Pumy v CEWL s vysokou výhrou nad Grazom a tesnými prehrami s Brandýsom a Ružou + HLASY

0 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú za sebou prvé tri zápasy novej sezóny v  Stredoeurópskej lige (CEWL). Od piatka do nedele si v Ružomberku merali sily s tromi tímami. Piatok zdolali rakúsky UBI Holding Graz vysoko o 34 bodov, avšak v sobotu podľahli českému Brandýsu nad Labem tesne o štyri body a v nedeľu domácemu Ružomberku takisto tesne o šesť bodov.

PIATOK

Slávistky si proti zdolanému finalistovi minulej sezóny rakúskej ligy Grazu už hneď v úvode vypracovali dvojciferné vedenie a po prvej štvrtine vyhrávali 29:13. Druhá desaťminútovka bola spočiatku vyrovnaná, no v závere prvého polčasu zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej opäť dominovali a do šatne išli s 26-bodovým náskokom – 47:21. Tretia štvrtina priniesla podobný priebeh ako druhá. Pumy ju zakončili úsekom 12:2, vďaka čomu navýšili svoj náskok nad tridsaťbodovú hranicu – 65:30. V záverečnom dejstve hrali družstvá vyrovnanú partiu, rakúsky tím vyhral štvrtú štvrtinu o jeden bod. Okrem výhry 82:48 potešil aj fakt, že si zahrali všetky hráčky na súpiske Slávie. Liana Užovičová sa zaskvela 18 bodmi, o dva menej si pripísala Alexandra Sophia Chovaníková, ktorá trafila tri trojky.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Hrali sme rýchlo a jednoducho. Sme mladý tím, ktorý musí behať a hrať agresívne. Opäť si zahrali všetky baby, takže spokojnosť.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie, 18 bodov v zápase: „Zápas by som určite zhodnotila pozitívne. Bola to naša prvá skúsenosť v CEWL, pri ktorej dostali priestor všetky hráčky rotácie. Snažili sme sa hrať rýchlo a kolektívne, vďaka čomu sme si vytvorili jednoduché zakončenia spod koša a tiež voľné strely z diaľky. V zápase nastali na našej strane aj zaváhania, najmä v obrane, ktorým sa budeme musieť do budúcna vyvarovať a popracovať na nich.“

UBI Holding Graz – Slávia Banská Bystrica 48:82 (13:29, 21:47, 30:65)

Štvrtiny: 13:29, 8:18, 9:18, 18:17, TH: 7/12 (58 %) – 17/28 (60 %), trojky: 7 – 9, doskoky: ? – 48, zisky: ? – 12, asistencie: ? – 21, bloky: ? – 7, straty: ? – 17, fauly: 22 – 15. Rozhodovali: Ribakovs, Cibulka, Čurilla, komisár: Matejčík.

Graz: Kalaydjiev 9, Sill 6, Dutovic 4, Schwarzinger 3, Maresch 2 (Nizamic 1, Knoflach 7, Cic 3, Praschl 3, Jacimovic 0). Vyfaulované: Maresch a Sill.

Slávia:  Užovičová 18, da Cruz 9, Žilinská 7, Pinzan 6, Striešová 4 (Chovaníková 16, Nigutová 8, Slavíková 6, Janštová 6, Williston 2, Petrovičová 0, Vigašová 0).

Družstvo Slávie na CEWL

SOBOTA

V sobotu basketbalistky banskobystrickej Slávie nastúpili v Ružomberku na svoj druhý zápas Stredoeurópskej ligy (CEWL) proti účastníkovi českej najvyššej súťaže Brandýsu nad Labem. Ten v piatok podľahol domácemu Ružomberku 67:74. Duel mal od úvodu svižné tempo a hráčky spod Urpína vďaka rýchlej hre a dobre zrealizovaným protiútokom držali so súperkami krok. Ofenzívnu prvú štvrtinu napokon po šnúre v jej závere vyhrali 27:22. V druhej časti už obe družstvá pridali v obrane, zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v nej dali len 11 bodov a hráčky Brandýsu tak otočili na polčasových 38:40.

