Cestovanie sa zatiaľ neobmedzí, pri návrate domov majú byť zvýhodnení zaočkovaní

SPRÁVY
21 /

Po pondelkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu informovali traja jeho členovia o navrhovaných opatreniach proti šíreniu covidu v súvislosti s cestovaním v letnom dovolenkovom období.

Podmienky pre cestovanie v lete

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyhlásil, že cestovanie sa zatiaľ nebude obmedzovať. Od istého termínu, ktorý vraj nie je ďaleko, bude „vstupenkou k cestovaniu“ očkovanie a registrácia v e-hranici, pre neočkovaných s  negatívnym PCR testom na 5. alebo 8. Deň:

„Tí, ktorí prekonali covid, nebudú mať výhody ako doteraz. Očkovaní budú mať ľahší prístup na Slovensko. Ak príde zaočkovaná osoba, bude sa musieť prihlásiť do e-hranice. Neočkovaní musia mať pri vstupe okrem registrácie aj termín na PCR test. Nepustia vás do SR, kým nebudete registrovaní a objednaní na PCR testovanie.“

Vladimír Lengvarský

Vladimír Lengvarský

Úrad verejného zdravotníctva pripravuje vyhlášku, ktorá upraví vstup na Slovensko a to, čím všetkým sa pri vstupe budú musieť ľudia preukázať. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca potom sa povie, či sa obmedzí počet hraničných priechodov a ako sa sprísnia kontroly. Odkedy by to malo platiť, však nepovedal.

Všetkých občanov by som poprosil, aby sa čím skôr zaregistrovali a nechali sa zaočkovať, aby sa počas letných prázdnin mohli vrátiť bez problémov domov. Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici. Toto bude prísne kontrolované na vstupe na Slovensko,“

uviedol minister Lengvarský.

Roman Mikulec

Roman Mikulec

​ Podľa neho povinná štátna karanténa zatiaľ nebude, ale bude povinná registrácia:

Bude sa to prísne kontrolovať. Buď budú mať občania covid pas od budúceho týždňa alebo budú registrovaní v eHranica. Status pendlera bude výrazne obmedzený. Podmienkou vstupu bude očkovanie alebo registrácia.“

Minister zdravotníctva sa vyjadril aj k tomu, ako chce motivovať ľudí k očkovaniu:

Budeme vysielať očkovacie tímy. Spustíme očkovanie vo ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov. Spustili sme registráciu na vakcínu Johnson & Johnson, ktorá je dávaná hlavne do mobilných očkovacích tímov a o ďalších možnostiach motivácie ešte budeme diskutovať.“

Zľava Vladimír Lengvardský, Vladimír Krčméry a Roman Mikulec

Zľava Vladimír Lengvardský, Vladimír Krčméry a Roman Mikulec

Podľa ministra vnútra Mikulca aj s novým variantom vírusu sa dá bojovať vtedy, ak budeme očkovaní.  Odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry k novej mutácii Delta povedal:

„Ide o novú situáciu. Tento vírus je dva – až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí.“

Ešte minulý týždeň profesor Krčméry tvrdil, že Delta variant vo Veľkej Británii, kde sa začal šíriť najrýchlejšie, postihuje aj očkovaných mladých ľudí…

Slovensko nepočíta s vydávaním covid pasov?

V polovici júna informovala Európska komisia, že bol ukončený legislatívny proces týkajúci sa vydávania covid pasov, ktoré by mali uľahčiť cestovanie v rámci EÚ počas pandémie koronavírusu. Od 1 júla by ich členské krajiny EÚ mali začať vydávať svojim občanom

Tieto digitálne certifikáty EÚ budú potvrdzovať, že ich držiteľ je zaočkovaný proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 alebo toto ochorenie prekonal resp. že má aktuálny negatívny test.

Zdá sa, akoby členovia nášho Ústredného krízového štábu na to akosi pozabudli a preferujú iba dve možnosti preukázania sa cestujúceho zo zahraničia do svojej domovskej krajiny – očkovanie alebo negatívny PCR test. Ide o zámer alebo nedopatrenie?

Skôr to budú dojem ako zvýšiť počet očkovaných na Slovensku cez možnosť voľného cestovania oproti neočkovaným, hoci mnohí už covid prekonali a majú o tom potvrdenie s platnosťou min. 6 mesiacov od zistenia infekcie koronavírusu. Akoby naši politici s ďalšími členmi krízového štábu nebrali do úvahy dohodu v rámci EÚ na vydávaní covid pasov s tromi rovnocennými údajmi o ochrane pred touto chorobou.

Faktom zostáva, že na Slovensku sme už dávno rezignovali na prevenciu a liečbu covidu ako takého, viac ako rok po objavení koronavírusu sa u nás nezisťuje premorenosť obyvateľstva, ani bunková imunita neočkovaných po prekonaní choroby či po očkovaní.

Po nezmyselnom „dobrovoľnom“ plošnom testovaní nepresnými antigénovými testami je tu snaha zaviesť „dobrovoľné“ očkovanie tým, že štát bude zvýhodňovať očkovaných oproti neočkovaným a de facto ich tak nútiť, aby sa zvýšilo percento vakcinácie na Slovensku, vrátane detí, ktoré by bolo prfe určité skupiny obyvateľov aj povinné.

Aby sa však nestalo, že takéto opatrenia skončia na Najvyššom správnom súde SR, ktorý by mal začať fungovať v auguste alebo rovno na Európskom súde pre ľudské práva…

Rozdelenie krajín podľa farby

Od pondelka sa mení cestovateľský semafor. Jednou z noviniek je to, že do obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov, nie je potrebný test ani potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19 či potvrdenie o očkovaní. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus upozorňuje, aby boli ľudia opatrní:

Hlavným odkazom všetkých diskusií o cestovaní, ktoré sme tento týždeň na rôznych fórach viedli, znie: Občania by mali v prípade vycestovania za hranice počítať s tým, že pandemická situácia sa môže počas ich pobytu, bohužiaľ, veľmi dynamicky zmeniť. Odchod na 10-dňovú dovolenku do zelenej krajiny teda nezaručuje, že sa zo zelenej aj vrátime. Príkladom je Portugalsko. Od pondelka 21. júna sa na našom cestovateľskom semafore prefarbí na čiernu, teda najrizikovejšiu krajinu.

Ďalej pokračuje:

„Ospravedlňujem sa tým občanom, ktorí po predstavení cestovateľského semaforu nadobudli dojem, že zelená krajina zostane zelenou stále. Cestovná mapa sa prehodnocuje každý týždeň, s tým že platnosť je následne od pondelka. Keďže Portugalsko je relatívne otvorená krajina, môže sa stať, že sa k nemu ako rizikovej čoskoro pridajú aj ďalšie krajiny.“

Martin Klus

Martin Klus

Aktuálny cestovateľský semafor

Zelené krajiny

Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.

Červené krajiny

Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Čierna Hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina

Čierne krajiny

Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné