľke objavil papamobil, celé námestie začalo burácať. Medzi pútnikmi bolo aj veľa Poliakov, ktorým sa neskôr Svätý Otec prihovoril v ich rodnom jazyku. Z Námestia SNP odkázal Slovákom a celému svetu, že je nevyhnutné učiť sa slobode.
„Je nutné, aby v rodinách rodičia vychovávali deti k správnej slobode, aby raz vedeli dať správnu odpoveď na Božie povolanie. V rodinách sa formuje budúcnosť národa. Slovensko bolo a vždy bude verné Kristovi a cirkvi. Pozdravujem mladých. Vy ste budúcnosť Slovenska a Banskej Bystrice,“
povedal pápež Ján Pavol II.
Počas dvojhodinovej svätej omše bojoval s únavou. Vyzeral veľmi slabo. Prišiel do Banskej Bystrice aj napriek nie najlepšiemu zdravotnému stavu, pretože si veľmi prial navštíviť v histórii toľko skúšanú banskobystrickú diecézu.
Po roku, takmer presne na deň tejto historickej návštevy, odhalili na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, teda v miestach, kde slúžil svätú omšu, pamätnú tabuľu.
Návšteva Sv. Otca v Banskej Bystrici bola impulzom aj k vzniku Diecézneho centra Jána Pavla II. v Kapitulskej ulici. Jeho otvorenie bolo odpoveďou na výzvu Ríma a slová Svätého Otca, ktorý mariánsku omšu na námestí venoval starostlivosti o rodinu.
Toto zariadenie združuje diecézne centrum pre rodinu, mladých, charitu, školský úrad či diecézny tribunál.
Ján Pavol II. na Slovensku
Svätý Otec Ján Pavol II. navštívil Slovensko celkom trikrát a obyvateľom našej krajiny odkázal:
„Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte!… Katolíci nesmú ostať na pokraji sociálneho a politického života… Nestačí hlásiť sa za katolíkov. Je treba dať dôkaz tej skutkovej viery, o ktorej hovorí kniha Skutkov apoštolov. Je to viera, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje v láske… Slovensko je povolané ponúknuť Európe predovšetkým dar svojej viery v Krista a svojej oddanosti Panne Márii. Nebojte sa!“
Až štyri dni, od 11. do 14. septembra 2003, trvala oficiálna návšteva pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Bola už treťou v poradí a jej vrcholom bolo blahorečenie biskupa Vasiľa Hopku a sestry Zdenky Schelingovej na svätej omši v bratislavskej Petržalke.
Návšteva Slovenska bola 102. zahraničnou cestou pápeža Jána Pavla II. Navštívil počas nej Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu a Rožňavu. Ubytovaný bol v sídle Apoštolskej nunciatúry v Bratislave, kde strávil tri noci. O jeho bezpečnosť, ale aj o bezpečnosť ostatných členov sprievodu a pútnikov sa staralo 6 000 policajtov, 500 bodyguardov, na zabezpečení návštevy sa podieľalo aj 630 vojakov.
Pápež Ján Pavol II. pricestoval do Bratislavy 11. septembra 2003 pred poludním, na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika ho privítal prezident SR Rudolf Schuster, predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda. Pri letiskovej ploche čakali na najvyššieho katolíckeho predstaviteľa asi dve tisícky pútnikov. Pápež opustil lietadlo na špeciálne upravenej plošinke s kreslom.
Ešte v ten deň absolvoval návštevu Trnavy. Cestou sa zastavil v Rači, kde ho čakali tisícky veriacich. Ako darček od predstaviteľov tejto bratislavskej mestskej časti dostal fľašu pravej Račianskej frankovky, ktorú už v roku 1767 panovníčka Mária Terézia uznala za nápoj vhodný na cisársky dvor.
Pápež v Trnave, podobne ako na ďalších miestach nečítal celý svoj príhovor osobne. V trnavskej Katedrále svätého Jána Krstiteľa jeho slová tlmočil veriacim kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.
Na ďalší deň čakala Jána Pavla II. cesta do Banskej Bystrice, kde celebroval svätú omšu na Námestí SNP za účasti viac ako 50 tisíc veriacich. Biskup Rudolf Baláž bol s priebehom svätej omše v Banskej Bystrici veľmi spokojný aj preto, že v porovnaní s predošlým dňom sa pápež cítil očividne lepšie, bol živší, pokojnejší a vyžarovala z neho vnútorná pohoda.
