Vedenie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice prijalo v roku 2012 zásadné racionalizačné opatrenia na zníženie negatívneho hospodárskeho výsledku, ktorý sa mesačne pohyboval na úrovni 1,8 milióna eur.
„Celková strata sa v roku 2012 v porovnaní s rokom 2011 znížila o 5,1 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje pre TASR. Vedeniu fakultnej nemocnice sa podarilo zmierniť tempo zadlžovania zavedením viacerých racionalizačných opatrení od apríla 2012. Jedným z prioritných cieľov bola stabilizácia hospodárenia nemocnice a optimalizácia jej prevádzky. V máji 2012 sa spustil projekt reštrukturalizácie, zameraný na spotrebu a mzdové náklady.
„Z našich príjmov od zdravotných poisťovní pohltia mzdy takmer 70 percent. Na zníženie týchto nákladov sme prijali viacero opatrení. Napriek tomu nám tieto náklady v dôsledku legislatívou viazaného zvyšovania miezd lekárov a sestier stúpli,“ konštatuje Maťašeje.
V Rooseveltke sa uskutočnili audity činností kliník, oddelení a špecializovaných ambulancií. Nemocnica plánuje otvoriť vlastnú verejnú nemocničnú lekáreň. V oblasti spotrebných nákladov sa v nemocnici prijali prísne rozpočtové obmedzenia. „Vďaka tomu sme v porovnaní s prvým kvartálom roku 2012 dosiahli priemernú mesačnú úsporu na liekoch a zdravotníckych materiáloch 11 percent,„ pokračuje hovorkyňa. Na ekonomiku nemocnice však naďalej vplývajú staré dlhy, ktoré zaťažujú finančné toky.
K sledovaniu čerpania limitov ukončených hospitalizácií vyvinulo oddelenie informačných technológií softvérovú aplikáciu, ktorá umožňuje vedúcim kliník a oddelení efektívne riadiť procesy a vlastné hospodárenie v reálnom čase. „Nákupy liekov sa snažíme realizovať prostredníctvom elektronickej aukcie. Upravili sme po dohode s odbormi pracovné podmienky v kolektívnej zmluve,“ dodala na záver Ružena Maťašeje.
Zdroj: Bystricoviny.sk