Po banskobystrickom mestskom i regionálnom zastupiteľstve, županovi Vladimírovi Maňkovi, žilinskom primátorovi Igorovi Chomovi a Únii slovenských nezávislých televíznych tvorcov sa na obranu regionálnej tvorby regionálnych štúdiách verejnoprávnej RTVS postavil aj košický župan Zdenko Trebuľa.
Bojovníčky za zachovanie regionálnej televíznej tvorby v banskobystrickom štúdiu RTVS Michaela Tettingerová a Soňa Štubňová nám poskytli list košického župana Zdenka Trebuľu adresovaný aj generálnej riaditeľke RTVS Miloslave Zemkovej, ktorý vám prinášame v plnom znení:
„Vážení nezávislí televízni a filmoví tvorcovia,
verejnoprávne médiá na Slovensku by mali plnohodnotne slúžiť všetkým občanom. K tejto myšlienke sa jednoznačne pripája aj Košický samosprávny kraj (KSK). Ešte na jeseň 2011 podporili poslanci KSK petíciu za zmenu Zákona o rozhlase a televízii Slovenska, pretože veľmi citlivo vnímajú postupné okliešťovanie právomocí regiónov a ich navyšovanie v prospech centra. Regionálne štúdiá Slovenského rozhlasu i slovenskej televízie postupne stratili finančnú aj intelektuálnu nezávislosť a dostali sa do úlohy štatistov. Situácia sa zvlášť vyostrila po vzniku RTVS.
Regionálna samospráva už dlhší čas vníma posun preferencií komerčných televízií k bulvárnosti. Po zmenách v štruktúre sa však čoraz menej o regionálne dianie zaujíma aj verejnoprávna televízia. Obmedzuje sa regionálne spravodajstvo, ale aj výroba ďalších programov v regionálnych štúdiách.
O prácu prichádzajú žurnalisti, ale aj herci, ďalší tvoriví pracovníci a technici. Nie je to zdravý jav, pretože prostredníctvom koncesionárskych poplatkov do verejnoprávnej inštitúcie prispievajú obyvatelia všetkých regiónov. Následné rozdeľovanie je však nespravodlivé a podstatná časť balíka peňazí zostáva v Bratislave. Tento princíp núti tvorivých pracovníkov sťahovať sa za prácou do hlavného mesta. Možnosť uplatnenia v Košiciach a Banskej Bystrici sa neustále zmenšuje. Občania v regiónoch majú právom dojem, že sú menejcennými obyvateľmi Slovenska, pretože ich problémy, ale ani úspechy, nikoho nezaujímajú.
Samospráva len s veľkými ťažkosťami presadzuje do vysielania verejnoprávnych médií témy, ktoré sa týkajú každodenného života obcí, miest a krajov. Pritom vo vyspelých krajinách sú práve regionálne médiá životaschopnou sieťou, vďaka ktorej majú občania informácie o dianí, ktoré sa ich priamo dotýka.
Verejnoprávne médiá by mali oveľa viac ťažiť z tradície regionálnych štúdií, z kvality tunajších tvorcov a ich širokého okruhu. Mali by sa prezentovať vlastným spravodajstvom, publicistikou, dokumentárnou tvorbou i produkciou pre deti a dospelých. Občianska problematika a samospráva by mali byť stálou témou vo vysielaní. Rovnomernejšie rozdelenie právomocí i finančných prostriedkov by malo vychádzať z legislatívy, pretože iba takýmto spôsobom sa bude aj dodržiavať.
Najväčšou silo verejnoprávnych médií je schopnosť oslovovať regióny a riešiť s nimi ich problémy. Ignorovaním regionálnych divákov stráca RTVS aj svojich skalných divákov, ktorí ju, na rozdiel od bratislavských, preferovali. Podporujem všetky snahy regionálnych tvorcov zo stredného a východného Slovenska o zachovanie regionálnej televíznej tvorby a návrat regionálnych štúdií na voľakedajšie pozície.“
Banskobystrickí mestskí poslanci vo februári požiadali primátora mesta Petra Gogolu , aby tlmočil výhrady zastupiteľstva voči likvidácii regionálnej televíznej tvorby v štúdiu Banská Bystrica Rade RTVS a generálnej riaditeľke Miloslave Zemkovej s tým, aby zabezpečili ďalší rozvoj regionálneho štúdia v tejto verejnoprávnej inštitúcii. Keďže toto stretnutie s pani Zemkovou mal primátor v programe 7.marca, požiadali sme ho prostredníctvom hovorkyne o stanovisko k ich rokovaniu.
Doposiaľ sme z mesta nedostali odpoveď, ale primátor Peter Gogola ju na Facebooku poskytol nezávislým televíznym tvorkyniam v tomto znení:
„Minulý týždeň som sa stretol s riaditeľkou RTVS pani Zemkovou. Ubezpečila ma, že po ukončení stavebných prác a presťahovaní TV štúdia do budovy SRO plánujú realizovať vysielanie z BB minimálne v rozsahu, v akom to bolo pred začatím zlučovania. Výroba relácií Zelená revue a Farmárska revue závisí od toho, či si ju príslušné rezortné ministerstvo objedná (a zaplatí). Zároveň ma informovala o plánovanej investícii do unifikovania používanej technológie a formátov. Domnievam sa, že nie je dôvod jej slová spochybňovať.“
Necháme na čitateľoch, aby si k stanoviskám košického župana a primátora mesta Banská Bystrica k problému banskobystrického štúdia RTVS vytvorili vlastný názor. Pre zaujímavosť si zopakujme stanoviská primátora Petra Gogolu z júna 2011 k sťahovaniu Daňového riaditeľstva do Bratislavy a k rušeniu geriatrie, tiež po protestoch a výzve mestského zastupiteľstva.
Po stretnutí s ministrom financií Ivanom Miklošom: „Ono sa nejedná o presťahovanie, tu bude vytvorená nová inštitúcia kompetenčné centrum. Čiže to ústredné daňové riaditeľstvo sa svojím spôsobom nesťahuje, ale transformuje. Pán minister ma ubezpečil, že v strednodobom horizonte by to nemalo znamenať žiadny pokles pracovných miest.”
Po stretnutí s riaditeľom Rooseveltky Michalom Bucekom: „V tejto záležitosti som navštívil pána Buceka, komunikoval som aj s predsedom predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne pánom Faktorom a mám dohodnutý aj telefonický rozhovor s ministrom zdravotníctva pánom Uhliarikom. Pripravované zmeny sú súčasťou istých racionalizačných opatrení, ktoré sú už dlhšie predmetom diskusií týchto troch subjektov. Riaditeľ nemocnice ma informoval, že tieto rozhodnutia budú mať minimálne personálne dopady s tým, že po zrušení geriatrie sa zachová geriatrická ambulancia a psychiatria bude presťahovaná do budovy na Námestí Ludvíka Svobodu. Pán riaditeľ musí akceptovať koncepčný záujem ministerstva a ja ako primátor do toho zasahovať nemôžem, pretože nemám na to kompetencie.“
Zdroj: Bystricoviny.sk