Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome: História fresiek v Ponikách

História
0 /

V roku 2022 bola dvanástim kostolom gemersko-malohontskej Gotickej cesty udelená značka Európske dedičstvo. Bolo to prvýkrát, čo pamiatky na Slovensku získali takéto mimoriadne významné a prestížne európske ocenenie.

V tejto súvislosti Banskobystrický samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj vyhlásili rok 2023 za Rok nástennej maľby. Aj keď Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikách nebol medzi dvanástimi kostolmi ocenenými značkou Európske dedičstvo, Stredoslovenské múzeum sa rozhodlo zaplniť toto biele miesto na mape prezentácie stredovekého sakrálneho umenia Slovenska. Reprezentujúce a približujúce stredoveké nástenné aj tabuľové maľby svetového významu širokej verejnosti približuje nová publikácia práve z dielne múzea.

Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikách

Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikách

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila v cykle prednášok Stretnutia s minulosťou pútavú prednášku o freskách a Kostole sv. Františka Serafínskeho v Ponikách s kunsthistorikom Martinom Vančom a bratom kapucínom Róbertom Žilkom, ktorý je administrátor príslušnej farnosti.

Aj keď boli stredoveké nástenné maľby v kostole objavené v roku 1961, doteraz nemal kostol knižnú publikáciu reprezentujúcu a približujúcu stredoveké nástenné aj tabuľové maľby svetového významu širokej verejnosti. Tajomstvá nástenných malieb a histórie tohto jedinečného kostola si budete môcť vypočuť v Thurzovom dome v stredu 26. februára 2025 o 17:00 hod.

Martin Vančo

Martin Vančo

Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikách stojí v juhovýchodnej časti obce a je ukážkovým príkladom stavebnej dispozície stredovekého kostola tzv. stredoslovenského banského okruhu z prvých desaťročí 14. storočia.

Pôvodne bol kostol zasvätený sv. Jánovi Evanjelistovi, ktorý je na nástenných maľbách v interiéri niekoľkokrát aj zobrazený. Kostol má rozsahom, kvalitou aj ikonografickým programom mimoriadnu a unikátnu maliarsku výzdobu stredovekými nástennými monumentálnymi freskami s použitím vajcovej tempery.

Róbert Žilka

Róbert Žilka

Po vydaní publikácie v decembri v roku 2024, ktorá prináša širokej laickej, ale aj odbornej verejnosti obrazovú publikáciu ukazujúcu a sprostredkujúcu kompletné, komplexné a podrobné zdokumentovanie architektúry kostola, jeho mobiliáru vrátane tabuľového maliarstva aj celého oltára a predovšetkým nástenných malieb, v celkoch aj v detailoch, sme sa rozhodli v tomto roku urobiť v Stredoslovenskom múzeu viacero sprievodných podujatí venovaných tomuto jedinečnému skvostu.“

konštatuje Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea a dodáva:

„Veľmi ma teší, že na prednášku prijali pozvanie kunsthistorik a odborník na stredoveké umenie pán Martin Vančo, ktorý figuruje aj v kolektíve autorov tejto publikácie. Na druhej strane o živote kostola a farnosti vie toho najviac pán Róbert Žilka, administrátor farnosti Poniky spravujúci Rád menších bratov kapucínov. Myslím si, že táto prednáška bude naozaj obohacujúca a komplexná po všetkých stránkach a že sa návštevníci dozvedia aj nové veci, ktoré neboli doteraz nikde publikované.“

Tí, čo nestihnú prísť na túto pútavú prednášku, majú stále možnosť zakúpiť si o tomto klenote novú knihu. Tú dopĺňajú sprievodné a vysvetľujúce texty vychádzajúce z archívnych materiálov, reštaurátorských, pamiatkových správ a odbornej literatúry publikovanej najmä v posledných troch desaťročiach.

Koncepčne je toto nové dielo spracované inovatívnym spôsobom tak, aby nielen posunulo odbornú úroveň poznania, ale aby aj v širokom okruhu potenciálnych čitateľov vzbudilo záujem o regionálnu históriu a ochranu a zveľaďovanie nášho rozsiahleho a pestrého slovenského pamiatkového fondu.

Kostol svätého Františka Serafínskeho je nepochybne jedným z pokladov, ktoré stoja za objavovanie.

Stredoslovenské múzeum preto už 20. marca 2025 o 17:00 hod. plánuje organizovať exkurziu priamo s autormi publikácie na Poniky, kde by sa mal návštevníkom dopriať komplexný pohľad na túto nádheru nášho kraja.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a archív