Posezónna bilancia Atletického klubu ŠK UMB Banská Bystrica 2024

0 /

Tohtoročná atletická sezóna 2024 vyvrcholila začiatkom októbra Majstrovstvami Slovenska v súťažiach družstiev dorastu a staršieho žiactva. Účasť vo finále súťaže družstiev na celoslovenskej úrovni si vybojovali atléti AK ŠK UMB Banská Bystrica výbornými umiestneniami v oblastných kolách počas celej sezóny.

Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica aj na tomto tímovom podujatí naplno potvrdil svoje kvality a ukázal, prečo patrí v posledných rokoch medzi najúspešnejšie atletické kluby na Slovensku.

Ako jediný atletický klub mal totiž v tomto roku zastúpenie na finále družstiev vo všetkých 4 kategóriách – v kategórii dorastencov, dorasteniek, starších žiakov a starších žiačok.

MSR družstiev – staršie žiactvo: Žiaci aj žiačky AK UMB so striebornými medailami

Rovnako ako jediný atletický klub získal na týchto podujatiach tri medaily. V dorasteneckej kategórii si chlapci vybojovali 2. miesto, v kategórii staršieho žiactva sa chlapci aj dievčatá umiestnili na druhom mieste.

Za zmienku stojí aj fakt, že k medailovému umiestneniu mali veľmi blízko aj dorastenky, ktorým medailové tretie miesto uniklo len o 4 body a obsadili výsledné 4. miesto.

ME U18 Miroslav Krchňavý, foto: Peter Macko

„ Atletika je síce individuálny šport ale v detských a mládežníckych kategóriách je to vlastne kolektívny šport. Deti spolu trénujú podľa veku, chlapci dievčatá spolu a súťaže družstiev sú vyvrcholením spoločnej snahy detí a nás trénerov. Nás trénerov mimoriadne teší, ako sa naše deti navzájom podporujú, tešia sa nielen zo svojich výkonov ale aj z výkonov svojich kamarátov z klubu. Je radosť sledovať,  ako si dokážu spoločne užiť nielen tréningy, ale aj súťaže. A my tréneri si to užívame tiež, síce po pretekoch unavení, ale s pozitívnymi pocitmi a plánmi na ďalšie tréningy,“

hovorí hlavný tréner prof. Ivan Čillík.

Ivan Čillík

Ivan Čillík

Celková bilancia za sezónu 2024 je priam neuveriteľná. Na Majstrovstvách SR získali 79 medailí, z toho 42 titulov Majstra Slovenska. Dvaja atléti AK ŠK UMB  – strašia žiačka Ninka Hejčíková a starší žiak Timotej Vozár – vytvorili počas roka nové slovenské rekordy vo svojich kategóriách. Ninka si v tejto sezóne pripísala dokonca 6 slovenských rekordov.

ME U18 Matej Stanislav, foto: Peter Macko

Za veľký úspech považuje hlavný tréner prof. Ivan Čillík aj účasť 4 atlétov AK ŠK UMB Banská Bystrica na Majstrovstvách Európy do 18 rokov. Príležitosť reprezentovať v domácom prostredí na štadióne Dukly na Štiavničkách si skvelými výsledkami vybojovali Miroslav Krchňavý, Matej Stanislav, Peter Kučera a Liana Boľošová.

Najlepšie umiestnenie v silnej konkurencii najlepších európskym mladých atlétov dosiahol Miroslav Krchňavý, keď sa v behu na 110 metrov  cez prekážky umiestnil na 12. mieste. Okrem Majstrovstiev Európy U18 mal Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica zastúpenie aj na iných medzištátnych stretnutiach dorastu a staršieho žiactva, kde Slovensko reprezentovalo až 11 atlétov z AK ŠK UMB.

Liana Boľošová

Finálové súťaže družstiev boli vyvrcholením celej atletickej sezóny, ktorá bola pre AK ŠK UMB mimoriadne úspešná. Počas celého roka bojovali atléti klubu o umiestnenia tak v halovej časti sezóny, ako aj na dráhach atletických štadiónov. Celková bilancia za sezónu 2024 je priam neuveriteľná.

ME U18 Liana Boľošová, foto: Peter Macko

ME U18, Liana Boľošová, foto: Peter Macko

Zdroj: Zdenka Nemcová AK ŠK UMB BB, Foto: AK ŠK UMB BB a ilustračné