Už najbližšiu sobotu sa môžu návštevníci via ferraty na Skalke prejsť po najdlhšom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku. Po dlhšom uzavretí ferraty sa tak môžu tešiť aj tejto adrenalínovej novinke v Kremnických vrchoch.
Tá je výsledkom ojedinelej spolupráce verejného aj súkromného sektora. Visutý most nie je jedinou novinkou tohto leta, ktorú v sobotu na Skalke otvoria. Via ferrata Komín bola od 1. januára do 30.4. uzavretá z dôvodu zabezpečenia ochrany prírody.
,,V danej lokalite hniezdi dravec, ktorému sa v tomto období liahnu mláďatá,“
vysvetľuje zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová. Mesto Kremnica z dôvodu dostavby ferraty uzáveru predĺžilo do 30. júna 2019.
Projekt visutého lanového mosta vznikol v spolupráci mesta Kremnica, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a Oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko.
„Ferrata od jej otvorenia priviedla na Skalku mnohých návštevníkov, počas víkendov sa na nej vystriedalo dvesto – tristo ľudí denne, počas pracovných dní desiatky,“
hovorí Ceferová.
V sobotu 29. Júna 2019 sa však uskutoční jej opätovné sprístupnenie a zároveň aj oficiálne otvorenie najdlhšieho lanového mosta a lezeckej lanovej siete na Slovensku.
,,Pre návštevníkov sme dokončili časť Via ferraty Komín. Ide o vybudovanie visutého lanového mosta, ktorý je vo výške asi 30 m nad zemou a dlhý približne 78,5 m a lezeckej lanovej siete s dĺžkou 37,5 m. Som hrdý na to, že som primátorom v meste, kde žijú ľudia, ktorí sú ochotní robiť v prospech verejnosti často aj bez nároku za odmenu a v čase svojho osobného voľna,“
uvádza primátor mesta Kremnica a predseda predstavenstva OOCR Turiec – Kremnicko Alexander Ferenčík a pokračuje:
„Menovite chcem poďakovať Paľovi Rajčanovi, Liborovi Krajčimu, Zdenovi Balážovi a jeho kolegom, ktorí nové prvky na ferrate budovali ale aj tým, ktorých okolo seba dokázali sústrediť a ktorí im ochotne pomáhali. Nemôžem nespomenúť, že bez finančného prispenia Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a Oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko by nebolo možné vybudovanie týchto atraktívnych adrenalínových prvkov.“
Primátor mesta Banská Bystrica a predseda predstavenstva OOCR Stredné Slovensko Ján Nosko upresňuje:
„Veríme, že lanový most ešte viac zatraktívni túto krásnu oblasť. Most stiera pomyselné hranice medzi regiónmi a podporuje spoluprácu na oboch stranách Kremnických vrchov v záujme rozvoja cestovného ruchu“.
Práve spoluprácu vyzdvihuje aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter:
„Jednou zo strategických rozvojových priorít Banskobystrického samosprávneho kraja je zvýšiť počet prenocovaní turistov v kraji. Cestovný ruch je príležitosťou pre vznik pracovných miest a ekonomický rozvoj aj v regiónoch, kde síce chýbajú veľkí investori, no nechýba krásna príroda a bohatá história. Za prvý rok fungovania Rozvojovej agentúry BBSK kraj rozbehol množstvo turisticky atraktívnych projektov akým je aj vybudovanie tohto visutého mostu via ferrata na Skalke. Tento jedinečný projekt navyše úspešne prepája verejnú a súkromnú sféru.“
Náučná zaistená cesta (via ferrata) Komín sa nachádza v Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvomi rokmi.
Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi.
Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou. Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.
Ferrata by mala byť verejnosti prístupná až do svojej pravidelnej uzávery, ktorá je kvôli uhniezďovaniu sokola plánovaná od januára do marca budúceho roka. Viac informácií nájdete na webových stránkach www.visitkremnica.sk a www.kremnica.sk .
Na sobotu je naplánované aj ďalšie otvorenie – pre bikerov bude slávnostne sprístupnený tzv. Gulditrail. Ide o dva flowtrailové okruhy so štrkovým povrchom v dĺžke 250 m a 1 400 m. V budúcnosti sa chystá ich rozšírenie a prepojenie aj na druhú stranu hrebeňa, čím by vznikol jedinečný priestor pre priaznivcov cyklistiky.
Zdroj: Mesto Kremica a OOCR Stredné Slovensko , Foto: Ivan Petráš FB