V meste pod Upínom si pravidelne pripomíname Deň vojnových veteránov. Inak tomu nebude ani tento rok, pričom samospráva pripravila okrem tradičných aktivít aj novinku. Presne o 11 hodine a 11 minúte sa v pondelok 11. Novembra 2024 uskutoční pietny akt kladenia vencov na vojnovom cintoríne v Majeri. Samotný Monument ožije podvečer vizuálnou prezentáciou umelcov z Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Spomienka na vojnových veteránov v Banskej Bystrici
Tohtoročná spomienka na vojnových veteránov sa začne pri Monumente v Majeri zvonením na zvon. Následne sa budú klásť vence za zvukov chorálu. Súčinnosť potvrdili zástupcovia veliteľstva Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky a veliteľ posádky Zvolen.
O hudobný sprievod sa postará Vojenská hudba Banská Bystrica a v programe sa predstaví aj žiačka Základnej umeleckej školy Jána Cikkera. Pred začiatkom pietneho aktu budú žiaci 9. ročníka Základnej školy Slovenského národného povstania účastníkom rozdávať vlčie maky, ako symbol tohto významného dňa.
Tohtoročnou novinkou na obnovenom vojnovom cintoríne v Majeri bude podvečerná dočasná inštalácia, ktorá je výsledkom spolupráce s Fakultou výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Autormi vizuálno-svetelných diel sú Ľubomír Slovinský, Martin Jombík, Martin Kopera a Gabriela Birošová. Od 17:00 do 19:00 hodiny bude pripravená prezentácia štyroch paralelných projektov, ktorými vzdajú symbolickú poctu padlým vojakom. Pôjde o multimediálnu akciu založenú na hre svetla.
Deň vojnových veteránov je príležitosťou, kedy si pripomíname hrdinstvo tých, ktorí bojovali na bojiskách svetových vojen a počas iných konfliktov, za mier a slobodu. Pripadá na deň, kedy bolo v Compiegne vo Francúzsku podpísané prímerie, ktoré ukončilo hrôzy a utrpenie 1.svetovej vojny. Po podpísaní prímeria bol tento deň vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Symbolom vojnových obetí sa stal červený mak.
Spomedzi slovenských miest patrí Banská Bystrica medzi tie, ktoré sa môžu pochváliť príkladnou starostlivosťou o vojnové hroby, pietne symboly, ako aj výtvarné diela vo verejnom priestore. Monument s vyhliadkovou plošinou, ktorý sa nachádza na rozhraní vojnového a civilného cintorína v Majeri, získal v roku 2019 Cenu Dušana Jurkoviča aj ocenenie CEZAAR v kategórii občianske a priemyselné budovy.
Na území Banskej Bystrice sa nachádza 780 vojnových hrobov a pietnych symbolov, ktorým mesto venuje patričnú pozornosť. Samospráve sa darí ich obnovovať a pretvárať na dôstojné miesta, vďaka mimorozpočtovým zdrojom a dotáciám.
Tento rok mesto vďaka dotácii z Ministerstva vnútra obnovilo Legionársky pomník v Majeri a peniaze poputujú aj na rekonštrukciu Pomníka vojakov 1. svetovej vojny a oplotenia pietneho areálu na Židovskom cintoríne na Rudlovskej ceste.
Tradíciu Dňa vojnových veteránov udržiava mesto od roku 2013 a padlých vojakov vo vojnových konfliktoch si pripomína pietnym aktom kladenia vencov pri vojnových hroboch, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach mesta.
Koniec I. svetovej vojny
Dňa 11. novembra 1918 podpísal maršál Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva I. svetovej vojny.
Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických krajinách Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.
Počas I. svetovej vojny bolo zmobilizovaných viac než 60 miliónov vojakov. Z nich v bojoch padlo približne 10 miliónov. Na strane štátov Dohody (Francúzsko, Rusko a Spojené kráľovstvo šlo pritom asi o 6 miliónov obetí, kým na strane Mocností asi o 4 milióny ľudí. Vo vojne navyše zahynuli aj milióny civilistov. Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných mocností (Nemecko a Rakúsko-Uhorsko).
Deň vojnových veteránov
Dátum 11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby sa spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov – v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách – symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.
Ten je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti. Dnes je tak možné práve tento kvet vidieť pri spomienkových a pietnych aktoch, ktoré sa viažu k tomuto dňu.
Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: ilustračné a archív