Po svätej omši Ján Pavol II. navštívil kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne. Na pracovnom obede sa stretol s členmi Konferencie biskupov Slovenska a kardinálmi zo svojho sprievodu. Keďže bol piatok, pôstny deň, podávala sa zeleninová polievka, pstruh na masle a štrúdľa. Na sviatočnom stole nechýbal ani slovenský syr, ktorý mal Ján Pavol II. rád. Špeciálny čaj preňho pripravila rehoľná sestra z pápežovho sprievodu.
Let do Košíc a návštevu Rožňavy mal pápež na programe v sobotu 13. septembra 2003. Podľa odhadov polície i hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Mariána Gavendu sa na omši v amfiteátri Podrákoš zúčastnilo okolo 170 tisíc veriacich. Mnohí pricestovali zo susedného Maďarska, podobne ako v Banskej Bystrici bolo prítomných veľa Poliakov.
Vrcholom pápežovej návštevy bola svätá omša v bratislavskej Petržalke. Na otvorenom priestranstve pred Farským kostolom Svätej rodiny sa zhromaždilo počas slnečného nedeľného dopoludnia 200 tisíc, podľa niektorých odhadov až 250 tisíc ľudí. Pápež vzdal vďaku Bohu za milovaný slovenský národ, ktorý dokázal aj v ťažkých chvíľach zachovať vernosť Kristovi a jeho Cirkvi.
„Povzbudzujem Ťa, nikdy sa nehanbi za evanjelium! Chráň si ho vo svojom srdci ako najcennejší poklad, z ktorého môžeš čerpať svetlo a silu do každodenného života,“
povedal pápež.
Podobne ako na predošlých omšiach sa Ján Pavol II. osobne prihovoril veriacim v úvode a závere, prečítal asi tretinu príhovoru. Ostatné jeho slová tlmočil veriacim kardinál Jozef Tomko. Počas slávnostnej omše pápež blahorečil gréckokatolíckeho pomocného biskupa Vasiľa Hopku a rádovú sestru Zdenku Schelingovú.
Ján Pavol II. navštívil prvýkrát Slovensko ešte ako súčasť bývalého Československa v roku 1990. Do samostatnej SR prišiel prvý raz v roku 1995, keď zavítal do Bratislavy, Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova, Levoče a súkromne aj do Vysokých Tatier. V Košiciach kanonizoval troch blahoslavených – Marka Križina, Michala Grodeckého a Štefana Pongráca.
Ján Pavol II.
Vlastným menom Karol Józef Wojtyła (* 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove – † 2. apríl 2005, Vatikán) bol poľský duchovný a 264. rímsky pápež (v období 1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846.
Teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu.
Jeho viac ako stovka zahraničných ciest pritiahlo veľké množstvá ľudí (niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii). Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil. Pápež Ján Pavol II. blahorečil a kanonizoval viac ľudí, ako hociktorý z jeho predchodcov. Do októbra 2004 to bolo 1 340 ľudí.
14. marca 2004 dĺžkou svojho pontifikátu predstihol pontifikát pápeža Leva XIII. a jeho pôsobenie vo funkcii pápeža sa stalo tretím najdlhším v histórii (po Piovi IX. a sv. Petrovi). Dĺžka jeho služby ešte viac kontrastuje s dĺžkou pontifikátu jeho predchodcu Jána Pavla I., ktorý náhle zomrel po 33 dňoch po nastúpení na čelo Katolíckej cirkvi. Na uctenie jeho pamiatky si Karol Wojtyła zvolil meno Ján Pavol II.
Pápež Ján Pavol II. zomrel po dlhom boji najmä s Parkinsonovou chorobou v prvú sobotu po Veľkej noci, vo vigíliu slávnosti Božieho Milosrdenstva 2. apríla 2005 o 21:37 miestneho času. Jeho posledné slová boli: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca (Nechajte ma ísť do domu Otca).“
Za blahoslaveného bol Ján Pavol II. vyhlásený 30.apríla 2011 na omši, ktorú vo Vatikáne pred zrakmi státisícov pútnikov slúžil jeho nástupca Benedikt XVI. Stal sa blahoslaveným len šesť rokov a jeden mesiac po svojej smrti v roku 2005. Bol to nutný predpoklad k ďalšiemu kroku – svätorečeniu, teda vyhláseniu za svätého, ktorý prišiel 27.apríla 2014.
Autor: (tom), Foto: TASR Jozef Frtús a archív