Na olympijských hrách v Paríži, ktoré boli slávnostne otvorené v piatok večer, budú tvoriť najpočetnejšiu časť slovenského tímu banskobystrickí armádni chodci. Do francúzskej metropoly cestujú štyria, ale ak sa nič nepredvídateľné nestane, súťažiť budú iba traja.
Hneď na úvod atletického programu vo štvrtok 1. augusta je na programe jediná individuálna chodecká disciplína 20 km mužov (7.30) a žien (9.20). Na štart svojej štvrtej olympijskej dvadsiatky sa postaví Mária Katerinka Czaková. V počte účastí sa 35-ročná atlétka vyrovná Pavlovi Blažekovi, Martine Hrašnovej, Lucii Hrivnák Klocovej a Jozefovi Plachému. Viac ich má na konte iba ďalší chodec, olympijský víťaz z Ria de Janeiro Matej Tóth (5).
Štvrtá olympiáda bude pre Mariku z banskobystrickej Dukly iná. Bude na nej súťažiť ako mamička dvojročného Alexa.
„V prvom rade sa na olympijské hry veľmi teším. Mojím cieľom bolo sa do Paríža po materskej kvalifikovať, čo sa mi aj podarilo. Určite to bude pre mňa osobne trochu iná olympiáda, pretože to, že som sa na ňu dostala, nie je len moja zásluha. Za mojím úspechom stojí veľa ľudí. Rodina, tréner, doktor, masér a priatelia. Som im veľmi vďačná, že mi pomáhali pri plnení môjho ďalšieho olympijského sna. Bez nich by som to nezvládla,“
– vraví Mária Katerinka Czaková, ktorá záverečnú prípravu na Paríž začala po krátkej regenerácii a oddychu po majstrovstvách Európy v Ríme. Trvala približne šesť týždňov – dva v domácom prostredí v Nitre, následne strávila 17 dní v stredohorskom stredisku Roccaraso v Taliansku v nadmorskej výške 1250 m. Na Slovensko sa vrátila 10 dní pred parížskym štartom a v rámci reaklimatizácie už len ladila formu.
„Začiatok prípravy sme venovali aeróbnej a silovej príprave s prechodom do špeciálnej práce na 20 km. Ako bonus sme mali niekoľko tréningov s olympijskými víťazmi z Tokia Antonellou Palmisanovou, Massimom Stanom a ďalšími skvelými svetovými chodcami. Prijali nás medzi seba ako vlastných, pomohli nám so všetkým. Okrem tréningov sme s nimi chodili aj na obedy a občas trávili aj mimotréningové chvíle. Musím povedať, že už dávno som nezažil také extrémne pozitívnu atmosféru plnú talentu a nasadenia, čo aj nás hnalo vpred, aby sme posúvali svoje limity vyššie. Každý deň bolo radosť trénovať,“
– objasnil tréner Matej Spišiak a Marika jeho slová potvrdila i touto vetou:
„Niečo nové som sa od Antonelly priučila, tak dúfam, že sa na mňa niečo nalepilo.“
S tréningom pomáhal ako sparingpartner Michal Morvay. V Roccarase ho zastihla správa, že do Paríža pocestuje namiesto Miroslava Úradníka, ktorý má zastavenú činnosť pre nezrovnalosti v biologickom pase. Bude náhradníkom v miešanej štafete.
„Michal nečakane pribudol do nominácie ako náhradník do štafety, s čím sme už vôbec nepočítali, ale samozrejme nás potešilo, že ideme kompletná skupina. Mišova úloha je byť pripravený a naskočiť v prípade, že by sa niečo nepredvídané stalo. Našťastie s nami normálne trénoval, takže je v plnom nasadení a teší sa na svoju druhú účasť na olympijských hrách,“
– referoval Matej Spišiak. Všetci traja odlietajú spoločne v utorok 30. júla.
Chodecký okruh je ako veľa iných športovísk situovaný do atraktívnej časti francúzskej metropoly. Štart bude na námestí Trocadéro, odkiaľ sa chodci vydajú cez most Pont d’Iéna na ľavý breh Seiny s Eiffelovou vežou. Odbočia vľavo na Nábrežie Jacquesa Chiraca a po obrátke sa vrátia späť.
„Trať poznáme len z fotiek, ale myslím si, že to nie je podstatné. Horšie to bude s počasím. Môže byť aj cez 30 stupňov a môže byť aj prijateľné, to uvidíme 3-4 dni pred pretekmi. Pripravovali sme sa v ťažkých klimatických podmienkach, takže verím, že sme aj v tomto smere urobili maximum,“
– poznamenal Matej Spišiak.
Zatiaľ čo Michal Morvay si v Tokiu/Sappore na derniére chodeckého maratónu odkrútil olympijskú premiéru, Mária Katerinka Czaková má za sebou tri olympijské dvadsiatky v rade. Debutovala v Londýne 2012 a po Tokiu oznámila, že sa chystá na úlohu mamy. K chôdzi sa však vrátila a jej výkonnosť odvtedy stúpa.
