Na ME do 18 rokov v B. Bystrici uvidíme až 39 slovenských atlétov, ambíciou sú dve medaily

ŠPORT
3 /

Necelý týždeň pred začiatkom majstrovstiev Európy do 18 rokov v atletike v Banskej Bystrici (od štvrtka 18.  júla do nedele 21. júla) vrcholia prípravné práce na Národnom atletickom štadióne VŠC Dukla na Štiavničkách, ale aj na pridruženom rozcvičovacom štadióne a na tréningovom štadióne v zázemí Univerzity Mateja Bela. Šampionát je druhým najdôležitejším tohtoročným podujatím strešnej organizácie European Athletics po júnových ME dospelých v Ríme.

Pod Urpín smeruje rekordných 1190 mladých športovcov. Aj s členmi oficiálnych tímov je celkový počet 1 743. Až na približne 2500 vzrastie po zohľadnení všetkých osôb podieľajúcich sa na zabezpečení súťaží a diania všeobecne.

„Organizačný tím pracuje už desať dní pred podujatím. Rozložené sú už stany, prebrali sme ubytovacie kapacity, pracujeme na akreditácii, vybavuje sa celý štadión, aby bol pripravený na toto prestížne medzinárodné podujatie. Všetko ide podľa plánov a predpokladov.

– uviedol na piatkovom brífingu v Banskej Bystrici prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok, ktorý bol kedysi v tíme, ktorý hľadal kandidáta na konanie EYOF 2022. K tomu ešte poznamenal:

„V prospech Banskej Bystrice vtedy zďaleka nerozhodla iba výhodná geografická poloha. Bola to aj bohatá história i súčasnosť športu v tomto meste, pretrvávajúci záujem verejnosti oň a aj ústretovosť radnice. Podujatie sa veľmi vydarilo a som rád, že Slovenský atletický zväz na to teraz v spolupráci s mestom nadväzuje.“

Prípravy na európsky atletický šampionát do 18 rokov finišujú aj v súvislosti s ďalšími rôznorodými zložkami organizovania podujatia v celom hostiteľskom meste. Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko vyhlásil:

„V roku 2017 sme boli Európskym mestom športu. Predvlani sme hostili najväčšie mládežnícke multišportové podujatie nadnárodných rozmerov, Európsky olympijský festival mládeže EYOF. Som nesmierne hrdý, že po dvoch rokoch sa stane srdce Slovenska opäť dejiskom prestížnej športovej udalosti medzinárodného rozsahu. Som presvedčený, že majstrovstvá Európy do 18 rokov v atletike budú ďalším úžasným sviatkom športu, priateľstva a súdržnosti. Splníme si tým jeden z ďalších športových snov.“

Ján Nosko a maskot Spikey

V slovenskej nominácii je rekordných 39 mien – 23 dievčat a 16 chlapcov. V Banskej Bystrici, kam 22. – 23. júna bol účelovo situovaný národný šampionát príslušnej vekovej kategórie, tento týždeň absolvovali spoločné záverečné štvordňové sústredenie. Po ňom môžu krátko pobudnúť doma v záujme udržania psychickej pohody.

„Je to rekordný počet slovenských atlétov v nominácii na európsky šampionát. Vytýčeným cieľom sú dve medaily, ďalšie tri umiestnenia v prvej osmičke a ešte päť v hornej šestnástke. Z predchádzajúcich troch šampionátov máme dve bronzové medaily – po jednej z Tbilisi 2016 a Győru 2018. Naposledy sme predvlani v Jeruzaleme získali tri piate miesta. V tomto kontexte sú teda tie ciele ambiciózne, ale  som optimista. Jednotkou vo svetových tabuľkách je v tejto kategórii Laura Frličková v behu na 100 m cez prekážky, potom sú to chodci a chodkyne v prvej desiatke rankingu, ďalej je to medailistka z Banskej Bystrice štvorstovkárka Lenka Gymerská. Zaujímavá bude i diaľka dievčat. Verím, že športové šťastíčko bude priať, vraví sa, že praje pripraveným a my sme veľmi dobre pripravení. Verím, že naši atléti predajú to, čo majú natrénované,“

– skonštatoval na piatkovom tlačovom brífingu na štadióne SNP Štiavničky v meste pod Urpínom šéftréner slovenskej reprezentácie U18 Milan Laurenčík.

