Blíži sa 57. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe

KULTÚRA
0 /

Tradičný folklórny festival s medzinárodnou účasťou v Heľpe sa uskutoční v dňoch 23. – 25. júna 2023. Horehronské dni spevu a tanca patria medzi najstaršie a najvýznamnejšie festivaly na Slovensku.

Program 57.  folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 2023

Prvý ročník jedného z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku sa uskutočnil v roku 1966. Pripravovatelia Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe sa zameriavajú na uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry predovšetkým regiónov Horehronia, Pohronia, Podpoľania a Gemera, ale i Liptova, Hontu, Malohontu, Novohradu, tiež oblastí východného, severného a západného Slovenska.

Tento folklórny festival je zameraný na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry a v súčasnosti patrí medzi naše najvýznamnejšie folklórne festivaly. Počas troch festivalových dní sa v scénických programoch rôznorodého zamerania predstavia folklórne súbory, dedinské folklórne skupiny, detské folklórne súbory, ľudové muziky, spevácke skupiny, speváci a tanečníci z rôznych regiónov stredného Slovenska, hostia z východného a západného Slovenska i zo zahraničia.

Horehronské obce sú známe vyše storočnou tradíciou sláčikových aj cimbalových muzík, rovnako tak špecifickým hudobno-interpretačným dialektom charakteristickým práve pre miestne ľudové hudby. Mnohé z nich dlhé roky spolupracovali s miestnymi folklórnymi telesami či sólistami a preslávili región ďaleko za jeho hranicami.

Hudobné tradície slovenských regiónov i hostia zo zahraničia

V prvom vydaní novej programovej edície Horehronskí hudci sa upriami pozornosť návštevníkov na hudobnícku tradíciu v obci Telgárt, s ktorou sa spájalo a spája hneď niekoľko dôležitých hudobníckych rodov a hudobníkov. Spomína sa na najdôležitejších z nich a návštevníci spoznajú, ako ich hudobný odkaz žije dnes. V programe sa predstavia súčasní pokračovatelia inštrumentálnej tradície a hostia. Réžiu má Jana Ambrózová.

Súčasťou podujatia je bohatý sprievodný program na heľpianskom námestí, ukážky tradičných remesiel, zamestnaní, domáca kuchyňa, prezentácia zvykov a osobitostí regiónu, ľudové zábavy, etnografické výstavy v drevenici v areáli amfiteátra.

Festival prináša komplexnú prezentáciu ľudovej kultúry vybraných obcí na scéne i mimo nej s cieľom predstaviť návštevníkom históriu obce, jej materiálnu a duchovnú kultúru, miestne zaujímavosti i súčasný život. Privítanka – heľpianske folklórne kolektívy už po niekoľko rokov prezentujú svoju tvorbu v programe, ktorým zároveň otvárajú Horehronské dni spevu a tanca.

Prišli hostia zďaleka i zblízka – vystúpenia známych i neznámych folklórnych skupín, súborov a sólistov z celého Slovenska. Tento typ programu sa na festivale zrodil pred siedmimi rokmi a vystriedalo sa v ňom viac ako 2 000 účinkujúcich. Program prebieha nepretržite štyri hodiny na námestí obce a navodzuje spontánnu festivalovú atmosféru.

Detské folklórne hnutie na Horehroní má dlhú a bohatú tradíciu. Cieľom a obsahom práce väčšiny detských kolektívov je vyhľadávanie a interpretovanie piesní, tancov, zvykov, riekaniek, hier i ďalších prejavov detského ľudového umenia.

V samostatnom programe detský program predstaví tvorbu 10 súborov z nášho regiónu. Bude to nádherná oslava tradičného slovenského folklóru v jeho rôznych umeleckých prejavoch, ktorú sa oplatí vidieť a zažiť.

Hlavným organizátorom festivalu je Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica, spoluorganizátorom obec Heľpa, hlavný finančným partnerom Fond na podporu umenia a partnermi BBSK, Región Horehronie, Centrum tradičnej kultúry v Detve, Horehronské múzeum v Brezne, SAD Zvolen a ďalší. To všetko sú programy a sprievodné podujatia, ktoré môže návštevník uvidieť a zažiť v Heľpe.

Viac o festivale sa dozviete https://www.festivalhelpa.sk/, vstupenky získate na https://www.ticketportal.sk/event/Horehronske-dni-spevu-a-tanca-v-Helpe.

Zdroj: (tom) a HDSaT  , Foto: FB Heľpa a ilustračné