Banská Bystrica si v týchto dňoch pripomína polstoročie od najväčšej a najničivejšej povodne v novodobej histórii mesta pod Urpínom. Našťastie odvtedy sa takáto prírodná katastrofa v našom meste nezopakovala. Udalosti spred 50 rokov si môžeme pripomenúť do 30. novembra prostredníctvom výstavy s názvom Povodeň 1974.
Dňa 22. októbra 1974 hladina Hrona kulminovala okolo 10:00 hod. Dosiahla výšku 494 centimetrov a spôsobila škody na každom kroku. Prietok bol Q1000 = 560,00 m3/s. Kritické miesto bolo pri moste z Kapitulskej, kde sa voda vyliala do okolia a zaplavila celé územie dnešného Parku pod Pamätníkom SNP aj s hotelom Lux.
Zatopené boli domy v okolí rieky, pivnice, neprejazdnou sa stala železničná trať, zaplavilo aj cesty a chodníky. Povodeň odrezala od sveta stovky domácnosti, mnohé lokality mesta museli byť zásobované na člnoch…
Rieka Hron vtedy ukázala v Banskej Bystrici svoju silu. Okrem obrovských materiálnych škôd, ktoré povodeň napáchala, si vtedy so sebou vzala aj jeden ľudský život.
Pre viacerých Bystričanov je to dnes možno nepredstaviteľné, ale vzhľadom na klimatické zmeny a nevypočítateľné výkyvy počasia sa nebezpečenstvo povodní z roka na rok stále reálnejšie. Hron nás za posledné obdobie už neraz upozornil na to, akú má silu, keď jeho hladina po intenzívnych dažďoch začala výrazne stúpať.
Dôležitou sa stala funkčná protipovodňová ochrana mesta. Tá do roku 2018 v skutočnosti neexistovala a Banská Bystrica bola dovtedy jediným krajským mestom bez ochrany pred storočnou vodou.
Preto prišiel Slovenský vodohospodársky podnik s projektom výstavby protipovodňovej ochrany Banskej Bystrice financovanom z eurofondov, proti čomu protestovali banskobystrickí aktivisti s falošným naratívom údajného zabetónovania Hrona a zničenia zelene okolo rieky…
Samotná výstavba, ktorá bola dokončená v roku 2022, pozostávala z rekonštrukcie existujúcich ochranných múrikov v širšom centre mesta, ktorých výška 1,2 metra sa nemenila. Nové ochranné múriky popri Hrone pribudli len v mestskej časti Iliaš a Majer. Brehy Hrona sa injektovali pilótami s tesniacimi stenami zapustenými do nepriepustného podložia. Ochranné múriky majú dĺžku 7,38 km od Majera po Radvaň.
V prípade povodní sa na tieto múriky nainštalujú mobilné protipovodňové zábrany, ktoré zabezpečia, že rieka Hron sa nevyleje zo svojho koryta ani pri maximálnej hladine storočnej vody. Chodníky popri oporných múrikoch slúžia nielen chodcom, ale aj cyklistom či korčuliarom.
Vďaka vybudovaniu protipovodňovej ochrany okolo Hrona v intraviláne mesta sa môžu cítiť bezpečne ľudia bývajúci v jeho blízkosti či firmy sídliace neďaleko rieky. Podobných povodní ako tej spred 50 rokov by sme sa v Banskej Bystrici už nemali báť, ani keď si prezeráme historické fotografie z októbra 1974.
„Ďakujem Slovenskému vodohospodárskemu podniku, š. p. a Stredoslovenskému Múzeu, že si môžeme toto obdobie pripomenúť do 30. novembra prostredníctvom výstavy s názvom Povodeň 1974. Okrem Stredoslovenského múzea, Tihányiovského kaštieľa a Nábrežia Hrona budú archívne fotografie inštalované aj v priestoroch mestského úradu. Všetkých vás pozývam,“
hovorí banskobystrický primátor Ján Nosko.
Autor: (tom), Foto: redakčné a archív