Bratislavský Slávik neoddialil len výstavbu parkoviska v Sásovej…

SPRÁVY
1 /

O čudnom predsedovi OZ Združenie domových samospráv z Rovniankovej 14 v Petržalke, Marcelovi Slávikovi, sme na našom portáli písali začiatkom novembra v článku Slávikovo združenie napáda stavby od Tatier cez Banskú Bystricu až k Dunaju. Po čase mu venujeme opäť priestor v súvislosti s transparentnosťou.

Marcel Slávik podal v stavebnom konaní na verejné parkovisko Rudohorská toľko námietok, že sa mu podarilo pripravenú stavbu oddialiť na jar 2017. Bystričania tak nemôžu počas zimy vyžívať 120 nových parkovacích miest. Jeho meno uvedené pod občianskym združením nájdete aj pri napádaní výstavby bytových domov na Fončorde či inovatívnej technológie recyklácie nespracovateľných PET odpadov v areáli bývalej bystrickej Cementárne.

Tento Bratislavčan sa „preslávil“ podobným odďaľovaním stavieb aj v iných slovenských mestách. Spomeňme len futbalové štadióny a športoviská v Trenčíne, Košiciach, Dunajskej Strede či Bratislave – Rači. Okrem iného napáda aj konania o výruboch stromov po celom Slovensku, Banskú Bystricu nevynímajúc.

Viac by sme sa predsedom tajomného združenia z Bratislavy nezaoberali, keby sme čírou náhodou nenarazili na protokol Najvyššieho kontrolného úradu z kontroly hospodárenia v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto za minulý rok. Ten sa okrem iného zaoberá dotáciou vo výške 3.000 eur na projekt „Transparentná samospráva“ pre OZ Združenie domových samospráv Marcela Slávika. Podľa kontrolórov peniaze mestskej časti neboli použité na verejnoprávny účel.

„Príjemca dotácie v zúčtovaní predložil doklady na platbu nájomného 1.000 eur, poštovného 82,90 eura, za notebook 980,58 eura, mobil Samsung za 899,00 eura a kancelárske potreby v sume 53,44 eura (v tom aj dve maľovánky pre dospelých v cene 25,02 eura),“ píše sa v protokole NKÚ.

Marcel Slávik v reakcii pre Nový Čas, ktorý mu v tejto súvislosti položil niekoľko otázok, uviedol:

„Otázky považujem za tendenčné. Nemám znalosť, že by NKÚ niečo vytýkal. Mám za to, že sme všetko urobili v súlade so zákonom a etikou.“

Podľa predsedu Slávika sa jeho združenie zameriava na monitoring transparentnosti aj v Novom Meste a faktúrami z grantu pokrývalo svoje náklady na ,,činnosť aj v prospech obyvateľov mestskej časti“.

Starosta mestskej časti Rudolf Kusý tvrdí, že spoluprácou s Marcelom Slávikom chceli pomôcť ľuďom pripomienkovať developerské projekty. Od tohto roku však začali s vlastnou bezplatnou poradňou, preto prestali využívať služby Slávikovho združenia. Peniaze za maľovánky budú žiadať vrátiť.

Svoju skúsenosť s ambicióznym Marcelom Slávikom mal aj bývalý bratislavský primátor  Milan Ftáčnik, ktorý po verejnej prezentácii urbanistickej súťaže II. etapy Nosného systému MHD v roku 2013 o ňom povedal:

„Čo sa týka postupu pána Slávika, ktorý chce zmariť úplne všetko, k tomu sa nebude vyjadrovať. Lebo raz zverejním mail, kde povedal, že on by to ani na tú Európsku komisiu nepodal, keby sme mu nejaký postík na meste ponúkli, minimálne na úrovni hlavného architekta alebo hlavného dopravného inžiniera.”

Uvedené skutočnosti iba dokresľujú osobnostný profil Bratislavčana, ktorý šarapatí pri územných a stavebných konaniach vrátane vydávania povolení pre občanov na výrub stromov aj v Banskej Bystrici. Transparentnosť platí pre všetkých…