Dvadsať medailí mladých atlétov Atletického klubu ŠK UMB Banská Bystrica na MSR dorastu

ŠPORT
0 /

Po minulotýždňovej zlatej medailovej žatve na MSR staršieho žiactva, aj tentoraz na národnom šampionáte dorastu Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica zvíťazil v medailovom hodnotení klubov s bilanciou 7 – 5 – 8 a stal najúspešnejším klubom šampionátu v počte prvých miest ako aj v počte medailí.

Spomedzi dievčat sa najviac darilo všestrannej Nine Hejčíkovej s medailovou bilanciou 2 – 0 – 1. Prvý titul získala v behu na 60 metrov cez prekážky v novom osobnom rekorde 8,57 sek.  s náskokom 31 stotín pred klubovou kolegyňou Sárou Výbohovou.

Nina Hejčíková

Nina Hejčíková

Pol hodinu na to nastúpila na finále hladkej 60 m vzdialenosti, z ktorej si vo veľmi silnej konkurencii odniesla bronz časom 7,75 sek. Medailovú zbierku doplnila vďaka skvelému výkonu v behu na 200 m, kde časom 24,99 sek. tesne pokorila 25-sekundovú hranicu a zaslúžene sa stala majsterkou Slovenska.

„Vo finále šesťdesiatky sa prejavila na Ninke únava, bol to už jej štvrtý štart v krátkom čase a len druhé preteky v sezóne po Ostrave. Ešte nie je celkom vybehaná. S prekážkami som však veľmi spokojný a s jej prvou dvestovkou v sezóne tiež. Na ňu už nastúpila oddýchnutá a sadla jej aj šiesta dráha,“

skonštatoval tréner Ivan Čillík.

Ivan Čillík

Ivan Čillík

Alexandre Brišovej len tesne ušlo pódium na 60 m prekážok, keď s časom 8,97 sek. obsadila štvrté miesto. Chuť si však napravila vo výškarskom sektore, kde osobným rekordom 155 cm vybojovala bronz.

Okrem behu na 60 m prek. aj skok do diaľky v dorasteniek bol v réžii pretekárok UMB, kde si atlétky AK ŠK UMB rozdelili zlato, bronz a nepopulárnu „zemiakovú“ medailu. Alexandra Gregušová síce zaostala o 3 cm za svojím výkonom zo šampionátu staršieho žiactva, no aj tak jej pokus dlhý 558 cm stačil na dorastenecký titul s pohodlným náskokom 31 cm. Bronz si osobným rekordom 520 cm vybojovala Alexandra Rumanovská, pričom tesne za pódiom skončila Ema Hollá so skokom 512 cm.

Alexandra Gregušová

Alexandra Gregušová

„V prvej sérii skočila Saška bez dosky 550 cm, takže to bolo na úrovni 570 cm. Ukazuje sa, že ak by jej uletel nejaký pokus, môže z toho to byť veľmi zaujímavý výkon. Takú vyrovnanú sériu však ešte nemala,“

pochválil Alexandru Gregušovú tréner Čillík a jej sériu  550 – 539 – 382 –533 – 558 – 558 cm.

Skok o žrdi priniesol nečakané dramatické momenty. Hlavnou favoritkou bola Liana Boľošová, účastníčka Majstrovstiev Európy do 18 rokov, ktorá sa rozhodla pre základnú výšku 300 cm. Ani v jednom z pokusov však nebola úspešná a zo súťaže vypadla bez vydareného pokusu. Bronzovú medailu si napokon vybojovala Lujza Čemanová, ktorá prekonala latku vo výške 240 cm.

,,Verím, že Lia si to vynahradí medzi juniorkami či ženami,“ 

konštatoval tréner úspešného klubu Ivan Čillík.

Nina Hejčíková vpravo

Nina Hejčíková vpravo

Napriek sklamaniu však Liana Boľošová neostala bez medaily. V súťaži vo vrhu guľou predviedla skvelý výkon a novým osobným rekordom 12,72 m si vybojovala striebornú medailu. V tej istej disciplíne sa nestratili ani ďalšie atlétky AK ŠK UMB – Sofia Simanová (tréner Jozef Párička) obsadila piate miesto a Alžbeta Tlučáková skončila ôsma.

