Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska tak, ako ich nepoznáte

KULTÚRA
0 /

Na domáci slovenský knižný trh prichádza v týchto dňoch nová výnimočná publikácia, obsahom ktorej sú čarovné zábery na sakrálne pamiatky z celého Slovenska. Ide o najúspešnejšia knihu roka 2020 z edície Čarovné Slovensko o sakrálnych pamiatkach, ktorú  vytvorili desiatky slovenských fotografov.

„Naše čarovné Slovensko sa snaží ekonomicky postaviť v tejto kríze opäť na nohy. Jednou z možností ako to dosiahnuť, je podpora domáceho cestovného ruchu, obzvlášť v tomto období, kedy sú možnosti na výlet a spoznávanie kultúry značne obmedzené. Napomôcť tomu má aj naša nová kniha Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska, ktorá prichádza momentálne pred Vianocami na knižné pulty. Milovníci histórie, architektúry, romantiky a takisto duchovného i duševného pokoja po prelistovaní v nej určite nájdu inšpiráciu pre nejeden výlet,“

približuje obsah novej publikácie fotograf Milan Paprčka.

Kniha z edície Čarovné Slovensko je podľa slov Milana Paprčku jednou z najúspešnejších projektov, ktorý kedy vytvorili.

Podujali sa na neľahkú úlohu. Ukázať to najzaujímavejšie, čo sakrálne pamiatky skrývajú a ponúkajú zároveň. Na Slovensku ich máme také množstvo, že by to vystačilo na niekoľko kníh. Preto spôsob, akým vytvoriť čarovnú publikáciu, predostreli samotní fotografi a ich práce.

Čím dlhšie sme sa v nich prehŕňali, objavovali sme nevšedné miesta, ktoré majú svoj genius loci. Miesta ako stvorené na tichú meditáciu o stvoriteľovi či posvätnej geometrii,“

hovorí redaktor a dizajnér projektu Martin Kmeť.

Viac než tristoosemdesiat strán vtiahne čitateľa do sveta pokoja, vzájomnej úcty a pokory. Myšlienka, ktorou sa riadil celý tím pracujúci na knihe, je skutočne obdivuhodný.

Vydaná publikácia môže byť aj návodom čo a kde sa oplatí navštíviť. Ale nielen takéto zákutia sme zahrnuli do publikácie. Objavili sme aj architektonické skvosty či stavby ladiace s mestskou architektúrou. Sakrálne stavby ako chrámy, kostoly či iné náboženské pamiatky sú doslova hmatateľnou encyklopédiou, v ktorej spoznáte nielen náboženské dejiny, ale nazriete do svetskej histórie, umenia, architektúry či remesiel. Za každým publikovaným záberom sa skrýva príbeh rozprávajúci o danom sakrálnom objekte,“

spresňuje autor knihy Kmeť.

Kniha je tvorená z očarujúcich záberov fotografov, ktorí sa zapojili do projektu a tak pridali vyššiu hodnotu tomuto dielu. Miestni fotografi dokázali zachytiť tú „svoju“ sakrálnu pamiatku v najkrajšom svetle a niekedy až v dychberúcom zábere. Tak ako na tomto malom kúsku Európy, aj v tejto knihe sa vyskytujú rímskokatolícke, gréckokatolícke, pravoslávne, husitské, evanjelické či židovské pamiatky.

Čitateľ nájde v publikácii viacero prvenstiev. Záber na Kostol Margity Antiochijskej v Kopčanoch ako najstarší dodnes stojací cirkevný objekt na Slovensku, Dóm sv. Alžbety v Košiciach ako najväčší kostol u nás, najvyšší oltár svojho druhu na svete – gotický oltár Panny Márie a sv. Jakuba Apoštola v Levoči, či najstaršie pútnické miesto na Slovensku – Skalka pri Trenčíne.

Avšak pri zostavovaní publikácie si dal autor Martin Kmeť a jeho kolektív za cieľ, aby sa aj menej známym lokalitám dostalo zaslúženej pozornosti pre ich výnimočnosť a historickú hodnotu. Kostolík v Pominovci, Kaplnka v Ješkovej Vsi učupená usprostred poľa, dychberúci Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej v Dechticiach pod nočnou oblohou záplavy hviezd, či tajomné a zároveň tiché miesto v Tvrdošovciach a mnoho iných záberov skrývajú Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska.

Online listovač:  https://www.cbs.sk/kniha/carovne-sakralne-pamiatky-slovenska/#1.

Viac informácií na  www.cbs.sk a www.vku-mapy.sk.

Zdroj: Andrea Farkašová, Foto: CBS