Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada všetkých politických predstaviteľov, ktorí majú ambíciu akýmkoľvek spôsobom spochybňovať ukotvenie SR v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO), aby tak nerobili. Prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý bol snemom potvrdený vo funkcii na ďalšie obdobie, to uviedol na tlačovej konferencii po skončení stredajšieho 37. snemu ÚMS v Bratislave. Hovorilo sa aj o potrebe upokojenia situácie v spoločnosti.
„Osemdesiat percent všetkých investícií, ktoré dnes máme v slovenských mestách, sú peniaze z EÚ. Bez týchto peňazí by sme nedokázali rozvíjať naše mestá do takej roviny, v akej sú a bez týchto peňazí by sme boli len chudobní príbuzní,“
zdôraznil Richard Rybníček.
![Richard Rybníček](https://www.bystricoviny.sk/wp-content/uploads/2025/02/ums6-420x280.jpg)
Richard Rybníček
V súvislosti s programovým obdobím politiky súdržnosti EÚ po roku 2027 bude ÚMS presadzovať zachovanie princípu subsidiarity. Odmieta akúkoľvek centralizáciu finančných prostriedkov.
„Trváme na tom, aby boli ďalej vyčlenené finančné prostriedky na mestský rozvoj,“
dodal Rybníček .
Zároveň ÚMS vyzvala vládu SR na čele s premiérom Robertom Ficom, aby štát vyčlenil pre samosprávy finančné prostriedky v súvislosti so zvýšenými nákladmi na mzdy zamestnancov v školstve a na 800-eurové odmeny pre zamestnancov verejnej správy.
Viceprezident ÚMS a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko povedal:
„Hovorili sme aj o potrebe reformy financovania samospráv, pretože súčasný model je pre naše mestá neudržateľný. O zmene financovania územnej samosprávy sme pripravení diskutovať s najvyššími predstaviteľmi štátu. Nevyhnutné je zároveň riešiť otázku dopravnej infraštruktúry, predovšetkým kritického stavu mostov v našich mestách.“
![Ján Nosko](https://www.bystricoviny.sk/wp-content/uploads/2025/02/ums5-420x280.jpg)
Ján Nosko
Banskobystrický primátor zároveň upriamil pozornosť na situáciu s mostami, ktorých rekonštrukcia alebo nová výstavba je podľa jeho slov nad finančnými možnosťami samospráv. Mnohé mosty, ktoré sa nachádzajú v územiach samospráv, majú podľa jeho názoru charakter nadradenej dopravnej infraštruktúry.
„Budeme iniciovať stretnutie s ministerstvom dopravy a jeho podriadenými organizáciami, či už Národnou diaľničnou spoločnosťou alebo Slovenskou správou ciest tak, aby sme dokázali jednoznačne určiť, komu patria mostné objekty,„
uviedol primátor Nosko.
Únia miest Slovenska vyzvala poslancov parlamentu k prijatiu stavebnej legislatívy, ktorá bola predložená v Národnej rade SR. To sa napokon udialo v stredu popoludní, keď za návrh novely stavebného zákona s príslušnými predpismi zahlasovalo všetkých 79 koaličných poslancov a Jana Bittó Cigániková z opozície.
Cieľom vládneho návrhu nového stavebného zákona je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch. Legislatíva rieši aj problematiku tzv. čiernych stavieb či zníženú úroveň disciplíny vo výstavbe.
Zdroj: TASR a (tom) , Foto: Marek Velček