FOTO: Pumy v Piešťanoch na favorita vo finále nestačili, v stredu doma chcú prekvapiť + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica prehrali prvý finálový zápas v ženskej extralige v Piešťanoch nad favorizovanými Čajkami o 25 bodov a v sérii hranej na tri víťazstvá sa ujal vedenia 1:0 úradujúci majster. Bystričankám ušiel úvod duelu a nedokázali sa už dotiahnuť. V domácej odvete v stredu pod Urpínom chcú ukázať viac a pokúsia sa o vyrovnanie.

Favorit vstúpil do sobotňajšieho duelu úsekom 7:0 a s ľahkosťou premieňal strelecké pokusy. Bystrická pivotka Žilinská síce neskôr trojkou znížila na 15:9, no ´pumy´ spod Urpína boli v obrane často bezmocné. Domáce mimoriadne vysokou úspešnosťou streľby odskočili a v prvej štvrtine nastrieľali až tridsať bodov – 30:15. Slávistky sa však následne dostali do zápasu. V 11. minúte znížili na 30:20, a hoci bližšie sa už nedostali, vďaka zlepšenému výkonu v defenzíve druhú štvrtinu tesne vyhrali. Po polčase platil stav 44:31, pričom Čajky ťahala najmä kapitánka Ke’Shunan James, ktorá si už v prvom polčase pripísala 15 bodov, keď nepremenila len jediný pokus.

Prvé body druhého polčasu patrili Banskobystričankám, no vo zvyšku tretej štvrtiny sa im v ofenzíve nedarilo podľa predstáv. Úradujúce majsterky tak navyšovali svoj komfortný náskok, ktorý v 27. minúte po prvýkrát činil dvadsať bodov. Po tretej štvrtine platil stav 61:42. Trénerka Slávie Žirková rotovala osem hráčok, ktoré chceli dohrať zápas so cťou, ale domáce aj vďaka kvalitnej šírke kádra mali dostatok síl v obrane. Pozitívom je, že banskobystrické basketbalistky hrali do konca s plným nasadením a Chovaníková svojou druhou trojkou dostala rozdiel pod dvadsaťbodovú hranicu. Čajky však ovládli záverečné minúty a napokon vyhrali o 25 bodov – 75:50.

Fakty o zápase:

Piešťanské Čajky – Slávia ŠKP Banská Bystrica 75:50 (30:15, 44:31, 61:42) – stav série 1:0 /hrá sa na 3 víťazstvá/

Štvrtiny: 30:15, 14:16, 17:11, 14:8. Rozhodovali: Margala, Sirocký, Turčin. TH: 11/13 – 2/5, trojky: 4/19 – 4/21, fauly: 13 – 15, doskoky: 43 – 30, asistencie: 14 – 11, zisky: 17 – 16, straty: 22 – 24, bloky: 3 – 1, streľba z poľa: 30/64 (46 %) – 22/58 (37 %). Diváci: 630.

Čajky: James (24, Moravčíková 17, Mitrasinović 14, Taušová 9, Herminjard 5 (Igbokwe 4, Buknová 2, Vandlíková 0, Szmereková 0, Jakubčeková 0, Mihaljevičová 0, Sekerková 0). Vyfaulovaná: 34. Taušová.

Slávia: Pinzan 14, Žilinská 11, Chovaníková 6, Užovičová 6, Striešová 5 (Janštová 6, Nigutová 2, Vigašová 0).

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie:  „Myslím si, že každý vie, aká je v družstve Piešťan kvalita a odrazilo sa to. Do zápasu prišli domáce ako veľký víchor a my sme na to nedokázali zareagovať. Potom sa to už s nami ťahalo celý zápas. Naša v podstate jediná pivotka chytila hneď tri fauly a nemohla ani dohrávať. Druhý polčas už dohrávala, ako keby mala štyri fauly, a o to ťažšie to bolo. Chýbala mi tam trochu bojovnosť a niečo navyše.“

vyjadrenie hráčky Slávie doplníme

Alica Moravčíková, hráčka Piešťanských Čajok, odchovankyňa bystrickej Slávie: „Veľmi dobre sme zachytili úvod a nastavili sme vysoké tempo. V útoku sme hrali naozaj rýchlo a v obrane sme boli veľmi agresívne, z čoho pramenili straty Banskej Bystrice. Som veľmi rada, že sme nepoľavili, aj keď určite prišli nejaké chyby a straty, ale stále sme spoločne šliapali a hrali sme koncentrovane v obrane a v útoku.“

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Zápas bol pre nás veľmi náročný, po dvoch týždňoch pauzy pokiaľ sme sa do toho rozbehli. Musím povedať, že začiatok bol veľmi dobrý, začali sme s dobrou energiou a potom nám to nejakým spôsobom odišlo, trochu sme sa vytrápili. To však patrí k tomu, je to finále play off. Momentálne je podstatné to, že je to 1:0.“

PROGRAM:

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa pokúsia zdramatizovať finálovú sériu v stredu 23. apríla od 18.00 h na domácej palubovke v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vstupenky si môžete kúpiť aj v online predpredaji.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Piešťanské Čajky (L. Ďuračka)