Viacerých priateľov som priviedol do rozpakov, keď som povedal, že s vnúčatami idem na dovolenku do okresu Rimavská Sobota. Čo tam? Chodí sa predsa do Tatier…
Dovolenka v okrese Rimavská Sobota
Ja akosi zanovito tvrdím, že celé Slovensko je zaujímavé, len ho treba spoznať. A tam, kde sa to zdá byť zaspaté, musí nastať oživenie.
Za cieľ dovolenky som si vybral kúpele Číž, dedinku vzdialenú od Tornale zhruba 16 kilometrov a od samotnej Rimavskej Soboty niečo vyše 20. Je tu samozrejme areál kúpeľov, už sme o ňom vlani písali, ale aj pekné a veľmi dobre vybavené kúpalisko. Je to akýsi svietiaci bod na široko ďaleko.
Okrem toho, v čase letných horúčav je k dispozícii aj Zelená voda pri Rimavskej Sobote, plážové kúpalisko v Tornali a vodná nádrž Teplý Vrch. Keďže som bol na dovolenke aj s vnúčatami, je jasné, že som neustále neputoval z miesta na miesto. A aj sám som si chcel oddýchnuť a neurobiť z toho čisto pracovnú cestu. A tak som okrem Číža navštívil ešte Teplý Vrch.
Pozitíva
Kúpalisko v Číži má skutočne dobrú úroveň. Je čisté a kultivované, nemám mu čo vytknúť. Vodná nádrž na Teplom Vrchu je rôznorodá. Stredisko Drienok má celkom dobrú úroveň a aj služby uspokoja i náročnejších. Rozhodujúci je veľkosťou Ormet na druhej strane hrádze. Nemôžem povedať, je tam čisto, no akosi smutno. Ubytovanie v akýchsi unimobunkách a občerstvovacie služby sú pomerne obmedzené. Veľa stánkov je zavretých.
Pre objektivitu pridávam, že strava v miestnom zariadení- neviem ako to nazvať, ale pripomínalo mi drevenú búdu, bola kvalitná a čerstvá. Časy hojných návštev sa skončili a tu možno spokojne nafilmovať aj zábery z čias socializmu. Len ľudí bolo vtedy pri vode podstatne viac.
Osobitnou kapitolou bola návšteva obce Drienčany, kde desaťročia pôsobil Pavol Dobšinský, národovec známy najmä ako zberateľ ľudových rozprávok. V dedine to cítiť cez drevené sochy, bludisko, slnečné hodiny. No nie cez informačnú tabuľu, ktorá je už v takom stave, že vlastne žiadne informácie neposkytuje.
Negatíva
Prakticky nikde som nenašiel informácie, ktoré by návštevníkovi pomohli. Malo by byť samozrejmosťou, že hosť nájde ponuky na zaujímavé výlety do okolia. Je to prirodzená solidarita, vzájomná prepojenosť. Jednotlivé turistické body sú ťažko objaviteľné a vzájomnou propagáciou by si všetci veľmi pomohli.
Práve v tomto období sa formuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer, ktorá zlučuje a ešte aj bude zlučovať záujemcov z okresu Rožňava, Rimavská Sobota a Poltár. Dobrá myšlienka, ktorá môže pri vzájomnom pôsobení vytvoriť zaujímavý a vyhľadávaný región.
Celkové postrehy
Je to zaujímavý, no chudobný kraj. A aj neprebudený. Takmer v každej dedine som videl, niekde opravený, niekde zanedbaný kaštieľ či inú honosnú budovu. Kedysi to teda bol kraj bohatý. Kedysi bol známy aj poľnohospodárstvom.
Dnes, počas večernej prechádzky v tichej dedine človek zistí, že v polovici domov sa nesvieti, nikto v nich nie je. A tam kde je, nebehajú po dvore sliepky, či kačky. Dedina už prestala chovať hydinu? A je chudobná? Stretol som známeho, ktorý si tu kúpil dom so záhradou. Za 16 000 eur. A pôvodný majiteľ sa ho rád zbavil.
Videl som teda veľa príležitostí, ale aj nespoluprácu, chudobu kombinovanú s pasivitou. Tu sa nedá čakať len na pomoc zhora. Zmena musí nastať zdola. Podľa zásady: „Pomôž si človeče, aj Boh ti pomôže.“
A ešte na záver. Vari v každej dedine hniezdia bociany, vidieť ich aj po mnohých lúkach a na ceste si treba dávať pozor na diviaky. Ledva som zabrzdil…
Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a ilustračné