„Marika sa vrátila po materskej v životnej forme a som rád, že k tomu všetkému pristupuje so stopercentným nasadením, aj keď vieme, že popri starostlivosti o dieťa to má veľmi náročné. Viem, že odvádza maximum, aby výsledok bol čo najlepší. V každom prípade si chceme preniesť pozitívnu atmosféru a emócie, ktoré nás prevádzali posledné týždne a aj mesiace, a zúročiť 20 rokov skúseností a vzájomnej spolupráce,“
– tvrdí Matej Spišiak. Jeho zverenka Katerinka Czaková berie slová o životnej forme s rezervou, ale priznáva:
„Určite sa mi trénuje ľahšie ako posledné dva roky pred materskou. Nasvedčujú tomu aj osobné rekordy, ktoré som si dokázala zlepšiť, a taktiež tréningové parametre.“
Dominik Černý a Hana Burzalová budú na rozdiel od svojich skúsenejších kolegov pod piatimi kruhmi debutovať. Aj preto tréner Roman Benčík zvolil iný model prípravy. Priamo z ME v Ríme sa presunuli do talianskych Álp, kde si na 18 dní rozložili tábor v dedinke Trepalle vo výške 2100 metrov nad morom. Trénovať chodili do nižšie položeného Livigna.
„Dominik sa v Alpách zameral najmä na objemovú prípravu. V závere šiel aj viac do intenzity a veľmi nás potešilo, ako mu to šlo. Dosahoval v tejto nadmorskej výške svoje najlepšie tréningové hodnoty. Hanka trénovala trošku inak, lebo 30. júna musela absolvovať slovenský šampionát na 20 000 m, kde utvorila nový slovenský rekord, upevnila si postavenie v renkingu na OH a potvrdila, že príprava sa uberá dobrým smerom,“
– priblížil tréner Roman Benčík.
Po majstrovstvách Slovenska absolvovali chodeckí snúbenci ďalších 21 tréningových dní na Štrbskom Plese. Benčík ešte dodal:
„V tomto období sme už šli viac do intenzity. Až na tri dni, keď Dominik musel mať voľno pre zvýšené teploty a únavu z prehriatia organizmu, sme plán plnili. Hanka mala trošku problémy s vyššou intenzitou v závere sústredenia, ale verím, že vo finálnom vylaďovaní formy sa to zlepší a pôjdeme na štart olympijskej dvadsiatky v plnej sile.“
Obaja snúbenci sú aktuálne zdravotne v poriadku, čo potvrdili aj povinné záverečné kontroly vo VŠC Dukla pred odchodom na olympijské hry. Do Paríža odleteli vo štvrtok spolu s Viktóriou Forster, ale aj so zlatou strelkyňou z Tokia Zuzanou Rehák Štefečekovou.
S trénerom zvolili možnosť stráviť čas od začiatku olympijských hier až do pretekov v olympijskej dedine.
„Sú po prvý raz na olympiáde a chceme, aby im postupne až do štartu zovšednela atmosféra v dedine a aby pred samotnou súťažou už boli plne koncentrovaní na výkon. To bude naša hlavná úloha posledných dní. Tréningu už bude čoraz menej a najdôležitejšie teraz je dostať sa do pohody a správne sa mentálne nastaviť na to, čo nás v náročných pretekoch čaká,“
– vysvetlil svoju stratégiu Roman Benčík. S profilom trate by jeho zverenci nemali byť problémy a aj oni sú pripravení na „horúci“ variant:
„V minulosti sme absolvovali niekoľko súťaží aj tréningov v horúčave a vždy sme si dokázali poradiť a prekonať aj túto prekážku. S ochladzovaním organizmu máme skúsenosti, takže verím, že ich zužitkujeme a využijeme v náš prospech. Bude to jedna z najdôležitejších súčastí výkonu, ktorú musíme zvládnuť.“
Dominik aj Hanka svoj hlavný cieľ splnili – kvalifikovali sa na olympijské hry. Už samotná účasť je pre nich veľký úspech.
„Veľmi sa z toho tešíme, ale tu sa naše ambície nekončia. Ja osobne budem spokojný, ak v chôdzi na 20 km Dominik skončí do 24. miesta a Hanka lepšie, ako sa nachádzala v renkingovom poradí v kvalifikácii na OH, čiže 44. V štafete ma uspokojí umiestnenie do 20. miesta,“
– pripomenul Roman Benčík novú disciplínu v programe OH, ktorá nahradila klasickú päťdesiatku. Štart miešanej štafety bude v stredu 7. augusta o 7.30 h. Dvojica Černý, Burzalová, ktorá sa kvalifikovala do Paríža na MS družstiev v Antalyi, nenastúpi len prípade zdravotných problémov.
„Tešíme sa na obe disciplíny, každá je v niečom iná. Pre nás oboch je veľká vec, že sme sa kvalifikovali na olympijskú dvadsiatku. Štafeta je o emóciách a tímovom duchu. Pretekom dáva nový rozmer,“
– porovnal odchovanec novomestskej atletiky Dominik Černý.
Hanka Burzalová vníma účasť na individuálnych 20 km ako veľký osobný úspech:
„Štafeta je zase atraktívna novinka a máme veľkú radosť, že sa nám podarilo kvalifikovať vo dvojici.“
Slovenská chôdza ťahá aj vďaka mladej generácii neprerušenú niť účastí na olympijských hrách od Soulu 1988 a nebyť bojkotu Los Angeles 1984, bola by ešte dlhšia (od Moskvy 1980). Navyše na ňu navliekli Jozef Pribilinec a Matej Tóth aj medaily – rovno najcennejšie. Chodkyne sa pridali od roku Sydney 2000.
„Jozef Pribilinec, Paľko Blažek, neskôr Matej Tóth boli veľkí frajeri. Sú to naše vzory. V našich silách teraz nie je útočiť na medaily ako oni, ale sú pre nás veľkou motiváciou,“
– priznala Hanka Burzalová.
Autor: (bl, atletika.sk), Foto: fb SAZ