1 /

V stredu hrali 4. kolo Slovenského pohára vo futbale dvaja banskobystrickí zástupcovia. MFK Dukla cestoval do Kalinova a vydrel tam postup po tesnej výhre 2:1. RSC Hamsik Academy privítal v Hrochoti nováčika najvyššej súťaže KFC Komárno. Náš treťoligista sa gólovo nepresadil a inkasoval až štyrikrát. V pohári tak končí.

Pohárový súboj treťoligistu z Kalinova s prvoligistom spod Urpína si v peknom jesennom počasí uprostred týždňa popoludní pozrelo na vlastné oči päťsto divákov. Banskobystričania mali podľa očakávania od úvodu duelu navrch, ale strelecké pokusy Brenkusa a Považanca či ďalšie príležitosti góly nepriniesli. Martin Rymarenko mieril do žrde, ale v 40. minúte sa už radoval, keď ťažil z výbornej práce Záhumenského na ľavej strane a otvoril skóre duelu – 0:1. Domáci sa zamerali na defenzívu s vidinou hrozby po brejkoch či štandardných situáciách. Práve zo štandardky sa im v samom závere prvého polčasu podarilo vyrovnať, keď hlavičkoval presne Edward Simon Abubu1:1.

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil a dianie na ihrisku ovládal favorit. Hráči Kalinova však dlho držali nerozhodný stav, ktorý im dával nádej na senzáciu, napríklad na prípadný postup cez penalty. V 77. minúte ale rozhodol Adam Hanes, keď parádne zakončil po prihrávke Pišoju, a pripísal si tak svoj piaty gól v aktuálnej sezóne Slovnaft Cupu – 1:2. Bystričania tak napokon postúpili do osemfinále.

Adam Hanes, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas s kvalitným súperom. V prvom polčase sme nepremenili šance, za čo sme pykali vyrovnávajúcim gólom do šatne, ktorý domácich ešte viac nakopol. V druhom polčase sme dlho dobýjali bránku domácich, ale našťastie sme to dotiahli do víťazného konca. Domáci dlho odolávali a boli nepríjemní, za čo im patrí pochvala. Avšak celkovo, pokiaľ ide ľudí a prostredie, bolo tu veľmi príjemne. Po zápase sme si dali aj s domácimi hráčmi guľáš. Už sa však sústredíme na najbližší zápas.“

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice:Bol som tu na zápase s Pohroním, Kalinovo sme nepodcenili. Majú šikovných hráčov, poznám ich kvality. Vedel som, že nám nič nedajú zadarmo a ani nedali. Ihrisko v Kalinovej poznám veľmi dobre. Hral som tu ešte ako žiak. S postupom a čiastočne aj hrou som spokojný. Chalanom som povedal, že nič nie je ľahké. Sme v najlepšej šestnástke a ideme sa biť o ďalší postup. Aj keby sme trikrát vyhrali na penalty, tak nevadí.“

Brankár Kalinova Jakub Slaniniak: „Tieto dva týždne sme hrali cez týždeň aj cez víkend, klobúk dole pred celým naším mužstvom. Osobne som rád, že som od trénera dostal šancu odchytať celý zápas. Je to dobrá skúsenosť.“

Michal Karásek, tréner Kalinova: „Pred zápasom by som bol s takýmto výsledkom spokojný. Hostia boli lepší, ale dúfal som, že ku koncu strelíme gól, uhráme remízu a diváci uvidia penalty. Aj keď podľa toho, ako sme ich kopali na tréningu je asi dobre, že k nim neprišlo.“

TJ Baník Kalinovo – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (1:1)

Góly: 45. Abubu – 40. Rymarenko, 77. Hanes. ŽK: 63. Abubu, 88. Slaniniak – 84. Pišoja. Rozhodovali: Ihring – Juhos, Vöröš. Diváci: 500.

Kalinovo: Slaniniak – Dobiáš, Abubu, L. Filipiak, Kojnok, T. Filipiak (57. Toshor), Koták, Palko (57. Belko), Fajčík (80. Karkus), Kováč (57. Tchania), Dobročka (22. Iboš).

Banská Bystrica: Rehák – Klimpl, Godál, Migaľa – Pišoja, Považanec (79. Willwéber), Brenkus (46. Hlinka), Záhumenský – Slebodník (46. Malec), Rymarenko (88. Petrák), Hanes (79. B. Ľupták).

zo zápasu Banskej Bystrice v Kalinove

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica sa v stredu v Hrochoti stretlo v rámci 4. kola Slovnaft Cupu s prvoligistom z Komárna. Favorit si vypracoval prvú šancu v 5. minúte, keď Ganbold vystrelil v pokutovom území z halfvoleja a Hamrák si pripísal prvý úspešný zákrok. V 9. minúte zas pohrozili domáci hráči, Abrahám výborným nákopom z polovice ihriska našiel vpredu Jackuliaka, ktorý zvolil koncovku z prvej a lopta mu nesadla. Skóre mohol otvoriť v 9. minúte útočník Komárna Gábor Tóth, ale z ľavej strany pokutového územia zakončil tesne vedľa bližšej žrde. Krátko nato zakončoval Tóth v šestnástke opäť, ale zblízka ho vychytal Hamrák, ktorý si poradil aj s dorážkou Jozefa Špyrku. Potom sa hra presunula na opačnú stranu, Abrahám si vymenil loptu s Dopaterom a strelu bystrického útočníka zblokovali hostia nad brvno. Prvý gól videli diváci v Hrochoti v 23. minúte, keď Špyrka odcentroval z pravého krídla pred bránku, kde skóroval Gábor Tóth0:1. V 29. minúte mal prvoligista k dispozícii priamy kop spoza šestnástky, ktorý nádherne premenil Šimon Šmehyl0:2.

