Zdá sa, že jedným z najslabších článkom slovenskej vlády je ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Jej rezort nielenže zlyhal pri mimoriadne slabej pomoci pracovníkom v kultúre počas pandémie, ale v poslednej dobe ministerka nezvládla ani výberové konanie na nového riaditeľa Divadla Nová scéna či nepochopiteľne rozdelila banskobystrické Múzeum SNP medzi kultúru a obranu.
Čechom sa podarilo dať do Plánu obnovy 8 miliárd ČK na kultúru, nám nič
Najnovšie vyplávala na povrch jej nekompetentnosť pri zostavovaní Plánu obnovy, keď z vládneho návrhu pre Brusel úplne vypadla kultúra ako oblasť, ktorá by mala čerpať európske zdroje na svoju obnovu v dôsledku škôd napáchaných pandémiou.
Problém slovenskej kultúry naplno odhalil český minister kultúry, ktorému sa do Plánu obnovy Českej republiky podarilo presadiť o osem miliárd českých korún viac, ako sa pôvodne navrhovalo.
Šéf českej kultúry Lubomír Zaorálek na sociálnej sieti uviedol:
„Považujem za prevratný krok, že sa nám podarilo v porovnaní s pôvodne navrhnutou 1 miliardou korún z európskeho peňažného balíka presadiť 8 miliárd. Dnes sme na vláde odhlasovali návrh Národného plánu obnovy (NPO) na rokovania s Európskou komisiou. Vďaka týmto peniazom budeme môcť investovať do budovania kultúrnych a kreatívnych centier v regiónoch po celej republike či do modernizácie múzeí a knižníc.“
Ďalej Zaorálek pokračoval:
„Predovšetkým by som bol rád, keby sa nám prostredníctvom peňazí z NPO podarilo to, aby kultúra už nebola vnímaná ako oblasť nízkych miezd, ale naopak ako dôležitá súčasť českej ekonomiky, ako nástroj na podporu ľudského potenciálu, ktorý v tejto krajine máme, napríklad na podporu pôvodnej filmovej a televíznej tvorby alebo kreatívnych centier. Aby tak tak vznikli kvalitné pracovné miesta s dôstojnými mzdami a vysokou pridanou hodnotou.“
Tieto slová českého ministra kultúry sú v príkrom rozpore s tým, čo tvrdila slovenská vláda. Podľa nej metodika Plánu obnovy nedovoľuje čerpať európske zdroje na kultúru.
„Po prvé si musíme povedať, že sú tam aj investície práve do knižníc z hľadiska škôl. Budú to nové, moderné, pekné knižnice, lebo ak ste spojili kultúru so vzdelávaním, tak to je práve to miesto, kde to súvisí. Treba povedať aj to, že z Plánu obnovy neviete financovať pravidelné výdavky. To bolo zakázané. Mohli tam ísť len investície,“
tvrdil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
Nulu pre kultúru v Pláne obnovy popierala aj samotná ministerka kultúry Natália Milanová s tým, že tieto peniaze sú zakomponované v kapitolách iných rezortov. Nepovedala však, v ktorých a koľko. Česi nám ukázali, že niekto u nás zrejme blafoval.
Hlas hovorí o zlyhaní Milanovej
Na túto situáciu reagovala najsilnejšia opozičná strana HLAS – sociálna demokracia ústami bývalej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej:
„Vyzývame Natáliu Milanovú, aby začala aktívne pristupovať ku záchrane slovenskej kultúry, ktorá pod jej vedením chátra a nachádza sa v existenčnej kríze. Milanová zlyhala pri koncipovaní slovenského Plánu obnovy, keď do jeho návrhu nepresadila 2 percentá z celkovej sumy 6 miliárd eur. Jej pasivita a nečinnosť je v ostrom kontraste s českou vládou, ktorá na svojom zasadnutí na záchranu českej kultúry z pôvodne navrhovanej sumy 1 miliardy českých korún zvýšila pomoc v rámci českého Plánu obnovy na 8 miliárd českých korún.“
V stanovisku Hlasu sa ďalej uvádza:
„Česká vláda má ambíciu z týchto peňazí nielen rekonštruovať budovy a vytvárať kreatívne centrá, ale chce z kultúry urobiť oblasť, kde sa dá na základe aktivít dôstojne zvyšovať kvalita života. Už viackrát som ako poslankyňa NR SR vyzvala Milanovú na rezignáciu, pretože jej nekompetentnosť a pasivita doslova škodia ľuďom pracujúcim v slovenskej kultúre. Napriek tomu, že HLAS – sociálna demokracia navrhoval vo svojom Pláne obnovy vyčleniť na záchranu slovenskej kultúry 200 miliónov eur, predseda vlády Eduard Heger odmietol diskusiu na túto tému. Sme presvedčení, že česká vláda svojím rozhodnutím navýšiť pomoc pre kultúru vystavila slovenskej vláde známku nekultúrnosti a necitlivosti k vlastnému kultúrnemu dedičstvu.“
Je smutné konštatovať, že česká vláda musí ukazovať slovenskej vláde, ako sa dá z európskych zdrojov obnoviť aj kultúra, na ktorú Heger s Milanovou v Pláne obnovy za 6,6 miliardy eur doslova rezignovali. Neuveriteľné!
V tejto súvislosti je zaujímavé, že proti (ne)kultúrnej politike ministerky Milanovej a tejto vlády sa doposiaľ nepostavili kultúrni pracovníci, ako to to robili predtým známi herci na námestiach proti jej predchodkyni a vtedajšej vláde. Čo sa stalo, vari toto je slušné Slovensko?
Len pre pamäť:
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné