Výstava: Do Tihányiovského kaštieľa prileteli dravce a sovy

SPRÁVY
0 /

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s CHKO Ponitrie a združením na ochranu dravcov na Slovensku pripravilo pre Banskobystričanov jedinečnú výstavu fotografií slovenského ornitológa RNDr. Stanislava Harvančíka pod názvom Dravce a sovy.

Návštevníci Tihányiovského kaštieľa môžu od 1. februára 2012 obdivovať na takmer stovke detailných záberov – vládcov našej oblohy – slovenských dravcov. Ornitológ Stanislav Harvančík fotografuje dravce a sovy už viac ako 30 rokov. Hodiny na ne striehne v prírode aby nahliadol do ich súkromia a zachytil ich pri kŕmení mláďat, hľadaní potravy, či počas samotného letu. Zo zozbieraných fotografií autor pripravil viaceré zaujímavé publikácie. Milovníkom prírody nemusíme predstavovať knihy Sovy Slovenska vo fotografii, či knihu Dravé vtáky Slovenska vo fotografii. Obe publikácie si môžu návštevníci v čase výstavy zakúpiť priamo v priestoroch Tihányiovského kaštieľa.

„Výstava prezentuje mnohoročnú fotografickú prácu známeho slovenského ornitológa a fotografa prírody RNDr. Stanislava Harvančíka. Fotografovanie tak plachých živočíchov akými sú dravce a sovy je vzhľadom na ich prirodzené správanie mimoriadne náročné. Za každým vyhotoveným obrázkom je preto nepredstaviteľné množstvo času a úsilia fotografa“, pripomína zoologička Stredoslovenského múzea Lenka Sedliaková.

Výstavu Dravce a sovy v Tihányiovskom kaštieli dopĺňajú zbierkové predmety z prírodovedného fondu Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Prezentácia je zároveň obohatená o nahrávky hlasov jednotlivých dravcov a sov. Návštevníci výstavy sa môžu tešiť aj na online kameru prostredníctvom ktorej nahliadnu do súkromia hniezd niekoľkých dravcov hniezdiacich v západnej Európe.

Ponuka filmov k výstave Dravce a sovy:

Lovci lesných tíšin (dĺžka filmu: 26 minút)
Svojráznu od všetkých vtákov odlišnú skupinu tvoria sovy. A to najmä zvláštnym spôsobom života, vzhľadom aj hlasovým prejavom. Žijú prevažne v noci, preto je ich život zahalený tajomstvom, opradený mnohými poverami. Sovy sú symbolom múdrosti, ich mozog patrí k najdokonalejším medzi vtákmi. V Európe žije 13 druhov sov, z toho 10 druhov na území SR.

Ohrozené krídla – miznúca krajina (27 minút)
Pátranie po príčinách miznutia živočíšnych druhov z územia Slovenska, nenápadných obyvateľov lúk a polí – hvizdáka veľkého, chriašteľa poľného a plamienky driemavej. Spolu s tromi sprievodcami, pre ktorých sa sledovanie týchto troch vytrácajúcich sa druhov vtákov stalo životným poslaním a tak troch i osudom, sa budeme túlať po vlhkých lúkach južného Slovenska aj po zakvitnutých lúkach hornej Oravy.

Králi na výslní (26 minút)
Slovensko s jeho výnimočne zachovanými prírodnými hodnotami je ešte stále ostrovom života s biologickou rozmanitosťou, akú by ste zbytočne hľadali na západ od našich hraníc. Rozprávať by o tom mohli viacerí, ale asi najviac členovia Ochrany dravcov na Slovensku. Každoročne na jar upierajú svoje pohľady s nádejou na oblohu. A čoskoro aj nájdu to, čo hľadajú – siluetu orla kráľovského. Jeho domovom je otvorený priestor panónskej nížiny. Ten, kto v otvorenej krajine bez lesov pozoroval let orla kráľovského, nechtiac podľahne majestátnosti tohto vtáka. Jeho krása je zakliata nielen v pohybe, ale aj v poznaní, ako hlboko mu človek zasiahol do osudu. Osud tohto vtáčieho druhu nikdy nebol kráľovský.

Nevinné dravce (27 minút)
Okrem hlavných biologických znakov sa divák dozvie o zaujímavostiach zo života niektorých druhov dravých vtákov, potrebe ich ochrany.

Premietanie filmov zameraných na problematiku životného prostredia, ekológie alebo prírodných ekosystémov Slovenska s možnosťou voľby náročnosti podľa zamerania a veku divákov. Možnosť výberu témy pedagógom. Premietanie min. pre 8 ľudí na objednávku min. 2 dni vopred na telefónnych číslach: 048/410 33 76, 413 19 94. Vstupné 0,50 €, pedagogický dozor vstup zdarma.

Navštívte výstavu v Tihányiovskom kaštieli do 30. apríla a dozviete sa viac o kráľoch slovenských výšok – o našich dravcoch.

Zdroj: Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici