Spojená škola Detva, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, prešla od roku 2020 obrovskou zmenou. Z projektov Catching-Up Regions a IROP sa jej podarilo získať viac ako 7,7 milióna eur, za ktoré kompletne zmenila praktické vyučovanie. Dnes sa tu žiaci učia pracovať so špičkovými strojmi a robotickými technológiami.
Nielen lepšia kvalita vzdelávania, ale podpora rozvoja celého regiónu. To všetko so sebou priniesla kompletná rekonštrukcia a modernizácia dielní praktického vyučovania Spojenej školy v Detve. Škola, ktorú dnes navštevuje takmer dvesto detí, uspela hneď v dvoch spomínaných projektoch.
„Mám veľkú radosť ako bývalý absolvent tejto školy, pretože vidím krásne zrekonštruované priestory, ktoré sú reprezentatívne a dostávajú túto školu na vysokú úroveň v rámci Slovenska. Pán riaditeľ, budem k tebe osobnejší, lebo bežal taký vtip, že koho vidíte najčastejšie na VÚC – vrátnika a Melicha. Pánu riaditeľovi Melichovi patrí vďaka za obetavosť, lebo bez jeho schopností by nič nefungovalo,“
povedal podpredseda BBSK a poslanec NR SR Roman Malatinec.
https://www.facebook.com/roman.malatinec.9/videos/1494269197816332?locale=sk_SK
„Investície do moderného vybavenia, vrátane CNC strojov, robotických liniek, zváracích simulátorov a laboratórií zabezpečujú, že absolventi získavajú praktické zručnosti v súlade s aktuálnymi potrebami zamestnávateľov a trendov v priemysle. Nové modernizované priestory tiež významne zlepšili podmienky pre žiakov aj pedagógov,“
povedal riaditeľ školy Ján Melich.
Modernizácia školy začala ešte v roku 2020 z prostriedkov IROP, o tri roky neskôr sa tu rozbehol ďalší projekt v rámci iniciatívy Catching-Up Regions, na ktorom s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) spolupracovali experti z Európskej komisie a Svetovej banky.
„Pre naše deti chceme každý to najlepšie. Preto chceme mať pre deti nášho kraja moderné, kvalitné a bezpečné školy. Také, aby boli primerané nárokom, možnostiam aj rizikám 21. storočia. Táto škola je skvelým príkladom – spolupracuje s 13 firmami v duálnom vzdelávaní a zapojených je do neho viac ako 80 percent žiakov. Je zapojená do programu Erasmus+ s viac ako 20 partnermi v celej EU a jej žiaci zbierajú ocenenia z najrôznejších súťaží,“
dodal podpredseda BBSK pre oblasť školstva Mikuláš Pál.
Rekonštrukcia priestorov na bezbariérový prístup do všetkých častí dielní a učební zároveň umožnila, že sa škola stala prístupnou aj pre žiakov so zníženou mobilitou a vzdelávanie je v nej ešte inkluzívnejšie.
Vďaka uskutočneným projektom škola ašpiruje na to, aby sa stala vzdelávacím centrom excelentnosti. Moderné priestory môžu využívať aj ďalšie odborné školy, firmy a uchádzači o zamestnanie, čo prispieva k podpore celoživotného vzdelávania a zvyšovaniu kvalifikácie obyvateľov.
„Tento prístup pomáha stabilizácii zamestnanosti a zvyšuje ekonomickú prosperitu regiónu. Týmto sa Spojená škola stáva partnerom v rozvoji technického vzdelávania a získava strategickú úlohu v budovaní konkurencieschopného pracovného trhu,“
uzavrel Pál.
Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: Marek Mačica