Sviatok svätého Mikuláša je pre mnohé deti, a nie len tie, popri Vianociach najobľúbenejším dňom v roku. Šiestym decembrom ožije predvianočná nálada azda aj u tých posledných, u ktorých to ešte nezapríčinili októbrové vianočné reklamy mobilných operátorov alebo vianočné stromčeky pred nákupnými strediskami vysvietené už začiatkom novembra.
Dnes ráno si tisíce poslušných detí z celého Slovenska aj zvyšku kresťanského sveta našlo vo svojich vzorne vyčistených topánkach všelijaké maškrty, ovocie, oriešky alebo hračky, tie menej poslušné možno zemiaky alebo uhlie, čo však vzhľadom na pretrvávajúcu ekonomickú krízu a zvyšovanie cien potravín a palív nemusí byť na škodu.
Ako ale vlastne táto tradícia vznikla? Postava svätého Mikuláša nie je vymyslená. Svätý Mikuláš sa narodil v treťom storočí v bohatej rodine na území dnešného Turecka. Svojou štedrosťou sa preslávil už ako chlapec. Asi vo veku 20 rokov sa stal biskupom v Myre na juhu Turecka. Neskôr sa vydal na pútnické cesty a po návrate pôsobil ako arcibiskup.
Keď jeho rodičia zomreli, zdedil veľké majetky, ktoré si však nenechal pre seba a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, osirelým a chudobným deťom. Svätý Mikuláš zomrel 6. decembra ako ctihodný a vážený človek, ktorého si ľudia veľmi cenili. Práve tu je zakorenená tradícia obdarúvať deti darčekmi práve v tento deň.
[poll id=“70″]
Ak ste si mysleli, že tradícia obdarúvania vznikla niekde v mieste jeho pôsobenia počas života, nemali ste pravdu. Darčeky na Mikuláša začali totiž rozdávať Holanďania. V ich krajine prichádza už v novembri Sinter Klaas v sprievode viacerých čiernych pomocníkov, ktorí hádžu deťom darčeky cez komín. Odtiaľ sa tento zvyk preniesol aj do Ameriky, kde sa premenoval na známeho Santa Clausa, ktorý však chodí až 24. decembra spolu so záprahom sobov a nosí deťom darčeky cez komín. V našich končinách chodí cez noc ku dverám samotný Mikuláš, ktorému pomáhajú jeho verní pomocníci anjelik a čert.
Hoci bol svätý Mikuláš pochovaný v tureckom Myre, po istom čase boli jeho pozostatky ukoristené a prenesené do mesta Bari ležiaceho v južnej časti Talianska, ktoré je dnes práve vďaka tomu svetoznáme a každoročne vyhľadávané tisíckami turistov. V meste Bari bol na počesť svätého Mikuláša postavený nádherný chrám Basilica San Nicola, ktorý stavali 110 rokov (1087-1197), a ktorý patrí medzi najvyhľadávanejšie kultúrne pamiatky Talianska.
Možno by ste to ani nepovedali, ale Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Mimoriadne obľúbený je do dnešných čias najmä v Rusku, pričom je aj patrónom tohto štátu. Pomenúvali sa po ňom mestá, napr. Liptovský Mikuláš, Borský Mikuláš, v Anglicku je to St. Nicholas a vo Francúzsku po ňom nazvali mestečko Saint Nicolas de Port, v ktorom je postavená a je mu tiež venovaná nádherná katedrála. Uctievaný je najmä v Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi, kde mu bolo zasvätených mnoho chrámov a kostolov. Vo východných cirkvách je druhým najuctievanejším svätým, hneď po Panne Márii. Aj vďaka tomu sa stal nie len patrónom štátov, ale aj miest (napr. Bari, Amsterdam, New York) a tiež patrónom rôznych profesií. Za svojho ochrancu ho považujú napríklad lekárnici, obchodníci, námorníci, lukostrelci, právnici, či dokonca voňavkári a väzni. No je najmä patrónom detí a študentov.
Zdroj: Bystricoviny.sk