Aktuálne prebiehajú rozhovory medzi ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom a Lekárskym odborovým združením vedeným Petrom Visolajským za situácie, keď vo výpovednej lehote sú tisícky lekárov z nemocníc. Okrem platov lekárov sa rieši aj financovanie regionálnych nemocníc, čo LOZ označuje za hlavný problém slovenského zdravotníctva.
Do redakcie sme dostali stanovisko spoločnosti AGEL SK, ktorá okrem iných regionálnych nemocníc vlastní aj nemocnicu vo Zvolene či špecializovanú nemocnicu Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Prinášame vám ho v plnom znení:
Vyjadrenia šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského, že financovanie regionálnych nemocníc je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, nereflektujú na skutočný stav a svojim zjednodušovaním krivia celkový pohľad na danú problematiku.
Financovanie nemocníc je komplexný systém, ktorý musí zohľadňovať mnoho faktorov – od typu poskytovanej starostlivosti až po regionálne špecifiká. Nemocnice AGEL SK poskytujú zdravotnú starostlivosť efektívne a zodpovedne, pričom základné sadzby našich nemocníc zodpovedajú priemeru porovnateľných zariadení.
Súkromné nemocnice, na rozdiel od tých štátnych – čerpajúcich peniaze z viacerých zdrojov vrátane oddlžovania, musia fungovať podľa trhových pravidiel a maximálne efektívne. Existujúce rozdiely malého rozsahu v úhradách sa dajú nájsť vo všetkých nemocniciach, bez ohľadu na vlastnícke pozadie, a vychádzajú z konkrétnych zmlúv so zdravotnými poisťovňami.
Tie sa vyvíjali niekoľko rokov a zohľadňujú regionálne rozdiely, počet personálu, typ pacientov či starostlivosť. Generalizovať túto komplexnú a zložitú problematiku, ako to robí šéf LOZ Peter Visolajský, je veľmi amatérske a voči pacientom po celom Slovensku nezodpovedné. Šírenie strachu a nedôvery už medzi tak zneistené obyvateľstvo, aj v dôsledku hromadných výpovedí, je len ukážkou toho, že LOZ nemá na prvom mieste pacienta a zdravotnícky personál.
Spoločnosť AGEL SK je zodpovedným a dôveryhodným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov Slovenska, pričom už roky investujeme do vzdelávania personálu, modernizácie a zlepšovania pracovných podmienok z vlastných zdrojov.
Našou prioritou je poskytovať kvalitnú starostlivosť všetkým pacientom a vytvárať stabilné pracovné prostredie pre našich zamestnancov. Preto vyzývame k vecnej diskusii založenej na faktoch, nie na účelových interpretáciách, ktoré celú problematiku zjednodušujú a neukazujú ju v správnom svetle.
Treba jasne zdôrazniť, že hoci šéf LOZ Peter Visolajský sa vyjadruje do médií veľmi často, jeho výroky sú mnohokrát nekomplexné a nezohľadňujú zásadné faktory, ktoré by odborník jeho úrovne mal poznať a brať do úvahy. Nie je totiž možné porovnávať akékoľvek dve nemocnice, nakoľko skladba ich nákladov a výkony, ktoré sa na ich produkcii najviac podieľajú sú iné, a takéto porovnanie poskytuje skreslený obraz.
„Reálnu úhradu nemocníc je potrebné vnímať v kontexte všetkých parametrov, ktoré vstupujú do výpočtu a ovplyvňujú konečnú úhradu respektíve napĺňanie výšky paušálu a sú definované v zmluvách. K týmto parametrom patrí započítavanie úhrady laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení, ktoré boli počas hospitalizácie vykonané. Okrem toho, v každej zmluve je zakomponovaný aj mechanizmus zúčtovania úhrad, ktorý sa aplikuje v prípade neplnenia resp. prekračovania zmluvne dohodnutého paušálu,“
upozorňuje predseda predstavenstva AGEL SK Michal Pišoja.
Na výpočty ďalej vplýva aj poistenosť a štruktúra výkonov a odborností, ktorými nemocnica disponuje, a má zazmluvnené v zdravotných poisťovniach. Preto porovnávať koncovú nemocnicu, ktorá je predovšetkým zameraná na akútnu zdravotnú starostlivosť s výrazne nižším podielom lôžok následnej starostlivosti, s regionálnymi nemocnicami, kde je väčšina lôžkového fondu určená pre dlhodobo chorých pacientov, je buď prejavom neznalosti alebo účelné zavádzanie verejnosti.
