Tragédia v Paríži: Slobodu slova nemôžu zničiť ani islamskí teroristi

SPRÁVY
13 /

Stredajší ozbrojený útok islamských teroristov na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Chatlie Hebdo, po ktorom zostalo 12 mŕtvych a desať zranených (z nich sú viacerí v kritickom stave), je v demokratickej Európe neslýchaným útokom na slobodu slova. Dá sa očakávať,  že v celej EÚ sa zvýšia protiteroristické opatrenia.

Teroristický čin odsudzuje celý demokratický svet

Zajtra sa to môže stať kdekoľvek inde, dokonca aj v Banskej Bystrici, preto aj redakcia Bystricovín dôrazne odsudzuje túto teroristickú akciu proti slobodným novinárom a prejavuje hlbokú sústrasť nad smrťou nevinných ľudí, ktorí zahynuli iba preto, že sa nebáli otvorene prejaviť svoj názor.

Francúzsky prezident François Hollande na mieste činu vyhlásil, že útok je teroristickým činom. Útok, ktorý sa odohral vo východnej časti francúzskeho hlavného mesta neďaleko námestia Bastily odsúdili najvyšší predstavitelia USA, Veľkej Británie, Nemecka, Ruska a ďalších krajín, vrátane arabských.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák zaslal svojmu francúzskemu partnerovi Laurentovi Fabiusovi sústrastný telegram, v ktorom okrem iného uviedol:

„S veľkým šokom a smútkom ma zastihla správa o neľútostnom teroristickom atentáte. Dovoľte mi vyjadriť moju úprimnú sústrasť a zároveň vyjadriť solidaritu s vládou Francúzskej republiky v boji proti terorizmu, extrémizmu a všetkým ďalším prejavom neznášanlivosti.“

Masaker v redakcii

Francúzske médiá citujú ilustrátorku Coco, ktorá tesne pred obedom narazila na dvoch teroristov pred vstupom do budovy, kde sídli redakcia, keď išla pre svoju dcéru do škôlky.  

„Brutálne sa vyhrážali, chceli vstúpiť, ísť hore. Vyťukala som kód. Hovorili veľmi dobre po francúzsky a hlásili sa k Al-Kajdá,“

uviedla žena, ktorá prežila teroristický útok schovaná pod stolom. Ten podľa nej trval niečo cez päť minút.

Podľa agentúry Reuters odvolávajúcej sa na policajné zdroje zahynulo po streľbe útočníkov  najmenej 12 ľudí. Desať z nich vraj zomrelo v budove a ďalší vonku. Ďalší zamestnanci sa ukryli na streche. Medzi obeťami útoku sú aj známi karikaturisti Charb (47-ročný šéfredaktor Stephane Charbonnier), Cabu (76-ročný Jean Cabut), Wolinski (80-ročný Georges Wolinski) a Tignous (47-ročný Bernard Verlhac). Zomreli aj dvaja policajti, ďalší sú medzi zranenými.

Traja ozbrojenci v čiernych kapucniach po streľbe utiekli. Podľa agentúry AFP boli útočníci vyzbrojení okrem iného útočnými puškami Kalašnikov a granátometom. Očití svedkovia počuli ich volanie: „Allahu akbar“ (Boh je najväčší), pomstili sme proroka.“  Po teroristoch na úteku pátra francúzska polícia po celej krajine.

Podľa neoficiálnych informácií polícia vyhlásila pátranie po 34-ročnom Saidovi Kouachiovi, 32-ročnom Cherifovi Kouachiovi a 18-ročnom Hamydovi Mouradovi. Sú podozriví z vrážd, ktoré boli spáchané v sídle týždenníka Charlie Hebdo. Bratia sa narodili v Paríži, pri Mouradovi sa nevie, odkiaľ pochádza, oficiálne sa označuje za osobu bez domova.

Satirický týždenník mal problémy kvôli karikatúram Mohameda

Ľavicový časopis Charlie Hebdo  je známy svojou nezmieriteľnosťou k nevhodnému správaniu politikov, polície, bankárov a predstaviteľov cirkví. Jeho radikálny humor sa nezastavil ani pred tvrdou satirou uplatňovania extrémneho náboženstva,  vrátane islamu.  Vlani časopis vydal komiks o živote proroka, čo moslimské organizácie svorne odsúdili ako provokáciu.

Šéfredaktorovi týždenníka Stéphane Charbonnierovi sa v minulosti niekoľkokrát vyhrážali smrťou, redakcia čelila viacerým bombovým hrozbám. Napriek tomu si časopis, ktorý vychádza vždy v stredu s nákladom 45.000 kusov,  udržal slobodu slova. Posledným príspevkom Charlie Hebdo na sociálnej sieti Twitter bol obrázok šéfa radikálneho Islamského štátu abú Bakra Bagdadího s fiktívnym prianím k novému roku „a hlavne zdravie“.

Možno si niekto položí otázku, načo francúzski novinári zo satirického týždenníka provokovali radikálnych islamistov? Odpoveď môže znieť aj tak, že sloboda slova nemôže ustúpiť žiadnemu „izmu“ na svete, nech sa volá fašizmus, komunizmus alebo islamizmus. Česť pamiatke obetí teroristického útoku v Paríži 7.januára 2015 v Paríži!

Zdroj: svetové agentúry + redakcia