V úvode tretej štvrtiny si český tím vypracoval 6-bodový náskok. Slávistky však potom výborne bránili a 8-bodovou šnúrou sa vrátili do vedenia. Do záverečnej časti vstupovali so 4-bodovým náskokom 56:52, ktorý ale súperky postupne zmazali. Dve minúty pred koncom sa Slávia vrátila aspoň do najtesnejšieho vedenia po trojke Lucie Striešovej, ale bol to posledný kôš bystrického tímu. Štvrtá štvrtina patrila hráčkam Brandýsu, ktoré odpovedali trojkou a premenenými šestkami poistili svoje víťazstvo na 69:73. Vo vyrovnanom zápase rotovala trénerka Žirková osem hráčok, z ktorých si dvojciferný počet bodov pripísala Elisa Pinzan, Lucia Striešová, Radoslava Nigutová aj Liana Užovičová, ktorá žiaľ po zranení zápas nedohrala. Družstvo z Česka potiahla najmä 18-bodová Alena Hanušová.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Tento zápas sme si prehrali samé, keď sme súperkám dovolili trinásť útočných doskokov. Štyri asistencie tiež nie sú úplne top vizitka. V závere nám došli sily a chýbali nám skúsenosti, boli sme bez vyfaulovanej Carloty a zranenej Liany. Stále sme boli na dostrel, ale drobné chyby a nedôsledné zakončenia nás stáli lepší výsledok. Napriek tomu výborná skúsenosť. Verím, že si z toho vezmeme to najlepšie do ďalších zápasov.“

Lucia Striešová, kapitánka Slávie: „Myslím, že sme odohrali dobrý zápas. Prehra určite mrzí, obzvlášť keď sme až do posledných minút viedli. Zanechali sme ale podľa mňa dobrý dojem, bojovali sme a pobili sme sa na ihrisku. V úplnom závere sme však spravili nejaké chyby, ktoré nás stáli víťazstvo. Možno nám v koncovke chýbali aj skúsenosti oproti skúsenejšiemu súperovi. Môžeme sa ale z toho len poučiť a pokračovať v tom, na čom pracujeme.“

Slávia Banská Bystrica – DSK Basketball Brandýs 69:73 (27:22, 38:40, 56:52)

Štvrtiny: 27:22, 11:18, 18:12, 13:21. Rozhodovali: Obertová, Cibulka, Čurilla. TH: 15/20 – 14/21, trojky: 4/14 – 7/21, fauly: 24 – 15, doskoky: 33 – 39, asistencie: 4 – 11, zisky: 10 – 7, straty: 14 – 16, bloky: 2 – 2, streľba z poľa: 25/59 (42%) – 26/62 (41%).

Slávia: Pinzan 12, Striešová (C) 11, Užovičová 11, da Cruz 7, Žilinská 2 (Nigutová 11, Chovaníková 9, Janštová 6, Williston 0). Vyfaulovaná: 29. da Cruz.

Brandýs: Hanušová 18, Vrančić 9, Ondroušková 9, Maršíková (C) 9, Johnson 4 (Žílová 12, Burdgess 9, Holá 3, Pitrová 0, Lišková 0, Durdová 0, Šťovíčková 0).

Zo zápasu Slávie s Brandýsom (fb DSK Brandýs)

NEDEĽA

Slávistky v treťom zápase CEWL podľahli domácemu Ružomberku. So silným súperom však odohrali solídnu partiu, po prvej štvrtine viedli a v štvrtej platil nakrátko vyrovnaný stav. Liptáčky oba svoje úvodné duely v CEWL vyhrali. Úvod stretnutia patril bystrickému tímu, keď aj vďaka trojkám Liany Užovičovej, Radoslavy Nigutovej a Lucie Striešovej viedol 16:12. Domáce stratu stiahli, ale pumy aspoň o jeden bodík prvú štvrtinu vyhrali – 16:17. Ružomberok sa hneď v úvode druhej desaťminútovky dostal na koňa a na začiatku 18. minúty viedol po prvýkrát dvojciferným rozdielom – 32:21. Vďaka druhej trojke Striešovej a košu Niny Janštovej hostky priebežný stav skorigovali na polčasových 34:26. V prvom polčase mali družstvá rovnaký počet pokusov z poľa s identickou úspešnosťou, ale hráčky Ružomberka si k vedeniu pomohli trestnými hodmi.

