Ani sa nechce veriť, že od vernisáže prvej interaktívnej výstavy vedeckých hračiek, hlavolamov a experimentov uplynulo už štvrťstoročie. Je teda malý dôvod bilancovať, píše predsedníčka Vedecká hračka, o. z. Beata Puobišová.
„Ďakujem, že sa moji rodičia opäť držia za ruky“. Táto detskou rukou napísaná veta bola za podpísanými vetami „Ďakujem, že moja žena pochopila, ako funguje elektromotor“ a „Ďakujem, že môj manžel pochopil, ako vysvetľovať synovi fyziku“.
Vety sú za sebou v knihe návštev z výstavy „Vedecká hračka – prekvapenie, potešenie, poznanie“ v Múzeu SNP s dátumom spred 25 rokov.
Ako sme začínali
Náhodná stávka so šéfom centra vedy Technorama vo švajčiarskom Winterthure, že na Slovensku bude taká výstava hračiek, na ktorej sa so všetkými výstavnými exponátmi bude hrať každý návštevník, mi dala odvahu, premeniť synov dávny nápad z cesty po európskych interaktívnych centrách vedy na realitu. O tom, že zamýšľaná výstava v Banskej Bystrici bude, rozhodla dotácia 8 000 SK, ktorú Nadácia Zdravé mesto poskytla občianskemu združeniu Vedecká hračka na vydanie výstavného katalógu.
S návrhom na spoluprácu som v lete 1998 oslovila vedúcich pracovníkov Múzea SNP a predsedu ÚPV SR Ing. Martina Hudobu. Docent Rastislav Baník z Katedry fyziky Fakulty prírodných vied UMB poskytol neobvyklé fyzikálne experimenty z rozsiahlej zbierky a napísal prvé návody k exponátom. Rokmi sa k nemu pridali aj ďalší z Katedry, najmä Janka Raganová.
Dohodla som prenájom veľkých exponátov z Csodák Palotája. Z Budapešti sme s bratom Igorom Kollárikom, ktorý stále patrí k najväčším podporovateľom OZ VH, previezli a inštalovali sedem rozmerných zariadení. Do vstupného priestoru Múzea SNP sme pripravili panelovú výstavu o priemyselno-právnej ochrane.
V hlavnej výstavnej sále na prízemí sme exponáty rozmiestnili na staré nepotrebné školské lavice potom, ako im Carmen Vágnerová dala nový vzhľad. Väčšina zo stolov nám poslúžila aj na ďalších ôsmich výstavách v Múzeu SNP. Okrem nich bolo v Banskej Bystrici ďalších 43 výstav.
Krátka štatistika
Dosiaľ som navrhla a zrealizovala 74 kompletov interaktívnych tematických výstav, ktoré boli. Z nich väčšina prerástla do putovných. Výstavy boli inštalované 580-krát v 225 obciach a mestách Slovenska vo všetkých krajoch SR.
Zatiaľ sme nezavítali do piatich okresov. Boli sme vo viac ako 300 rôznych zariadeniach – okrem múzeí, galérií a všetkých typov škôl a voľnočasových zariadení napr. aj v obchodných centrách či športových halách. Sedemnásť výstav sme mali na väčšine kontinentov – a to aj vo vzdialenom zahraničí, napr. Bahrajn, Tunisko, v Čile a Mexiko.
Zopár jednorazových príležitostných výstav s vlastnou grafikou a poslaním trvalo iba jeden-dva dni (napr. pre Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru, učiteľov technických predmetov či k životnému jubileu najstaršieho člena OZ VH em.prof. Miroslava Tumu).
Výstavky, najmä príležitostné v prírode, často úspešne spájame s vedeckohračkovou show alebo tvorivými dielničkami. Na našich výstavách a show za 25 rokov bolo viac ako 1,5 milióna návštevníkov.
Hravá veda
Aktuálne najmä po školách a múzeách na Slovensku putuje deväť tematických výstav a v Banskej Bystrici sú výstavy Veda v hračkách v Štátnej vedeckej knižnice a Vynálezy a objavy v hračkách v Úrade priemyselného vlastníctva SR.
Ďalšie trvalé inštalácie a výstavy majú: Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, Krajská knižnica v Žiline, Aurélium v Bratislave, Steel Park v Košiciach, SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni, obč. združenie Podaj ďalej! v Prešove a Historická škola prof. J. Mistríka v Španej Doline.
Hranie na výstavách bolo – a verím, že aj je a ešte dlho bude – inšpiráciou pre pedagógov využívať hračky ako prirodzené prostriedky edukácie a pre mnohých mladých ísť životom s vedou. Ako napríklad gymnazisti Laura Lea Lavriková zo Strážskeho a Jakub Buzalka z Považskej Bystrice, ktorí sa zúčastnili októbrovej prehliadky vedecko-technických projektov detí a mládeže Expo Sciences Internatiole v Mexiku (projekt: Space Clean-up) a sú laureáti ceny Festivalu vedy a techniky AMAVET 2023 (projekt: OptiRoute – efektívne doručovanie).
Čoraz častejšie sa na výstavách hráme aj s vedeckými hračkami, ktoré vznikli v rámci medzinárodnej súťaže o pôvodnú vedeckú hračku. Do 31.ročníka súťaže možno podávať návrhy do konca roka 2023.
Vravievam, že vedecká hračka, teda každá dobrá kvalitná hračka, ktorá pri hre využíva alebo demonštruje nejaký prírodný zákon alebo technický fenomén, má viac „P“ ako „pekná, pracovitá, poctivá, pobožná a prachatá panna“, lebo je „pre všetkých, poskytuje prekvapenie, potešenie, poznanie, poučenie, pochopenie, pohodu, podnety, provokácie…“
Do ďalších rokov si preto vzájomne želajme aj veľa tvorivých nápadov, aby vedecké hračky pribúdali a aby výstavy vedeckých hračiek mali ešte dlho veľa spokojných návštevníkov, ktorí si z nich odnesú okrem dobrého pocitu tiež emócie, poznatky a podnety pre ďalší rozvoj.
Zdroj: Beata Puobišová, predsedníčka Vedecká hračka, o. z. , Foto: archív a ilustračné