V úvode druhého polčasu pohrozil v šestnástke Jackuliak, lenže z voleja minul pravú žrď. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr Viktor Sliacky najprv ušiel obrane RSC HA, potom spomalil, ale vďaka teču Norberta Brodzianskeho prekonal Hamráka – 0:3. Zápas sa za tohto stavu viac – menej už len dohrával. V 72. minúte mal ešte šancu po prihrávke sprava Ganbold, ale ani na dvakrát neuspel. Bystrický tím bol v druhom polčase najbližšie ku gólu v 87. minúte, no Milovan Kapor po rohovom kope v podaní Puškára hlavičkoval len do rukavíc Dlubáča. V 89. minúte vyrazili hráči Komárna do brejku a Nikolas Špalek trafil brvno. V nadstavenom čase si za domácu obranu nabehol Dávid Kmeťo, ktorý prehodil Hamráka, a tak zápas skončil výsledkom 0:4. Tento pohárový duel bol špecifický pre útočníka Komárna Jakuba Sylvestra, odchovanca Hamšíkovej akadémie, ktorý naskočil do druhého polčasu. Z rúk Mareka Hamšíka si prevzal pamätný dres.

Rastislav Kollár, tréner RSC Hamsik Academy: „Myslím si, že to bol typický zápas tímu z najvyššej súťaže a tímu z nižšej súťaže. Aj my sme si vytvorili príležitosti, ale tie sme nepremenili. Súper nás za to trestal, lebo svoje šance premieňal. Bolo vidno, že hráči sú trošku na inej úrovni ako naši, ale keby sa boli popremieňali šance, mohol byť zápas zaujímavejší.“

Patrik Abrahám, hráč RSC Hamsik Academy: Povedali sme si pred zápasom, že chceme ten zápas spraviť hlavne atraktívny pre divákov a čo najdlhšie držať napínavý stav. Terén bol náročný. Vedeli sme, že Komárno hrá jednoduchší futbal, že to budú nakopávať a dopĺňať na hrote. Darilo sa im to, mali sme s tým trošku aj problém, ale vypracovali sme si v prvom polčase šance. Keď chceme v takomto zápas uspieť, tak z tých troch šancí musíme dať dva góly. Komárnu sa už za stavu 0:2 hralo jednoduchšie. Cez polčas sme si hovorili, že keď strelíme gól na 1:2, tak sa bude súper strachovať o výsledok, čo tak nebolo, Komárno zvýšilo na 0:3 a už si skúsene ten výsledok postrážilo. Aj tak si ale myslím, že nebolo vidno, že hral treťoligista s prvoligistom. Akurát rozdiel bol v tom, že kvalita v zakončení bola na hosťujúcej strane.“

Marek Hamšík: „Vnímal som to pozitívne. Chalani hrali otvorenú partiu s prvoligistom, takže sa ukázali v dobrom svetle. Škoda toho gólu na záver, ale mne sa to v tom druhom polčase, odkedy som tu bol, páčilo. Prišiel som z Florencie, zo štúdia UEFA PRO licencie, chcel som zachytiť začiatok zápasu, ale meškalo lietadlo, takže sa mi to nepodarilo. S Jakubom Sylvestrom sme si zasrandovali. Určite bol rád, aj my sme boli radi, že sme dostali takéhoto súpera. Opäť si mohol ďalší odchovanec proti nám zahrať, tak ako minulý rok Peťo Kováčik. Je to pekné, že takýto hráči dokázali vzísť z našej akadémie.“

Jakub Sylvestr, hráč KFC Komárno: „Zo začiatku to bolo ťažké, ale nakoniec sme dali tie dva góly v prvom polčase, takže to bolo dobré. Zo začiatku ťažký súper, ale potom sa už tá kvalita ukázala a postúpili sme. Teší ma, že na mňa nezabudli, však som v Bystrici skoro stále, takže registrujem ich a vieme o sebe. Som rád, že som mohol aj takto oficiálne proti nim hrať, bola to radosť.“

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica – KFC Komárno 0:4 (0:2)

Góly: 23. G. Tóth, 30. Šmehyl, 49. Sliacky, 90. Kmeťo. ŽK: 63. Abrahám – 33. G. Tóth, 88. Žák. Rozhodovali: Libiak – Želeňák, Dobrík. Diváci: 310.

Hamsik Academy: Hamrák – Jenat, Kapor, Holub – Netolický (46. Sásik), Brodziansky, Krištof, Barbora (56. P. Hanes) – A. Jackuliak (56. Puškár), Abrahám (69. Beran), Dopater (46. D. Rusko).

Komárno: Dlubáč – Šmehyl, Špiriak, Pillár, Rudzan – G. Nagy (64. Žák) – Ganbold (74. Kmeťo), Špyrka (46. Špalek), Németh, Sliacky (64. Pastorek) – G. Tóth (46. Sylvestr).