Nový župan sa od začiatku stará o prácu (zatiaľ iba pre svojich)

SPRÁVY
35 /

Tak Nový rok 2014 nám na  župe začal po novom. Od nového župana dostali prácu vo vedení Úradu BBSK a jeho kancelárie najvyšší straníci z ĽS Naše Slovensko a odborná asistentka z UMB, ktorá mu radí.

Prvé personálne zmeny na Úrade BBSK po inaugurácii Mariana Kotlebu za banskobystrického župana sa udiali potichu hneď po Novom roku pred predĺženým víkendom. Novým riaditeľom úradu kraja na Námestí SNP sa stal sám predseda ĽSNS z Piešťan, ktorý je doktorantom na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave.

Kotlebov najbližší spolupracovník a manažér jeho volebnej kampane, známy banskobystrický podnikateľ s realitami, ktorý v minulosti pôsobil v STV a skončil tam ako odborový predák, krajský šéf bystrického klubu ĽSNS a neúspešný kandidát do zastupiteľstva BBSK sa stal na úrade vedúcim oddelenia  styku s verejnosťou a protokolu.

Kotlebova poradkyňa  z Ekonomickej fakulty UMB, ktorá dodnes nevysvetlila význam jeho slov „čakany a lopaty zvýšia zamestnanosť v kraji“, sa stala vedúcou kancelárie predsedu. Predtým neúspešne kandidovala za ĽSNS do zastupiteľstva BBSK.

Tu výpočet nových pracovných miest na Úrade BBSK pre ľudí z ĽSNS alebo blízkych županovi zatiaľ končí. Kotleba vo finále volieb tvrdil, že má vybraných kompetentných a schopných ľudí do riadiacich funkcií úradu. Ich mená neprezradil ani po uvedení do funkcie. Keď po Novom roku náhodne vyšlo najavo, že Úrad BBSK už riadia  Ing. Martin Beluský, Miroslav Belička a Ing. Jana Strangfeldová, PhD., spadla opona.

„My tu nie sme pre naše funkcie, ale pre obyvateľov kraja. Hlavnými piliermi, s ktorým som išiel do volieb a s ktorými ďalej pokračujem ako predseda kraja, je zvýšenie zamestnanosti, bezpečnosti a odstránenie korupcie,“

rečnil pri svojom uvedení do funkcie župana Marian Kotleba 20. decembra 2013. Nové funkcie pre straníkov z ĽSNS sú však na hony vzdialené sľubom o zvyšovaní zamestnanosti pre ľudí, ktorí ho volili.

Župan Kotleba povedal i to, že odmieta spoluprácu so súčasnými parlamentnými politickými stranami a považuje ich za politickú mafiu. Ibaže čo sú čisto stranícke nominácie na vedúce úradnícke posty bez výberových konaní, ak nie praktiky politickej mafie či klientelizmu?

Je smutné, keď novozvoleného župana musia vyzývať k spolupráci zvolení poslanci krajského zastupiteľstva. Ešte smutnejšie je, že banskobystrický župan pohrdol včas pripraveným rozpočtom BBSK svojho predchodcu. Bez problémov poslal župu do rozpočtového provizória, bez možnosti čerpať eurofondy a investovať v okresoch kraja.

„Nevidím dôvod, aby som od vlády žiadal peniaze. Suma, ktorú BBSK dostáva na svoj chod, je dostatočná na to, aby sme za tieto peniaze niečo dokázali. Budem sa snažiť hľadať peniaze všade a znižovať závislosť od Európskej únie, ktorá má so svojimi obmedzeniami veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čí v kraji bolo,“

povedal Kotleba o peniazoch, na ktorých stojí rozpočet kraja s druhou najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku. Možno to znie dobre v ušiach ľudí so zelenými tričkami a znakom ĽSNS, ale obyvatelia banskobystrickej župy sa z nich nenajedia, ani sa nezvýši zamestnanosť v kraji.

Nový župan, ako sa zdá, to vonkoncom nebude mať ľahké. Ak chce niečo s týmto ťažko skúšaným krajom naozaj urobiť a naplniť svoje predvolebné sľuby (za čo dostal viac ako 71 tisíc hlasov v druhom kole), asi  bude musieť mať dve tváre. Jednu pre svojich skalných voličov odvážnymi vyhláseniami proti vláde, politickej mafii, korupcii, klientelizmu, NATO či EÚ. Nezaobíde sa však bez druhej tváre, ktorou je spolupráca s vládou a štátnymi inštitúciami, poslancami, županmi, primátormi a starostami, ale aj s Európskou úniou.

Iba naivný človek si môže myslieť, že v tomto globalizovanom svete „sám proti všetkým“ obráti kormidlo vývoja opačným smerom. Tak to nefunguje ani v rozprávkach. Na to skôr či neskôr príde aj Kotleba. Bude sa musieť rozhodnúť, či bude županom alebo zostane oným protestným dobrodruhom z ĽSNS, lebo naši ľudia nemajú radi dvojtvárnosť…

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)