Môže folklór pomáhať? Verte, že áno. Okrem toho, že slovenský folklór prináša jedinečný umelecký zážitok a potešenie srdca i duše, v tomto prípade výťažok z bystrického koncertu „Pocta folklóru v srdci Slovenska“ pomôže malým onkologickým pacientom v Detskej fakultnej nemocnici Banská Bystrica cez OZ Svetielko nádeje.
Bystrická pocta folklóru
Benefičný galavečer „Pocta folklóru v srdci Slovenska“ sa koná v piatok 24. januára 2020 o 18:00 hod. v Aule Beliana na Tajovského 40 a teší sa veľkému záujmu verejnosti. Posledé lístky sú ešte v predpredaji.
Organizátorom koncertu je Univerzitný folklórny súbor Mladosť – reprezentačné teleso UMB, v spolupráci s Národným osvetovým centrom a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá zaštituje toto podujatie.
Počas benefičného galavečera sa predstaví takmer 200 účinkujúcich z folklórnych súborov a hudobníkov zo stredného Slovenska: UFS Mladosť, FS Partizán, ŽSSk Trnki z Banskej Bystrice, FS Krtíšan z Veľkého Krtíša, FS Podpoľanec z Detvy, Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca a sólisti Monika Zapletalová, Andrej Babiar a Jozef Varga. Programom sprevádza Peter Cítenyi, réžiu má Martin Urban. Záštitu nad galavečerom prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.
Srdce Slovenska pomáha srdcom
Výťažok z podujatia bude venovaný OZ Svetielko nádeje. Svetielko nádeje je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín.
Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia pomoci.
Štatutárnym zástupcom OZ Svetielko nádeje je MUDr. Pavel Bician, primár detskej onkológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica.
Slovenský folklór má výraznú vládnu podporu
Projekt s názvom „Folklór – duša Slovenska“ priniesol podporu aktivít v oblasti tradičnej slovenskej kultúry v sume 3 milióny eur. O túto podporu sa mohli minulý rok uchádzať profesionálne i neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci. V Banskobystrickom kraji bolo podporených viac ako 70 sólistov a zoskupení.
Benefičné koncerty podporených folkloristov pod spoločným názvom „Pocta folklóru“ sa uskutočňujú na území celej SR – v Prešove, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši či Púchove. Takým je aj piatkový benefičný koncert v Aule Beliana, ktorého sa spolu s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou zúčastní premiér Peter Pellegrini, obaja Bystričania.
Predseda vlády k podpore slovenského folklóru povedal:
„K slovenskému folklóru mám mimoriadny a osobný vzťah a vnímam ho ako základnú súčasť nášho národného kultúrneho bohatstva. Folklóru sa venujú všetky generácie, takýmto tradičným spôsobom šíria a uchovávajú naše ľudové zvyky a hodnoty. Ak má folklór takýto prínos pre našu kultúru, potom je namieste, aby ho štát podporil a pomohol všetkým, ktorí ho nezištne šíria medzi ľuďmi.“
Benefičný galavečer „Pocta folklóru v srdci Slovenska“ na pôde UMB bude jedinečnou prehliadkou krásneho stredoslovenského folklóru v podaní skvelých ľudových umelcov a súborov, na ktorých môžeme byť právom hrdí.
Autor: (tom), Foto: ilustračné