Štátna vedecká knižnica (ŠVK) začala v roku 2024 v rámci nového cyklu DOTYKY S VEDOU prezentovať významné a zaujímavé osobnosti slovenskej vedy a techniky. O úspechoch slovenských vedcov, ale i o zastúpení a pozícii slovenskej vedy v zahraničnom výskumnom priestore je potrebné hovoriť a písať, preto knižnica verí, že ako kultúrna, informačná, zberateľská, vedecká a vzdelávacia inštitúcia bude mať na tom svoj podiel.
Knižnica po jarnom podujatí ponúka v mesiaci október v poradí druhé stretnutie v rámci toho cyklu. V rámci neho predstaví špičkového slovenského jadrového fyzika Prof. RNDr. Branislava Sitára, DrSc. Podujatie sa uskutoční v stredu 23. októbra 2024 o 16.30 hod. v spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice (Lazovná 9, Banská Bystrica) a je prístupné pre širokú verejnosť.
Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc.
Je svetoznámy jadrový fyzik, bývalý viceprezident Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN. Pôsobí ako profesor jadrovej fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave (od r. 1997). V rokoch 1964-69 vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte UK Bratislava odbor Fyzika, kde získal v roku 1976 titul kandidáta fyzikálno-matematických vied.
V roku 1975 absolvoval ročný študijný pobyt na univerzite v Durhame vo Veľkej Británii. Titul doktor fyzikálno-matematických vied (DrSc.) získal v roku 1989 v Spojenom ústave jadrových výskumov v Dubne ( dnes Ruská federácia), kde v r. 1977 – 1989 pôsobil ako vedecký pracovník.
Zaoberá sa jadrovou a subjadrovou fyzikou. Je spoluautorom experimentálnych dôkazov produkcie kvarkovo-gluónovej plazmy (1998-2004) na experimente ALICE v Európskom stredisku pre jadrový výskum CERN v Ženeve. Vyše 20 rokov sa zúčastňuje aj experimentov v Ústave fyziky ťažkých iónov GSI Darmstadt v Nemecku, kde je spoluautorom niekoľkých experimentálnych dôkazov existencie exotických haló jadier.
Bol predstaviteľom Slovenskej republiky vo Finančnom výbore CERN (1993-96) a v Rade CERN (1996-99 a od 2002), viceprezidentom Rady CERN (2007-10) a predsedom Výboru pre spoluprácu Slovenska s CERNOM od r. 2002.
Prof. Sitár je autorom a spoluautorom vyše 1 526 publikácií, väčšinou v renomovaných zahraničných vedeckých časopisoch.
Zaznamenal vyše 9 600 citácií, vyškolil 5 doktorandov. Je spoluautorom dvoch vedeckých monografií, ktoré boli vydané v Moskve (1988) a Vydavateľstve Springer v Heidelbergu (1993). Je aj autorom množstva objavov, vynálezov, patentov, technických diel, ktoré vyvinul počas svojej bohatej kariéry.
Ocenenia
Branislav Sitár je nositeľom ceny Dionýza Ilkoviča Slovenskej akadémie vied za fyziku (2009), Zlatej medaily Univerzity Komenského Bratislava (2011), Ceny Slovenskej fyzikálnej spoločnosti (2011), a Radu Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy o rozvoj vedy v Slovenskej republike (2011).
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici ho predstaví ako významnú osobnosť slovenskej vedy v oblasti fyziky a rozprávať sa bude aj o „Prínose CERN-u pre svet a Slovensko“.
Zdroj: Soňa Šóky , Foto: ŠVK a ilustračné