Jaroslav Filkus je prvý pacient s dvomi transplantovanými orgánmi v Transplantačnom centre Rooseveltovej nemocnice

Zdravie
0 /

V Transplantačnom centre pri FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica transplantovali v novembri 2024 Jaroslavovi Filkusovi (62) z okresu Veľký Krtíš obličku.  Po pečeni je to už jeho druhý transplantovaný orgán.

Jaroslav Filkus sa tak stal prvým pacientom na Slovensku, ktorému transplantovali v jednom centre dva orgány. Pečeň a obličky, teda dva rôzne orgány sa v jednom centre transplantujú len v Banskej Bystrici.

Pán Filkus s manželkou

Pán Filkus s manželkou

Jaroslava priviedla Hepatitída C k zlyhaniu pečene a v roku 2009 až k transplantácii tohto životne dôležitého orgánu. Niekoľko rokov mal pán Filkus pokoj, keď sa mu pridružilo ochorenie obličiek a prestali mu postupne fungovať aj tieto orgány. Dva a pol roka mu postihnuté obličky pomáhala nahrádzať dialýza. Počas tohto obdobia bol rok aj pol zaradený na čakaciu listinu na transplantáciu obličky.

Vhodný orgán však nebolo také jednoduché nájsť. Hoci zo začiatku príbuzenskú transplantáciu odmietal, napokon v rodine padlo rozhodnutie.  Jaroslavova manželka, pani Kamila sa  podujala na najkrajšie a najľudskejšie gesto, pre darovanie obličky svojmu manželovi. Odber orgánu aj transplantácia dopadli bez komplikácií. Pani Filkusová sa cíti dobre a ako predtým, funguje aj s jednou obličkou.

Transplantačný tím v Rooseveltovej nemocnici

Transplantačný tím v Rooseveltovej nemocnici

Pán Jaroslav je jedným z výnimočných pacientov, lebo len málokto na Slovensku žije s dvoma rôznymi transplantovanými orgánmi, od dvoch rôznych darcov, jeden orgán má od mŕtveho darcu a s jedným od živého. Oba orgány mu transplantovali v jednom centre a sú funkčné,”

hodnotí MUDr. Eva Lacková, PhD., Jaroslavova ošetrujúca nefrologička, zároveň jedna z významných osobností Transplantačného centra a jeho zakladajúca členka.

Eva Lacková

Eva Lacková 

„Z pohľadu transplantačného chirurga, vedenia zákroku a anestézie má transplantácia u pacienta, ktorý má transplantovaný iný orgán niekoľko špecifík a rizík. U pána Filkusa bolo potrebné dbať, aby pri transplantácii obličky nedošlo k vyšším stratám krvi a tým nedostatočnému prekrveniu jeho transplantovanej pečene,”

vysvetľuje MUDr. Radoslav Kminiak, PhD. zástupca prednostu Kliniky transplantačnej chirurgie SZU, ktorý pánovi Filkusovi v roku 2009 transplantoval pečeň.

Radoslav Kminiak

Radoslav Kminiak

„Pán Filkus prišiel ku mne na ambulanciu vo veľmi zlom stave, so závažným ochorením pečene, mal vtedy veľké šťastie. Vďaka jeho krvnej skupine sa podarilo nájsť vhodného darcu do štyroch mesiacov od zaradenia na čakaciu listinu a v roku 2009 mal už novú pečeň,”

približuje cestu Jaroslava Filkusa k prvej transplantácii MUDr. Svetlana Selčanová-Adamcová, PhD., zástupkyňa prednostu II. Internej kliniky SZU,  ktorá je jeho ošetrujúcou hepatologičkou.

Svetlana Selčanová-Adamcová

Svetlana Selčanová-Adamcová

Príbeh Jaroslava Filkusa je jedinečnou ukážkou, akým dôležitým je darcovský program a koľko životov dokáže či už mŕtvy, ale aj živý darca zachrániť.

V  roku 2024 transplantovali v Transplantačnom centre v Banskej Bystrici 22 obličiek, z toho 7 obličiek od žijúcich darcov a 34 pečení. Tie sa zatiaľ na Slovensku transplantujú len od mŕtvych darcov.

V banskobystrickom centre od jeho vzniku v roku 1991 odtransplantovali spolu už 1 094 obličiek z toho v 152 prípadoch dostal pacient orgán od živého darcu.

Spolu majú na konte 436 transplantácii pečene. FNsP F. D. Roosevelta je jedným zo štyroch transplantačných centier na Slovensku a jediným, kde sa transplantujú pečene.

Zdroj: Ružena Maťašeje , Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné