Koncom minulého týždňa, takmer ako darček k Vianociam, dorazil po mesiacoch obstarávania do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice ďalší systém da Vinci. Banská Bystrica tak prvým robotickým centrom v rámci krajín V4, ktorý disponuje až tromi kusmi tejto unikátnej technológie.
Tretí operačný robot v banskobystrickej nemocnici
Vďaka modernej technológii sa môže v Rooseveltke vykonávať roboticky asistovaná chirurgia, ktorá je najvyšším stupňom miniinvazívnej chirurgickej liečby mnohých, najmä onkologických ochorení v brušnej a ústnej dutine.
Výhodou viacramenných laparoskopických operačných systémov je:
– minimálna traumatizácia tkaniva
– presné a šetrné vedenie operácie
– skrátenie celkovej dĺžky operácie
– minimálne operačné komplikácie
– krátky pobyt v nemocnici
– rýchla rekonvalescencia s návratom k normálnemu životu.
Azda za všetko hovorí fakt, že ide o najmodernejšiu chirurgickú liečbu pri rôznych diagnózach.
„Tešíme sa, že tieto jedinečné výkony budeme môcť poskytnúť ešte viac pacientom. Viac zaujímavostí nájdete na našom webe https://robotika.fnspfdr.sk,“
uvádza hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
Prvá roboticky asistovaná operácia v Rooseveltovej nemocnici
Dňa 14. marca 2011 bola vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica urobená prvá roboticky asistovaná operácia na Slovensku robotickým systémom da Vinci. Po dôkladnej príprave operačných tímov, bol zakúpený a 9.marca 2011 dovezený operačný robot daVinci Si HD. Po jeho inštalácii a preškolení tímu vykonali v Rooseveltke prvú robotickú asistovanú radikálnu prostatektómiu pre karcinóm prostaty u vtedy 59 – ročného pacienta.
Operáciu vykonal Vladimír Baláž, prednosta Urologickej kliniky SZU pod dohľadom proktora Jana Schramla z robotického pracoviska v Ústí nad Labem v Českej republike, kde sa bol celý tím školiť. Začiatkom tohto roka naši odborníci z Rooseveltovej nemocnice vykonali už päťtisícu roboticky asistovanú operáciu.
Robotické centrum v Banskej Bystrici sa od začiatku kreovalo ako multiodborové. Jeho súčasťou bola urológia, chirurgia a gynekológia. Neskôr pribudlo ešte krčné lekárstvo.
Pacientom prináša použitie operačného robota výhodu operačného výkonu s minimálnou traumatizáciou, presným a šetrným vedením operácie, výhodu minimálnych operačných komplikácií, krátky pobyt v nemocnici a rýchlu rekonvalescenciu s návratom k normálnemu životu. Pre operatérov je to výhoda presnej orientácie v operačnom poli, 3D videnie a možnosť zväčšenia oblasti, ktorú operujú, až desaťnásobne. Lekári a sestry v Rooseveltke pracujúci s robotickým systémom boli vyškolení na popredných robotických pracoviskách v Európe.
„Robotická chirurgia je úspešným príbehom a príkladom, ako môže fungovať spolupráca s vizionárskym a odhodlaným vedením nemocnice a vysoko odborným a zapáleným zdravotníckym personálom. Je to príbeh, ktorý môže motivovať zdravotníctvo na celom Slovensku a prinášať najmodernejšiu liečbu všetkým pacientom na Slovensku,“
hovorí prednosta MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je zároveň vedúcim Centra robotickej chirurgie v Banskej Bystrici.
Zdroj: Ružena Maťašeje a (tom), Foto: Rooseveltova nemocnica