Zubaté jesenné slnko zamierilo v utorok 5. novembra 2024 zrána svoje lúče na účastníkov pietnej spomienky pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke. Konala sa presne v deň 80. výročia začiatku fašistických represálií po obsadení Banskej Bystrice pred 80 rokmi.
Uvedené podujatie patrí do trvalého kalendára plánu činnosti Oblastnej organizácie SZPB v Banskej Bystrici. Tohtoročné smutné pripomínanie si tragickej etapy našej histórie sa konalo za bohatej spoluúčasti predstaviteľov samosprávy BBSK, mesta Banskej Bystrice, Múzea SNP a školskej mládeže.
Po kladení vencov a štátnej hymne sa prítomným účastníkom prihovoril predseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý zdôraznil potrebu nanovo si pripomínať historické míľniky, aby sme si z nich aktuálne odvodzovali poučenie pre súčasnosť.
„Dnes sme na mieste veľkej tragédie vzdali hold stovkám obetí, ktoré v Kremničke pred 80 rokmi našli smrť. Muži, ženy a deti tu zomreli len preto, že mali židovský pôvod alebo bojovali za to, čo my teraz považujeme za samozrejmé – za slobodu a národnú suverenitu.
Nemôžeme zabudnúť na to, čo sa nielen v Kremničke stalo. Nemôžeme zabudnúť na to, že na počiatku boli štvavé reči, ktoré viedli k útokom a násilnostiam. A nemôžeme zabudnúť ani na to, že zlo u nás nepáchali len cudzie vojská a príslušníci iných národov. Podiel viny nesú aj domáci zradcovia.“
Podpredseda Oblastnej organizácie SZPB Štefan Horváth zasa podrobnejšie priblížil tragické udalosti spred ôsmich desaťročí:
„More žiaľu, potoky sĺz a krvi uchováva toto pietne miesto, kde pred 80. rokmi nacistická jednotka Einsatzkomando 14 pod velením SS Oberführera Kurta Deffnera, v spolupráci s príslušníkmi 5. roty POHG Jozefa Nemsilu, popravila viac ako tisícku ľudí.
Kremnička je spolu s blízkou Nemeckou, Kališťom, Kľakom, Ostrým Grúňom a ďalšími, jedným zo symbolov nacistického a gardistického besnenia, ktoré zasiahlo Slovensko po potlačení Slovenského národného povstania… Máme záujem, aby predovšetkým mladá generácia bola pravdivo informovaná o udalostiach v období druhej svetovej vojny, aby ona bola následným nositeľom tradícií boja proti fašizmu…
Predovšetkým z týchto pozícií chcem poďakovať za účasť na dnešnej pietnej spomienke tu prítomným žiakom ZŠ SNP na Triede SNP a študentom Strednej priemyselnej školy J. Murgaša v Banskej Bystrici, a vysloviť presvedčenie, že práve oni budú tými, ktorí budú vo svojom okolí šíriť odkaz bojovníkov proti fašizmu a nikdy nezabudnú na udalosti, čo sa pred 80 rokmi udiali na týchto miestach, a ktoré sa tak smutne zapísali do našich dejín…
Osobitné poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa postarali o to, aby tento Pamätník obetiam fašizmu, posledné dielo architekta Dušana Jurkoviča, ako aj pripojený pamätník zavraždeným židovským obyvateľom, symbolický svietnik Menora, autora slovensko – izraelského architekta Juraja Arieh Fatrana, bol vždy dôstojne upravený. Najnovší, nedávno ukončený, archeologický prieskum iba potvrdzuje snahu Mesta postarať sa o tento pamätník tak, aby došlo k rozšíreniu národnej kultúrnej pamiatky o priekopu, teda masový hrob, takisto o dva ďalšie hroby pri pamätníku a k dôstojnej ochrane celého areálu… Nič nesmie byť zabudnuté, nik nesmie byť zabudnutý!“
Následne zaznela báseň Mikuláša Kováča Venovanie, ktorú predniesla žiačka ZŠ SNP Silvia Grausová.
Tento výrazný banskobystrický básnik (1934 – 1992) bol po vojne ako 11-ročný očitým svedkom exhumácií v Kremničke a v okolí. Tento obraz ľudskej tragédie si navždy niesol vo svojom vedomí a premietal ho aj do svojej tvorby. Posledné dvojveršie: „Mali by sme sa dorozumieť, pokiaľ sme schopní lásky“ apeluje na nás všetkých, aby sme nezabúdali vo svojom každodennom konaní na dobro a ľudskosť.
Napokon silným záverečným momentom bolo kladenie zapálených sviečok a kamienkov prítomných školákov na hroby obetí za zvukov hymnickej piesne Kto za pravdu horí. Nezabudnime!
Zdroj: Jana Borguľová , Foto: SZPB, mesto BB a archív