Foto: Z USA priletel na Sliač najväčší bombardér B-52

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Zatiaľ čo v stredu 29.augusta dopoludnia v banskobystrickom Múzeu SNP boli v plnom prúde celonárodné oslavy 68.výročia SNP, na letisko Sliač priletel z USA „letecký obor“. Slovensko po prvý raz privítalo slávny americký bombardér B-52.

Ak chcete vidieť na vlastné oči lietadlo, ktoré má dĺžku takmer 49 metrov, rozpätie krídiel viac ako 56 metrov a ktoré dokáže niesť približne 32 ton bômb, mín, rakiet v rôznych konfiguráciách, máte výnimočnú možnosť. V historickej premiére sa na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2012 počas 1. a 2.septembra na Sliači predstaví legendárny americký bombardér Boeing B-52 Stratofrotress. Z domovskej základne v Louisiane priletelo 14 odborníkov, aby nám ukázali skvost amerického letectva.

Strategický bombardér Boeing B-52 Stratofortress bol skonštruovaný na zhadzovanie bômb na ciele, na území Sovietskeho zväzu, z veľkej nadmorskej výšky. Mal nahradiť lietadlo Consolidated B-36 Peacemaker. Prvý prototyp B 52A prvýkrát vzlietol v roku 1954, jeho druhý model vstúpil do prevádzky v roku 1955 a B-52H bol dodaný v októbri 1962. Počas 90-tych rokov boli vypustené do niekoľkých nepredvídaných operácií, ako napríklad Operácia Desert Storm a Operácia Iraqi Freedom. Celkovo bolo vyrobených 744 kusov tohto legendárneho lietadla.

Bombardér B-52 pri svojom lete na Sliač absolvoval niekoľko tisíckilometrovú trasu z americkej Louisiany. „Aj napriek tomu, že lietadlo malo v pláne medzipristátie, doletelo k nám nakoniec priamo zo Spojených štátov, bez doplnenia pohonných hmôt,“ povedal po prílete B-52 hovorca SIAF 2012 Peter Hajnala.

„Je veľmi ťažké získať tento legendárny bombardér na letecké dni. Flotila B-52 je plne vyťažená a ich účasť na leteckých dňoch bola dlhodobo plánovaná. Ide o hlavné lákadlo. V histórii leteckých dní je to po prvý krát, čo bude americký bombardér na statickej ukážke. Doteraz sa to žiadnemu organizátorovi nepodarilo. Táto úplne výnimočná účasť na SIAF 2012 je aj vďaka osobnej angažovanosti veliteľa Vzdušných síl OS SR generálmajora Martina Babiaka,” uviedol Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry.

B-52 je ťažký bombardér dlhého doletu, ktorý môže plniť rôzne misie. Je schopný letieť vo vysokej podzvukovej rýchlosti vo výške viac ako 15 tisíc metrov. Jeho pôvodným poslaním bolo nukleárne zastrašovanie, s tým spojený dlhý dolet a dobrá nosnosť. Dokáže niesť aj širokú paletu konvenčných zbraní do hmotnosti 32 ton.

„Verzia B-52H, ktorá sa predstavuje na Sliači, bola navrhnutá na nosenie samonavádzacích rakiet vypustených na cieľ v bezpečnej vzdialenosti mimo oblasti útoku,” dodal veliteľ Vzdušných síl OS SR generálmajor Martin Babiak.

B-52 má niekoľko funkcií. Pri bežnom konflikte dokáže uskutočniť strategický útok, letecký sprievod, vzdušnú izoláciu, ofenzívnu protivzdušnú a námornú operáciu. B-52 je tak isto vysoko účinná a využívaná ako zaoceánsky dozor. Dokáže asistovať vojenským námorným silám Spojených štátov pri rôznych operáciách. Dva bombardéry B-52 sú schopné v priebehu dvoch hodín monitorovať 140 000 m2 oceánskej plochy.

Prílet B-52 na leteckú základňu Sliač bol logisticky veľmi náročný. Organizačný tím, Veliteľstvo Vzdušných síl a Letecká základňa Sliač sa naň pripravovali niekoľko mesiacov. B-52 totiž nemôže pristáť hocikde. Letisková dráha musí uniesť veľkú nosnosť a byť dostatočne široká a dlhá. Letecká základňa Sliač po modernizácii spĺňa všetky tieto kritériá.

B-52 má na SIAF 2012 ešte jedno prvenstvo. Na Leteckej základni Sliač bude najdlhšie zo všetkých účinkujúcich lietadiel. Keďže jeho rozmery sú gigantické, musel ako prvý priletieť a posledný aj odletí. Medzičasom bude stáť na statickej ukážke, aby si ho mohlo pozrieť čo najviac návštevníkov.

 

Zdroj: SIAF 2012; foto: SIAF; Mirka Chabadová