Tretiu štvrtinu otvorila presnou strelou spoza perimetra Elisa Pinzan, ale domáce si potom prinavrátili dvojciferné vedenie, keď po stratách púm skórovala dvakrát najviac bodujúca hráčka duelu Olha Yatskovets. V 28. minúte viedol Ružomberok nakrátko o trinásť bodov, ale Slávia aj vďaka trojkám Užovičovej a Pinzan znížila na päť. Po tretej štvrtine svietil na tabuli stav 54:47. V úvode záverečného dejstva zariadila vyrovnanie Užovičová, keď najprv premenila tri šestky a neskôr pridala svoju štvrtú presnú strelu spoza perimetra – 60:60. Zvyšné minúty stretnutia však ovládli zverenkyne trénera Juraja Suju, keď sa naďalej presadzovala najmä Yatskovets, ktorá si v zápase pripísala až 28 bodov. Napokon z toho bola prehra o sedem bodov a výhra Ruže po výsledku 77:71. Aj druhý polčas zakončili oba tímy s rovnakou úspešnosťou streľby a takmer identickým počtom pokusov z poľa. Domáce si však vypracovali vyše dvojnásobne vyšší počet trestných hodov, ktoré aj spoľahlivo premieňali. Na strane Slávie to padalo najviac 18-bodovej Užovičovej, dvojciferný počet bodov zaznamenala aj Pinzan, Janštová a Striešová.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Myslím si, že na nedeľu dobrý zápas, pekný, bojovný. Nestratili sme sa, a to je pre nás podstatné do budúcnosti, že sme sa dokázali vrátiť. V určitom čase sme to dokonca ubojovali na vyrovnaný stav, takže som na dievčatá hrdá za to, čo predviedli. Musíme pracovať ďalej. Tieto tri zápasy nám dali veľmi veľa skúseností z pohľadu konkrétnych situácií. Ukázali nám, čo potrebujeme zlepšiť. Sme mladý tím, kopec dievčat nemá skúsenosti, tým pádom sa vieme rýchlejšie posúvať. Berieme to ako prípravu na ligu, tieto zápasy nám veľmi padli vhod. Dnes sme v podstate prehrali len pod košom, nič iné.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie, 18 bodov v zápase: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký a fyzicky náročný zápas, v ktorom sme nemohli ani na sekundu nič vypustiť. Súper nás svojou agresivitou prinútil k množstvu chýb a strát, ktorým sa budeme snažiť v budúcnosti vyhnúť. Napriek tomu sme ukázali charakter, chtíč a bojovnosť, ktorá sa v tomto mladom družstve nachádza.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „V prvom polčase sme veľmi slušne bránili. Myslím si, že ten rozdiel mohol byť vyšší ako o osem bodov, ale stále strácame veľa lôpt, dnes 23, čo je ohromné číslo. V druhom polčase sme prestali brániť. Súper prešiel na nižšiu zostavu a my sme úplne upustili od toho svojho. V prvom polčase sme dostali 26 bodov, v druhom 45, čo ma veľmi mrzí a bolí. Budeme na tom pracovať, lebo úplne nám odišla hlava a disciplína. Som ale šťastný, že sme zvládli aj tento zápas, lebo Bystrica ukázala svoju kvalitu, ktorú určite má. Je to mladé, behavé družstvo, mali výborné percento streľby za tri body, takže všetka česť im. Myslím si, že divákom sa ten basketbal páčil. Gratulujem dievčatám k tomuto víkendu a som šťastný, že sme ho odohrali všetci v zdraví.“

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 77:71 (16:17, 34:26, 54:47)

Štvrtiny: 16:17, 18:9, 20:21, 23:24. Rozhodovali: Obertová, Sirocký, Cibulka. TH: 20/24 – 9/11, trojky: 3/16 – 8/23, fauly: 15 – 24, doskoky: 37 – 31, asistencie: 17 – 13, zisky: 14 – 12, straty: 23 – 26, bloky: 2 – 4, streľba z poľa: 27/59 (45%) – 27/60 (45%).

MBK: Yatskovets 28, Štefančová 12, Putra 8, Jarošová 3, Kraislová 2 (Kaliuzhna 11, Mikovčáková 11, Ďuratná 2, Hadačová 0). TCH: 15. a 32. Hadačová.
Tréner: Juraj Suja.

Slávia: Užovičová 18/4 trojky, Pinzan 12, Janštová 12, Žilinská 6, da Cruz 4 (Striešová 10, Nigutová 7, Chovaníková 2). Vyfaulované: 35. da Cruz, 38. Žilinská. TCH: 15. Janštová.

Zo zápasu Slávie s domácou ´Ružou´

Tabuľka CEWL po 3. kolách:

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Slávia BB (I. Golembiovský) zo zápasu s Ružomberkom