Festival SPOMAĽ FEST vo VKMK Banská Bystrica: Planéta volá o pomoc a knižnica je pripravená konať

KULTÚRA
0 /

Verejná knižnica  Mikuláša Kováča organizuje celodenný zelený festival SPOMAĽ FEST, kde sa spájajú viacerí partneri preto, aby spoločne urobili krok k zelenšej budúcnosti. Uskutoční sa 24. apríla 2025 vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v pobočke Fončorda.

SPOMAĽ FEST s podnázvom Moja osobná stopa  –  môj osobný príbeh je 1. ročníkom podujatia, ktorým chce Verejná knižnica Mikuláša Kováča upriamiť pozornosť na tému klimatických zmien, záchranu planéty a individuálnu zodpovednosť každého človeka.

Festival organizuje knižnica spolu s partnerom podujatia Slovak Eco Quality pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý si každoročne pripomíname v apríli.

Mgr. Iveta Babjaková, riaditeľka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča hovorí:

„Verím, že SPOMAĽ FEST bude pre nás všetkých inšpiráciou a motiváciou k činom. Každý z nás má silu prispieť k pozitívnej zmene a spoločne môžeme dosiahnuť veľké veci. Srdečne vás pozývam, aby ste sa pridali k nám a stali sa súčasťou zodpovednej komunity. Vaša účasť je pre našu planétu neoceniteľná.“

Iveta Babjaková

Iveta Babjaková

Program festivalu je pestrý a obsahuje množstvo ekologických aktivít prispôsobených všetkým bez rozdielu veku. Na 5 stanovištiach – SLOW FASHION (Pomalá móda), SLOW MIND (Upokojenie mysle), SLOW MINI (Čo môžem urobiť už dnes), SLOW LIFE (Pomalší život), SLOW FOOD (Pomalé jedlo) – budú pripravené workshopy, zábavno-vedomostné aktivity pre deti, mládež a dospelých a ekologické hry.

Okrem toho návštevníkov podujatia čaká outeliér, burza kníh a oblečenia, EKO výstava a ochutnávka ZERO WASTE (bezodpadových) jedál.

Riaditeľka knižnice dodáva:

„Od 16:00 sme si navyše pre čitateľov i širokú verejnosť pripravili tri hodnotné prednášky, kde budeme hovoriť o ekologickom prístupe k stravovaniu na školách i v domácnostiach a pomalej móde. Treťou témou bude Les a klíma na debatnom koberci v Lesmíre, ktorou nás prevedie ekoaktivista Erik Baláž.”

Erik Baláž

Erik Baláž

Prvý ročník SPOMAĽ FESTU sa koná 24. apríla 2025 vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v pobočke Fončorda na Ulici Jilemnického 48 v Banskej Bystrici. Od 8:00 do 12:00 hod. je program pripravený pre skupiny žiakov MŠ, ZŠ a študentov SŠ.

Potrebná je rezervácia miesta na tel. čísle 0947 927 569 alebo e-mailom na marketing@vkmk.sk. Poobedňajšie a podvečerné hodiny sú určené pre jednotlivcov – rodiny s deťmi, dospelých, seniorov.

Zdroj: Katarína Lehotská Mikuláková, Foto: VKMK a ilustračné