Na OH 2024 v Paríži nebude druhou chodeckou disciplínou popri dvadsiatke vytrvalostná súťaž na 35 km, ktorá po OH v Tokiu nahradila v programe vrcholných podujatí preteky na 50 km, ale miešaná štafeta na trati 42,195 km. Svetová atletika (WA) tak podľahla tlaku Medzinárodného olympijského výboru (MOV). V zákulisí sa šepkalo, že MOV dal WA nôž na krk s tým, že buď bude v programe miešaná disciplína, alebo druhá chodecká disciplína na OH v Paríži vôbec nebude. Je to rana nožom do srdca vytrvalostnej chodeckej disciplíny. Tréner nášho olympijského víťaza Mateja Tótha a dnes kouč ďalších slovenských chodcov Matej Spišiak dokonca vyhlásil: „Takto sme pochovali svetovú chôdzu.“
V novej súťaži bude štartovať 25 miešaných tímov (1 muž a 1 žena), ktoré absolvujú maratónsku vzdialenosť rozdelenú na štyri približne rovnaké, cca 10,55 km dlhé úseky Poradie je určené, začína muž, po ňom ide žena, potom znova muž a do cieľa finišuje žena. Výber dĺžky trate zdôvodnila Svetová atletika tým, že maratónska vzdialenosť 42,195 km je v atletike populárna a má prepojenie na tradície olympijských hier… Avšak aj maratón na olympiáde absolvuje počas celej dĺžky trate jeden bežec, preteká sám za seba, nejde o miešanú štafetu. Tento nový chodecký model pod piatimi kruhmi už o rok je tak unikátny a veľmi netradičný. Premiérová olympijská súťaž v chodeckej štafete sa uskutoční 7. augusta 2024 o 7.30 h na rovnakej trati ako preteky na 20 km blízko Eiffelovej veže v Paríži. WA informovala, že kvalifikačný postupový systém na OH v tejto disciplíne zverejnia neskôr!
Chodci banskobystrickej Dukly netaja rozčarovanie nad novým olympijskýcm modelom zmiešanej štafety. Trojnásobná olympionička a štvrtá päťdesiatkárka z ME 2018 Mária Katerinka Czaková pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) uviedla:
„Ak mám byť úprimná, veľmi sa mi to nepáči. Rok pred olympiádou mali byť známe už kvalifikačné kritériá a nie špekulovať, akú disciplínu zaradiť do programu. Neviem si v praxi predstaviť, ako sa bude súťažiť: pôjdem 10,5 km, potom budem približne 40 minút čakať na ďalší úsek a organizmus stuhne…Ako vôbec sa na takéto preteky pripraviť? Je tu priveľa otáznikov. Nie som stotožnená s touto alternatívou olympijského chodeckého programu.“
Opodstatnený hnev neskrýval ani Katerinka Czakovej tréningový kolega zo skupiny kouča Mateja Spišiaka Michal Morvay, ktorý skončil na 35 km trati na ME v Mníchove 2022 na peknom siedmom mieste:
„Som veľmi sklamaný, pochovali sme definitívne chodeckú vytrvaleckú tradíciu. Ja som bol päťdesiatkar, potom som sa po zmene musel rok pripravovať na 35 km a teraz už vytrvalostná disciplína vlastne v programe nie je. Musím sa pripraviť teraz aj na takúto mix štafetu. Myslím si, že s Marikou môžeme vytvoriť kvalitný tím. Dobre sa poznáme, trénujeme spolu.“
Aj Morvaya zaujíma, čo budú robiť chodci po skončení svojho úseku v čase čakania na svoj druhý úsek.… Chodec roka 2022, šiesty na 35 km na vlaňajšom európskom šampionáte v Mníchove Miroslav Úradník, považuje výmenu tridsaťpäťky za miešanú štafetu za veľmi nešťastné riešenie zo strany MOV a WA. Pre spomínaný web SAZ máš 27-ročný 12-násobný slovenský chodecký šampión z banskobystrickej Dukly povedal:
„Rok pred olympiádou sa takéto zmeny nerobia. Myslím si, že takáto forma atraktivity v rámci inovácií v chôdzi našej disciplíne vôbec nepomôže, ba naopak – môže ju pochovať. Nik zo špičkových svetových chodcov nerozumie tomu, prečo k tejto zmene došlo. V debatách na sociálnych sieťach viacerí vravia, že Svetová atletika zabila chodeckú tridsaťpäťku. Bohužiaľ, už je rozhodnuté a nám neostáva nič iné, len sa prispôsobiť a urobiť všetko, aby aj v tejto novej disciplíne malo Slovensko zastúpenie.
Zaradením štafety na OH 2024 tak definitívne vypadla z programu olympiády vytrvalostná chodecká disciplína. Napríklad tohtoročný vicemajster SR na 35 km Dominik Černý z banskobystrickej Dukly sa rozhodol, že bude trénovať len na dvadsiatku a 35 km absolvujem už asi len na augustových MS v Budapešti. „Päťdesiatka mala svoje čaro – práve pre svoju dĺžku. Prinášala mnoho dramatických zvratov,“ zdôraznil tento náš chodec.
Chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík nazval mix štafetu revolučnou novinkou a podrobil ju aj náležitej kritike:
„Existuje priveľa obáv, ako to bude fungovať. Je mnoho otáznikov okolo tejto disciplíny, ktoré je nutné čo najskôr vyriešiť. Kým sa nevyskúša naostro, ťažko súdiť, čo vlastne prinesie. Väčšia svetového chodeckého hnutia sa však k tejto novinke stavia skepticky.“
Azda najostrejší je vo vyjadrení pre oficiálny web SAZ atletika.sk tréner majstra sveta 2015 a olympijského víťaza 2016 na 50 km Mateja Tótha a aktuálne aj kouč ďalších našich chodeckých reprezentantov Matej Spišiak:
„Nonsens! Takto sme pochovali svetovú chôdzu a vôbec by som sa nečudoval, ak na OH 2028 už nebude vôbec v programe.“
Autor: (bl, cb, atletika.sk), Foto: ilustračné