Túto otázku si kladú viacerí ľudia z radov verejnosti či realitných kancelárií. Turbulentný vývoj na finančnom i realitnom trhu ovplyvňuje stále sa meniaca ekonomika v eurozóne, je umenie nájsť tú správnu chvíľu na rozhodnutie kam umiestniť svoju pripravenú investíciu.
Trh s realitami na Slovensku bol ešte donedávna pre mnohých záujemcov o kúpu nehnuteľnosti nedostupný. Dôvodom boli okrem cien nehnuteľností hlavne príliš vysoké úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch, ktoré v mnohých prípadoch reálne dosahovali viac ako 5 percent.
Dnes sa pre radikálny pokles inflácie v eurozóne sadzby konečne dostávajú aj pod psychologickú hranicu 4 percent, čo napomáha rozhýbaniu realitného trhu prakticky na celom Slovensku. Prognózy na ďalší rok ukazujú, že priemerná úroková sadzba by mohla klesnúť v polovici budúceho roka až k hranici 3,5 %, ale…
V posledných dvoch rokoch veľa záujemcov o kúpu nehnuteľností vyčkávalo na nižšie úroky a na zníženie cien nehnuteľností zo strany predávajúcich, čo sa im aj v určitej miere splnilo. To znamená, že v týchto prípadoch išlo o takzvané odložené obchody (vyčkávanie na lepšie časy), ale…
Obnova realitného trhu podľa expertov bude iba postupná a hlavný efekt znižovania úrokových sadzieb sa dostaví pravdepodobne až v polovici budúceho roka, kedy by priemerné úrokové sadzby na jeden až päťročnej fixácii pre bonitných klientov s dobrým ratingom mohli klesnúť aj pod 3,5 percenta, ale…
Súčasný vývoj na realitnom trhu prekvapil aj expertov
V dobe, kedy realitný trh ožíva, trh nehnuteľností zároveň zažíva v niektorých prípadoch až 10-percentný pokles ponuky nehnuteľností, čo podnietilo rast cien nehnuteľností na celom Slovensku. Štatistický úrad SR informoval, že cena domov a bytov na Slovensku sa v druhom štvrťroku v medziročnom porovnaní zvýšila priemerne o 4 percentá, pričom nárast nastal po štyroch štvrťrokoch poklesov cien v rade.
Za zvyšovaním cien nehnuteľností vidia realitní experti aj priaznivý makroekonomický vývoj spojený s pozitívnymi číslami o zamestnanosti a rastom miezd. Vyššie príjmy ľuďom umožňujú platiť väčšie splátky úverov a tým aj kupovať drahšie nehnuteľnosti.
Záujem ľudí o nehnuteľnosti sa preto zvyšuje a ich ceny začínajú rásť. Realitní makléri potvrdzujú, že dopyt po nehnuteľnostiach skutočne stúpa a že kupujúci žiadajú zľavu z ceny nehnuteľnosti čoraz menej, prípadne už vôbec.
Čakanie na hypotéky pod 3,5 percenta sa nemusí vyplatiť
Od nového roka 2025 nás čakajú ďalšie veľké zmeny. Rast dane z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku. Zmeny v dani z pridanej hodnoty (DPH) sú súčasťou konsolidácie verejných financií. Vláda musela nájsť 2,6 až 2,7 miliardy eur v rámci budúcoročného rozpočtu. Od budúceho roka sa tak zvýši daň z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 23 %.
To znamená, že ceny novostavieb bytov, rodinných domov ako aj stavebné pozemky dodávané na trh developermi porastú o 3 percentá. Rovnako sa tiež predraží rekonštrukcia starších bytov a rodinných domov. A ako to už na trhu chodí, vyššie ceny nových nehnuteľností potiahnu so sebou vždy aj ceny starších nehnuteľností.
Rozhodnutie, kedy je ten správny čas na kúpu nehnuteľnosti, je však vysoko individuálne. Vyššie uvádzané údaje len reagujú na aktuálny vývoj a prognózy na realitnom a finančnom trhu, konečné rozhodnutie je však na každom jednom z nás, ktorí túžime po svojim novom bývaní. Tak veľa šťastia v prijímaní správnych rozhodnutí „KEDY“.
Zdroj: (dem), Foto: ilustračné