Momentálne zamestnáva políciu a verejnú mienku možnosť vydania hľadaného Karola Mella z Belize na Slovensko, ktorý tam ušiel po chybe sudcu. Pre pochybenie polície a prokuratúry však môže skončiť na slobode aj Mikuláš Černák, známy boss z 90-tych rokov minulého storočia v Banskej Bystrici a širokom okolí.
Černák bol odsúdený za šesť vrážd na doživotie. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu požiadal v týchto dňoch slovenskú vládu o vyjadrenie, či po vydaní Černáka z Českej republiky bola dodržaná zásada špeciality. Tá stanovuje, že obvineného alebo obžalovaného možno stíhať len za tie skutky, pre ktoré ho cudzí štát vydal.
Pokiaľ by Európsky súd prišiel k záveru, že zásada špeciality bola porušená, Černák by sa mohol dostať na slobodu alebo by sa musel začať nový súdny proces. Dôkazy, ktoré predložila prokuratúra, by boli v takomto prípade totiž neplatné rovnako ako vykonané úkony, výpovede svedkov či expertízy súdnych znalcov.
Bývalý Černákov obhajca Ján Gereg, ktorý sťažnosť na súd do Štrasburgu posielal, pre Pravdu uviedol: „Nedodržanie zásady špeciality bola fatálna chyba slovenských orgánov činných v trestnom konaní..Sme blízko rozhodnutia, lebo Štrasburg sťažnosť prijal.“
Podľa Gerega vyšetrovatelia aj prokuratúra vykonávali v Černákovom prípade úkony hneď po jeho vydaní českým súdom. O dodatočný súhlas na jeho ďalšie trestné stíhanie požiadala prokuratúra české súdy až dodatočne. Porušenie zásady špeciality konštatovali aj Okresný i Krajský súd v Banskej Bystrici a Černáka prepustili z väzby. Pražský súd vydal Černáka, aby si odpykal zvyšok trestu za vydieranie podnikateľa Vladimíra Rybárika, nebohého Mariána Karcela, daňový a colný podvod. Za tieto skutky bol odsúdený na osem a pol roka, ale súdy ho po necelých piatich rokoch podmienečne prepustili, zostal mu doživotný trest za vraždy..
Ministerstvo spravodlivosti sa k otázke možného prepustenie Černáka, nevyjadrilo. „Kancelária zástupcu Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva v súčasnosti zabezpečuje od dotknutých vnútroštátnych orgánov podklady nevyhnutné k príprave stanoviska, ktoré bude následne v lehote stanovenej súdom zaslané tomuto medzinárodnému súdnemu orgánu,“ povedala hovorkyňa Jana Zlatohlávková.
V rovnakom duchu reagovala aj Andrea Predajňová z tlačového oddelenia generálnej prokuratúry: „Generálna prokuratúra akceptuje právo odsúdeného na uplatnenie tohto inštitútu. Prokuratúra vypracuje k sťažnosti stanovisko, ktoré nebude konkretizovať.“
Podľa zástupkyne ministerstva spravodlivosti pred Európskym súdom Marici Pirošíkovej rozhodnutie tohto súdu potrvá dlhšie: „Slovenská vláda vypracuje odpovede súdu, potom sa súd obráti na sťažovateľa a vyjadriť sa k tomu musí aj právny zástupca. Rozhodnutie padne najskôr o také dva roky.“
Ján Gereg je však presvedčený, že súd v Štrasburgu rozhodne v krátkom čase. Nevylučuje, že jeho bývalý klient sa môže namiesto odpykávania si doživotného trestu ocitnúť aj na slobode: „Nič nie je vylúčené. Ani jeho prepustenie, ani obnovenie súdneho procesu a vykonanie nových dôkazov.“
Momentálne si Mikuláš Černák na základe rozsudku Krajského súdu v Prešove zo septembra 2010, ktorý ho uznal vinného zo spáchania šiestich vrážd a z organizovania ďalšej trestnej činnosti, odpykáva doživotný trest. Bol to jeden z najväčších procesov v dejinách slovenského súdnictva a mnohí považujú toto rozhodnutie za prelomové
Mikuláš Černák bol koncom minulého storočia považovaný za hlavného bossa slovenskej mafie. Pochádza z Horehronia a po páde komunistického režimu u nás sa z vodiča autobusu vypracoval na jedného z najsilnejších mužov najsilnejším mužom podsvetia. Podľa rozsudku mal svojich konkurentov a nepriateľov nemilosrdne likvidovať. Černák na pojednávaní priznal len účasť na jednej vražde.
O Mikulášovi Černákovi dodnes najmä na Horehroní kolujú rôzne informácie. Nielen o jeho krutosti, ale aj o tom, že „Miťo“ zamedzil na v strede Slovenska vplyvu ukrajiskej a iných zahraničných mafií. Faktom však je, že po likvidácie skupiny „Černákovcov“ v Banskej Bystrici zavládol relatívny kľud. Počuť aj hlasy, že pokiaľ je Černák vo väzení, niektorí vážni ľudia s ním spojení sa môžu cítiť bezpečne…
Zdroj: Bystricoviny.sk