Darilo sa aj strednotratiarke Miroslave Rosputinskej, ktorá si v behu na 1 500 m zlepšila osobný rekord na 5:30,50 min., čo jej v silnej konkurencii vynieslo ôsme miesto. Sára Jasenáková dosiahla osobný rekord 28,64 sek. na 200 m vzdialenosti. Na rovnakej trati súťažila aj Katka Mičániová, ktorá dobehla v čase 27,13 sek. Na dvojnásobnej trati skončila šiesta s časom 1:00.85 min.

Záver šampionátu priniesol radosť aj štvorici Gregušová, Brišová, Hollá a Mičániová, ktoré v štafete na 4×200 m vybojovali strieborné medaily a zastavili časomieru na 1:48,48 min., čím potvrdili skvelú formu tímu AK ŠK UMB.

Zľava Matúš Havaš a Timotej Vozár

Zľava Matúš Havaš a Timotej Vozár

Matúš Havaš predviedol suverénne výkony v hladkých šprintoch. Už v rozbehu na 60 m naznačil svoju formu časom 7,03 sek., no vo finále ešte zrýchlil a s parádnym výkonom 6,97 sek. si s prehľadom dobehol po titul majstra Slovenska. Na druhom mieste skončil Timotej Vozár (7,09 sek.), siedmy dobehol Šimon Kubaška  časom 7,35 s.

Matúš Havaš svoju dominanciu potvrdil aj na dlhšej šprintérskej vzdialenosti. Vo finále na 200 m predviedol skvelý výkon 22,30 sek. a do zbierky si pridal druhé zlato. Jeho klubový kolega Timotej Vozár zabehol v B-finále osobný rekord 22,79 s, čím si zabezpečil celkové tretie miesto. Na 60 m prekážok si pretekári vymenili poradie Timotej Vozár prvýkrát v kariére pokoril 8-sekundovú hranicu a s výkonom 7,97 sek. sa stal majstrom Slovenska. Matúš Havaš doplnil zbierku medailí bronzom, keď finišoval tretí v čase 8,14 sek.

Timotej Vozár

Timotej Vozár

V behu na 1 500 metrov si Michal Haviar vybojoval pekné šieste miesto v osobnom rekorde 4:37,51 min. Na dvojnásobnej trati  sa Ján Tkáč dostal na stupne víťazov tretím miestom za 9:54,29 min., zatiaľ čo Peter Surovec obsadil šieste miesto.

Skok o žrdi dorastencov ovládol vekom ešte starší žiak Tomáš Tkáč, ktorý si skočil pre prvenstvo v osobnom rekorde 300 cm. V skoku do diaľky patril tretí najlepší výkon Petrovi Oravcovi, ktorý si vytvoril osobný rekord, keď  zaletel na značku 620 cm a potvrdil svoju kvalitu. V užšom finále boli ďalší dvaja atléti UMB – na 5. mieste Šimon Kubaška, žiacky rekordér na 60 m cez prekážky, ktorý dosiahol výkon 599 cm a Andrej Krutošík, ktorý si výkonom 568 cm vybojoval ôsmu priečku.

Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica

Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica

Vo vrhu guľou Adam Bovan si výkonom 14,69 m vybojoval striebornú medailu, pričom na bronzový stupienok vystúpil jeho klubový kolega Matej Luka (tréner Jozef Párička), ktorý dosiahol 13,92 m. Ďalší atléti UMB vo vrhu guľou síce nedosiahli na medailu, ale vytvorili si osobné rekordy. Tobias Padúch vrhom 12,20 m bol na 7. mieste a Tomáš Tkáč výkonom 10,21 m uzatváral prvú desiatku.

Na záver si dorastenci v štafete 4×200 m v zostave bol Oravec, Tkáč, Padúch a Krutošík zmerali sily s inými klubmi. S výkonom 1:39.58 min. skončili na šiestom mieste.

Preteky priniesli množstvo napínavých momentov a vynikajúcich výkonov, ktoré potvrdili silu a pripravenosť atlétov AK ŠK UMB Banská Bystrica, čo je výsledkom práce viacerých trénerov (Ivan Čillík, Ján Zmoray, Igor Gallay, Andrej Dibdiak, Michal Škvarka, Jozef Párička, Marek Vojník a ďalších, ktorí trénujú mladšie vekové kategórie) a vďaka podmienkam na tréningy v zime, v hale Strednej športovej školy a UMB v Banskej Bystrici.

Hala strednej športovej školy v Banskej Bystrici

Hala strednej športovej školy v Banskej Bystrici

Zdroj: Ivana Švigarová, Foto: Jaroslav Čermák