Radovan Ocharovich: Protesty versus sloboda slova

Blog
0 /

Panoptikum Nie v našom meste na Facebooku: „Rozhodli sme sa, že po každom banskobystrickom piatkovom protestnom pochode SPRACUJEME DO ARCHÍVNEJ PODOBY VYJADRENIA niektorých našich komentujúcich. Nazdávame sa totiž, že by lebo škoda prísť o perly ducha spolu s tvárami autorov.“

Na poslednom mestskom zastupiteľstve som cítil potrebu vyjadriť sa k iniciatíve Nie v našom meste a k spôsobu, akým niektorí aktivisti pristupujú k ľuďom s iným názorom.

Úplne rešpektujem právo ľudí vyjsť do ulíc a vyjadriť svoj postoj. Protesty sú legitímnym nástrojom demokracie. To, čo však nemôžem akceptovať, je verejné pranierovanie ľudí len preto, že sa protestov nezúčastňujú alebo majú iný názor.

Správcovia facebookovej stránky Nie v našom meste si dali tú námahu, že vyhľadali ľudí, ktorí do ich mobilizačného statusu napísali slušné, ale odlišné komentáre. Ich profilové fotografie boli následne zverejnené v samostatnom statuse, kde boli títo ľudia vystavení verejnému pohŕdaniu, posmechu a nepriateľskej atmosfére.

Toto je moderná verzia tabúľ hanby, ktoré poznáme z temných období histórie. Počas fašizmu boli ľudia verejne označovaní a pranierovaní za svoj pôvod. Počas komunizmu sa verejne hanobili tí, ktorí mali iný názor ako režim. Dnes sa takéto metódy objavujú znovu – v online priestore.

Je neprípustné, aby sa na sociálnych sieťach vytvárala atmosféra lynču voči ľuďom, ktorí majú odlišný pohľad na vec. Odmietam akékoľvek dehonestačné snahy a pokusy rozvracať spoločnosť v našom meste či štáte – nech už prichádzajú z ktorejkoľvek strany.

Ja neobhajujem ľudí, ktorí sa vyjadrujú hanlivo alebo vulgárne. Samozrejme, ak niekto šíri nenávistné alebo vulgárne komentáre, je správne ich odstrániť. Ale ak má niekto jednoducho iný názor, nemali by sme ho za to verejne pranierovať. Sloboda slova nie je o tom, že každý musí súhlasiť, ale o tom, že môžeme diskutovať bez strachu z verejnej hanby.

Vyzývam všetkých k tomu, aby sme si zachovali úctu aj v názorových nezhodách. Ukazovať prstom na ľudí, ktorí nesúhlasia, a vytvárať z nich terč nenávisti – to nie je cesta, ktorá vedie k lepšej spoločnosti.

https://www.facebook.com/100070545602988/videos/1994098117750540

Autor: Radovan Ocharovich , Foto: ilustračné

Radovan Ocharovich

7 článkov

Každý človek by mal v živote robiť to čo ho baví. Od 16tich rokov som učil, vždy som chcel mať svoju firmu, byť úspešný manager a pomôcť druhým tak, aby som sa ráno vedel na seba pozrieť do zrkadla.