Vyňatie týchto dvoch ukazovateľov spomedzi mnohých parametrov, ktorými sa dajú porovnávať nemocnice, ich produkcia, náročnosť pacientov je nepochopením komplexnosti problematiky zo strany predstaviteľov LOZ.
Od šéfa LOZ by mali do éteru prúdiť len odborné a faktické vyjadrenia, čo sa však v poslednom období nedeje. Ako odborník by mal tiež vedieť, že komplikovanejšie výkony majú v rámci vykazovacieho mechanizmu vyššiu hodnotu. Na vyprodukovanie rovnakej hodnoty je teda u menej komplikovaných pacientov potrebný vysoký počet výkonov.
Vo všeobecnosti je starostlivosť o najčastejšie diagnózy, ktoré tvoria až 80 % celkového objemu starostlivosti, úlohou z väčšej časti najmä regionálnych nemocníc. Tie sa starajú o to, aby každý pacient aj s menšími ťažkosťami našiel kompetentného zdravotníckeho pracovníka a bol prijatý, vypočutý a bolo o neho postarané.
„Práve preto sú investície do regionálnych nemocníc veľmi dôležité, je to predsa taká istá nemocnica, ako každá iná. Spoločnosť AGEL SK investuje milióny do nemocníc po celom Slovensku a zabezpečuje tak odbornú, modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre stovky tisíc ľudí,“
zdôraznil Michal Pišoja. Príkladom je aj Nemocnica AGEL Handlová, kde investície presiahnu štyri milióny eur.
Ak sa pozrieme na nemocnice siete AGEL cez napĺňanie rozpočtov v zmysle platných zmlúv, tak po zohľadnení všetkých parametrov, ktoré vstupujú do výpočtu, tak efektívna základná sadzba v roku 2024 dosahuje hodnotu porovnateľnú so základnou sadzbou stanovenou Centrom pre klasifikačný systém. Efektívne základné sadzby nemocníc siete AGEL sa nevymykajú priemeru porovnateľných zariadení a v čase majú skôr klesajúcu tendenciu v porovnaní s ostatnými zariadeniami.
Je potrebné upozorniť aj na rozdiel medzi štátnymi a regionálnymi nemocnicami. Tie štátne čerpajú financie zo štyroch hlavných zdrojov: úhrady od zdravotných poisťovní, kapitálové investície, príspevky od zriaďovateľov, financie na oddlženie. Avšak regionálne nemocnice si nemôžu dovoliť produkovať dlh, nemôžu sa spoliehať na dotácie z kapitoly kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva a keďže neboli oddlžované, musia fungovať veľmi efektívne.
Zároveň, voči týmto zariadeniam postupujú nekompromisne všetky inštitúcie typu Sociálnej poisťovne alebo dodávateľov zdravotníckych pomôcok – na svoju každodennú prevádzku a starostlivosť o pacientov musia mať vlastné zdroje.
Preto dôrazne žiadame, aby bola diskusia o financovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti vedená na základe faktov a korektných čísel, s cieľom zlepšiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov Slovenska.
Vyzývame LOZ k zodpovednému prístupu a k rešpektovaniu role každého zdravotníckeho pracovníka a zdravotníckeho zariadenia na každej úrovni poskytovania zdravotnej starostlivosti. Každý pacient na Slovensku má nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Vytváranie zástupných problémov predstaviteľmi LOZ nie je riešením extrémne napätej situácie, naopak, dehonestuje prácu zdravotníckych pracovníkov v týchto nemocniciach a medzi obyvateľmi v regióne rozsieva obavy a pochybnosti, ktoré vôbec nie sú na mieste.
„Spoločnosť AGEL SK stojí na strane regionálnych nemocníc, ktoré sú nenahraditeľnou občianskou vybavenosťou pre obyvateľov po celom Slovensku. Ich dôležitosť a potreba je jasne viditeľná v počte pacientov, ktoré ročne obslúžia. Zároveň chcem zdôrazniť, že budeme naďalej investovať do ich modernizácie, zvyšovania úrovne vzdelávania zdravotníkov a zlepšovať ich pracovné podmienky bez ohľadu na vlastnícku štruktúru,“
uzatvára Pišoja.
Zdroj: (tom) a AGEL SK, Foto: AGEL a ilustračné