Prémiovými partnermi šampionátu sú Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, Fond na podporu športu a Slovakia Travel. Podujatie sa uskutočňuje na štadióne VŠC Dukla Banská Bystrica. Jeho riaditeľ Matej Tóth deklaruje:

„Za Duklu nemám žiadne obavy, že by sme niečo podcenili či zanedbali. Vyšli sme v ústrety všetkým požiadavkám zo strany organizátorov. Nenarazili sme na nič, čo by sme nevedeli splniť. Som presvedčený, že sme dobre pripravení a organizátorsky všetko zvládneme na vysokej úrovni. Využijú sa aj skúsenosti z organizovania Európskeho olympijského mládežníckeho festivalu Eyof 2022, ktorý sa v Banskej Bystrici vydaril. Verím, že cestu na štadión si nájdu aj diváci, keďže takmer v každej disciplíne bude súťažiť Slovák a máme i želiezka v ohni, ktoré môžu pomýšľať na najvyššie priečky.“

Zľava Milan Laurenčík, Petra Kusá, Matej Tóth, Ján Nosko, Lukáš Rosenbaum, Peter Korčok, Vladimír Gubrický a maskot Spikey

Okrem olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 boli na piatkovej tlačovej konferencii priamo v dejisku dorasteneckého kontinentálneho šampionátu aj dvaja adepti na budúce úspechy v tejto špecifickej súčasti atletiky – zhodne sa predstavia v chodeckých súpereniach na 5000 m na dráhe.

„Mojím cieľom je obhájiť a ideálne aj vylepšiť pozíciu v tohtoročných tabuľkách a posunúť si osobný rekord,“

prezradila Petra Kusá, ktorá má maximum v tejto disciplíne24:10,85. Utvorila si ho 24. mája v Banskej Bystrici v rámci mítingu TIPOS P-T-S, ktorý bol hlavnou medzinárodnou generálkou dejiska ME U18. V renkingu za rok 2024 je Kusá šiesta medzi prihlásenými.

„Osobák“ si na „pétéeske“ pred necelými dvoma mesiacmi stanovil aj Lukáš Rosenbaum (21:40,57), ktorý konkretizoval:

„Mám ambíciu skončiť do šiesteho miesta.“

Organizátori v piatok slávnostne odhalili aj kolekciu imidžových fotografií. Na snímky do propagačnej kampane Girl Power pózovali fotografovi Romanovi Benickému terajšie hlavné hviezdy slovenskej ženskej atletiky Gabriela Gajanová, Viktória Forster a Daniela Ledecká a s nimi trio potenciálnych nositeliek takéhoto statusu: Laura Frličková, Lenka Gymerská a Ema Bendová.

Petra Kusá, Lukáš Rosenbaum, maskot Spikey

Na tlačovej konferencii nechýbal ani maskot šampionátu Spikey v malom vyhotovení aj veľkej oživenej verzii, v ktorej bude umocňovať atmosféru ME U18. Generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický v tejto súvislosti dodáva:

„Počet prenocovaní už v súvislosti s priamymi účastníkmi, realizačnými tímami a ďalšími členmi delegácií zo 48 krajín presiahne 10-tisíc.Aj so zarátaním hostí, funkcionárov, rozhodcov, dobrovoľníkov, médií a individuálnych zahraničných návštevníkov odhadujeme celkové číslo až na dvojnásobok.“

Nevyhnutným sprievodným aspektom podujatia s takýmto významom a veľkosťou sú dopravné opatrenia. Prvé vstúpilo do platnosti v piatok, ďalšie regulácie pribudnú v nedeľu. Všetky výluky potrvajú do 23. júla.

Parkovisko na Hutnej

Parkovisko na Hutnej

V piatok 12. júla vstúpilo do platnosti prvé z opatrení upravujúcich dopravu v okolí štadióna. Uzatvorené je veľké parkovisko na Hutnej ulici priamo pred štadiónom (viď fotografia hore). Spomenutá výluka potrvá do utorka 23. júla.

Od nedele 14. do utorka 23. júla budú pre všetky motorové vozidlá okrem automobilov s povolením od organizátorov uzatvorené miestne komunikácie Hutná ulica a Cesta na štadión v blízkosti dejiska na Štiavničkách, ale aj účelové cesty vedúce z Tajovského ulice a parkovacie plochy pod Univerzitou Mateja Bela. Na Hutnej ulici bude v tomto období povolený vjazd k čerpacej stanici.

Autor: (bl), Foto: SAZ (Ján Šperka)