Panelová diskusia o budúcnosti mestského parku: Už túto zimu sa začne s obnovou drevín

SPRÁVY
1 /

Víkend patril v našom meste aj podujatiu, na ktorom sa diskutovalo o budúcnosti mestského parku. Víťazný tím krajinársko-architektonickej súťaže Kancelária GULAČOVÁ ŠEREŠ ARCHITEKTI spolu s ďalšími odborníkmi informovali prítomných o tom, v akom štádiu sa nachádza architektonická štúdia a čo všetko v súčasnosti dolaďujú na základe požiadaviek pamiatkarov. Cieľom všetkých je vytvoriť park 21. storočia so zachovaním jeho historickej hodnoty.

Podujatia sa zúčastnili odborníci:

Ing. Romana Černochová, Dis. – spolupracujúca krajinná architektka projektového tímu

Ing. arch. Mária Flórová – riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici

Ing. arch. Lenka Gulačová – projektový tím, Kancelária GULAČOVÁ ŠEREŠ ARCHITEKTI

Ing. arch. Irenej Šereš – projektový tím, Kancelária GULAČOVÁ ŠEREŠ ARCHITEKTI

Ing. Mária Mojžišová – špecialistka pre zeleň, Mestský úrad Banská Bystrica

Ing. Ondrej Chramec – úsek zelene ZAaRES

Ing. Pavol Oravec – oddelenie investičnej výstavby, Mestský úrad Banská Bystrica

doc. Ing. Attila Tóth PhD. – krajinný architekt, Ústav krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre

Po panelovej diskusii s prizvanými autorizovanými krajinnými a záhradnými architektmi, zástupcami KPÚ, ZAaRES-u a odborných útvarov mesta sa účastníci diskusie vydali na komentovanú prehliadku mestského parku. Najcitlivejšou kapitolou prerodu celého parku bude obnova alejí.

Odborníci na zeleň oboznámili prítomných s tým, ktoré stromy dosiahli stav životnosti, ohrozujú bezpečnosť ľudí, a budú musieť byť odstránené. V prvej etape pôjde o dreviny v stredovom priestore, alej stromov vedúcu k Striebornému námestiu ako aj choré stromy v aleji smerom na Hušták.

V mestskom parku sú umiestnené informačné panely, na ktorých banskobystrická samospráva prezentujeme dendrologické zistenia ako aj ideovú štúdiu, na ktorej pracuje víťazný tím architektov od minulého roka.

„Zorganizovali pre verejnosť panelovú diskusiu s odborníkmi, aby sme zhrnuli, kde sme sa v procese revitalizácie mestského parku posunuli, a čo nás ešte čaká. Následne sme absolvovali prechádzku po parku zameranú na zeleň. Úprimne je treba povedať, že je pred nami náročné obdobie,“

uviedol primátor Ján Nosko.

Mesto chce po niekoľkých pokusoch zachrániť park pre budúce generácie, preto okrem podpory a zachovania historických hodnôt bude mimoriadne dôležitá obnova drevín. Čoskoro budú nasledovať v niekoľkých etapách nevyhnutné výruby chorých stromov, ktoré ohrozujú bezpečnosť, resp. takých, ktoré už dosiahli stav svojej životnosti. Je však dôležité, že už v priebehu výrubov bude prebiehať patričná náhradná výsadba nových drevín.

„Odborná a profesionálna práca so zeleňou je zdĺhavý proces, pretože kým nová vegetácia zmohutnie a park nadobudne ten správny efekt, prejde pár rokov. Verím, že to všetci spolu zvládneme, park nás nebude rozdeľovať, ale naopak, spájať. Ďakujem za podnetnú diskusiu. Verím, že dosiahneme výsledok, s ktorým budeme všetci spokojní a park bude slúžiť ďalším generáciám,“

dodal primátor Nosko.

Vydarené podujatie pre verejnosť zhodnotil viceprimátor Jakub Gajdošík slovami:

„Sobotňajšie popoludnie som mal možnosť počúvať múdrych ľudí, ktorí vedia veľmi veľa o našom mestskom parku. Počas diskusie a následnej prechádzky sme obyvateľom predstavili návrh komplexnej obnovy parku. Zaznelo toľko odborných argumentov a faktov, že by som to prial počuť všetkým Banskobystričanom. Najmä však tým facebookovým „hrdinom“, čo sa skrývajú doma za klávesnicou a kritizujú všetko, čo robíme na záchranu mestského parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Teším sa na obnovu nášho najvzácnejšieho parku a verím, že sa to teraz už nikomu nepodarí zabrzdiť.“

Ak sa vám nepodarilo prísť na diskusiu o budúcnosti  mestského parku, pozrite si jej záznam:

https://m.youtube.com/watch?v=fJ0p0LLVkUQ.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a vizualizácie