Po novom už nemusíte nosiť so sebou fyzické doklady, ale môžete sa preukázať digitálnou verziou vašich oficiálnych dokumentov. V novej aplikácií si zatiaľ môžete aktivovať virtuálny občiansky a vodičský preukaz.
Doklady v mobile
„Ak máte aplikáciu doklady v mobile a zastaví vás policajná hliadka, ktorá má pri sebe čítačku, vy im ukážete iba QR kód, oni si ho načítajú a systém vás automaticky skontroluje. Zistí, ako sa voláte, či máte platný vodičák a podobne,“
hovorí minister vnútra.

Matúš Šutaj Eštok
Novinka prichádza vďaka európskemu projektu e-peňaženiek, ktoré majú za cieľ urobiť digitálne služby dostupnejšie pre občanov naprieč EÚ. Každý občan či rezident členskej krajiny EÚ bude mať totiž nárok na svoju vlastnú digitálnu identitu, ktorá bude neskôr uznávaná naprieč všetkými štátmi EÚ.
Podľa minister vnútra Šutaja Eštoka policajti dostali 700 čítačiek; postupne ich majú dostať všetci. Aktuálne prebieha overovanie online, do konca roka má pribudnúť aj offline overovanie.
Náklady na prevádzku celého systému sú na najbližšie tri roky vyčíslené na 22 miliónov eur. Táto suma má zahŕňať kompletnú implementáciu. Zatiaľ bola podľa Šutaja Eštoka minutá len zlomková časť. Ak si neviete poradiť, ministerstvo uvádza, že jeho pracovníci radia aj cez e-mail callcentrum@minv.sk.
Zástupcovia ministerstva vnútra spresnili, že už boli podpísané memorandá so Slovenskou poštou, Železničnou spoločnosťou Slovenska a asociáciou poisťovní, aby mohli tieto subjekty využívať riešenie na overenie identity.
Záujem mali prejaviť aj banky, hotely či mobilní operátori, kde sa vyžaduje vysoká úroveň autentifikácie. Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka uviedol, že dnešným dňom sa spúšťa pilotný projekt na krajských poštách – vždy ide o poštu 1 v danom meste. Na úvod si údaje z aplikácie pozrie pracovník na pošte, čím overí klienta. V nasledujúcich mesiacoch má pribudnúť aj možnosť načítania údajov cez QR kód. Zástupca pošty očakáva, že riešenie by mohlo byť plošne dostupné už o niekoľko mesiacov.
Identita bude následne slúžiť na autentifikáciu ako pri komunikácii so štátom či so súkromným sektorom. Štát zverejnil aj používateľskú príručku k novinke, ktorá má sto strán. Občan tu nájde aj postup na aktiváciu pri starších občianskych preukazoch, vytvorenie prístupového kľúča a ďalšie informácie. Tiež sú tu rozdelené postupy podľa toho, aký má záujemca operačný systém.
Možnosť, ale nie povinnosť
Elektronický doklad v mobile však nie je pre občanov povinný. Ľudia si v prípade záujmu môžu vyhotoviť digitálne doklady cez aplikáciu štátu, no nemusia tak urobiť, ak nechcú.
Naďalej sa štandardne budú vydávať aj fyzické doklady – ako doteraz. Občan si teda stále prevezme plastovú kartičku občianskeho či vodičského preukazu. Elektronická verzia je iba doplnkom a slúži na rozšírenie možností využitia dokladov.
Údaje na virtuálnom doklade sa dajú overiť len cez špeciálnu aplikáciu eDoklady. V prvej fáze budú môcť online overenie osoby využívať len príslušníci policajného zboru. Pôjde najmä o hliadky poriadkovej polície, dopravnej polície a železničnej polície. Na úradoch, v bankách či poisťovniach bude nateraz nepoužiteľný.
Ako fungujú digitálne doklady
Na celý proces aktivovania digitálnych dokladov budete potrebovať dve aplikácie – eDoklady a eIdentita. Fungujú v dvoch operačných systémoch – Android (od verzie 9) aj iOS (od iOS 16). Obe si môžete zadarmo stiahnuť buď na App Store (eiDentita a eDoklady) alebo v Google Play. Pre Android sú aplikácie už dostupné V prvom kroku sa teda uistite, že sa vám obe aplikácie úspešne nainštalovali.
Je potrebné začať s aktivovaním aplikácie eIdentita. Na prvotné prihlásenie budete potrebovať aj váš občiansky preukaz. Ak máte novší NFC občiansky, nemusíte vlastniť e-čítačku na prvé načítanie údajov z občianskeho preukazu.
Štát totiž pridal možnosť načítať si údaje z občianskeho priamo cez jeho priloženie k NFC čipu vášho telefónu. Občiansky však musí obsahovať NFC čip. Otvoríte si stránku meid.minv.sk v prehliadači na mobile, zvolíte Aktivovať MeID a potom priložíte doklad k zadnej časti mobilného zariadenia.
Druhou možnosťou je aktivácia cez počítač. V tomto prípade je nevyhnutné využiť čítačku, občiansky preukaz a aplikáciu eID klient, ktorá funguje pre Windows, Mac OS či Linux. Táto aplikácia nie je novinkou, štát ju má roky.
Prípadne viete využiť kombináciu a na počítači si za pomoci telefónu s NFC aplikáciu eIdentita aktivovať. Najskôr sa prihlásite, cez aplikáciu eIdentita naskenujete QR kód, zadáte BOK, priložíte k mobilu občiansky preukaz a po autentifikácii zadáte štvormiestny kód na počítači. Postup si môžete pozrieť aj na videu.
Mobilné eID (MeID) je nový spôsob prihlasovania sa k elektronickým službám a to bez nutnosti mať pri sebe fyzický doklad s čipom. Po aktivovaní sa totiž k e-službám štátu viete dostať aj inými spôsobmi a to konkrétne:
- pomocou rozpoznania tváre
- odtlačkom prsta
- PIN kódm
MeID môžete následne využívať na pristúpenie k digitálnym dokladom v aplikácii eDoklady a na prihlasovanie sa k e-službám štátu cez www.slovensko.sk. Štát v materiáloch uvádza, že pracuje aj na integrácii s komerčnými e-službami súkromných subjektov. Do budúcna tak môže nájsť využitie v ďalších oblastiach.
Pri overení sa riaďte inštrukciami pre generovanie a uloženie MeID prístupového kľúča (passkey), ktorý je nevyhnutný pre ďalšie kroky. Nastavíte si, či chcete využívať rozpoznávanie tváre na mobile, odtlačok prsta či váš PIN.
Zdroj: (tom) a Ministerstvo vnútra SR, Foto: ilustračné