Naprieč celým Slovenskom sa šíri nespokojnosť podnikateľov a samospráv s extrémne vysokými zálohovými faktúrami za energie, ktoré môžu mnohých priviesť na mizinu. Aj v Banskej Bystrici sme sa presvedčili o tom, že januárové zálohové faktúry za elektrinu dosahujú päť až šesťnásobne vyššiu úroveň ako vlani.
Prvý vládny balík pomoci z októbra 2022 bol o zastropovaní ceny elektriny na 199 eurách a ceny plynu na 99 eurách za megawathodinu od 1. januára do 31. marca 2023. Nad túto úroveň uhradí štát podnikateľom a samosprávam 80 percent skutočných výdavkov na energie.
Podľa výšky zálohových faktúry z januára však toto neplatí. Ceny energií sú omnoho vyššie, doslova likvidačné. Mnoho podnikateľov či majiteľov prevádzok v Banskej Bystrici uvažuje o tom, že za takýchto nehoráznych podmienok prestanú podnikať alebo zatvoria svoje prevádzky, pretože to finančne neutiahnu.
Podľa pôvodných predstáv vlády mali podnikatelia najskôr uhrádzať zálohové faktúry a následne žiadať kompenzácie od štátu. Keďže však mnoho malých a stredných podnikateľov, ale ani menších samospráv nemá k dispozícii tak vysokú hotovosť na účtoch, aby ekonomicky prežili niekoľkomesačné účtovné obdobie s neúmerne vysokými platbami za energie.
Poverený premiér Eduard Heger po decembrovom vyslovení nedôvery jeho vláde v NR SR však prednostne rieši vytvorenie novej 76-ky poslancov, ktorí by podporili jeho „novú“ vládu bez prijatia novely ústavy a termínu predčasných volieb. V zákulisí prebiehajú horúčkovité rozhovory roztrúsených „demokratov“ o vytvorení akejsi zjednotenej stredopravej strany, keby tie predčasné voľby predsa len boli. Vraj aby zabránili návratu Fica s Pellegrinim, hoci občania a firmy majú úplne iné problémy.
Problému obrovských zálohových faktúr za energie sa odvolaný premiér poverený vedením dočasnej vlády aj s ministrom hospodárstva navrátivším sa z exotickej dovolenky začali zaoberať až potom, čo nespokojnosť verejnosti s nečinnosťou vládnej koalície riešiť zásadné problémy slovenskej spoločnosti dosahuje svoj vrchol.
Poverený minister hospodárstva Karel Hirman v piatok vyhlásil, že na poludnie doručili balík opatrení nariadení vlády, ktorý má vyriešiť problémy so zálohovými platbami:
„Ak prezidentka s opatreniami vysloví súhlas, vláda ich v pondelok schváli a situácia sa stabilizuje.“
Dočasná vláda by mala schváliť nariadenie, vďaka ktorému dostanú malí a strední podnikatelia od dodávateľov energií nové zálohové predpisy, ktoré budú odrážať už skôr stanovený cenový strop platieb za plyn a elektrinu.
Poverený premiér Eduard Heger v Sobotných dialógoch na RTVS pomenoval aj vinníka súčasnej situácie:
„V októbri sme to oznámili a nikto do konca roka neprišiel s tým, že haló, zabudli ste na to, že nám prídu vysoké zálohové faktúry. Počuli ste to niekoho povedať? Veď to mohli kľudne prísť kedykoľvek. V novembri? Za týždeň by sme to vyriešili. Ale nikto s tým neprišiel. Čiže, čo sme mohli považovať, jedine že to je akceptované. A teraz, O.K., v poriadku, niekto na to zabudol. Nechcem ukazovať prstom, to nie je podstatné…“
Na otázku moderátorky, kto teda za to môže, Heger bez začervenania sa odpovedal:
„To podnikatelia neprišli s tou požiadavkou, preto si za tento problém môžu sami.“
Na tieto šokujúce tvrdenia Eduarda Hegera ostro zareagoval predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini:
„Podľa predsedu vlády si za vysoké zálohové platby môžu podnikatelia a samosprávy sami, pretože vláde nepovedali, že takéto vysoké platby nechcú platiť. Preto im vláda doteraz nepomohla.“
Podľa Pellegriniho by prezidentka mala zvážiť, či v prípade vyzbierania podpisov na novú 76-ku poverí Hegera zostavením vlády:
„Ak za tento marazmus nakoniec premiér obviní podnikateľov so samosprávami a povie, že on za to nenesie žiadnu zodpovednosť, takýto človek nemá čo robiť na stoličke predsedu vlády. Pán premiér Heger, vykašlite sa na to a odíďte zo svojej stoličky!“
Opozícia sa chce alarmujúcou situáciou v súvislosti s likvidačnými cenami energií, ale aj zdražovaním, zdravotníctvom a neschopnosťou vlády riešiť problémy ľudí zaoberať na mimoriadnej schôdzi parlamentu budúci týždeň, o požiadali svojimi podpismi opoziční poslanci.
Čaká nás aj referendum a 31. januára končí termín, ktorý dala prezidentka Zuzana Čaputová poverenému predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi s obmedzeným mandátom k prijatiu krokov, aby Národná rada SR najneskôr do konca januára 2023 prijala všetky potrebné rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám tak, aby sa uskutočnili ešte v prvom polroku tohto roku.
Pokiaľ to Eduard Heger nesplní, v hre je aj úradnícka vláda. Navyše v sobotu 21. januára sa uskutoční referendum o zmene ústavy, čo by umožnilo dospieť k predčasným voľbám zákonom.
Uvidíme, čo sa v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov udeje na slovenskej politickej scéne a aký to bude mať výsledný dopad na občanov, firmy i samosprávy…
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné