0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 10. kole Tipos extraligy zdolali na svojom ľade Liptovský Mikuláš 5:2 a napravili si chuť po piatkovej prehre v derby so Zvolenom. O troch bodoch rozhodli tromi gólmi v prvej a dvoma v tretej tretine. Hostia z Liptova prehrali deviaty zápas z posledných desiatich a zostali tak na poslednej priečke tabuľky.

Barani mali skvelý úvod do stetnutia. Ujali sa vedenia 1:0 už v 38 sekunde šťastným gólom Matta Bouchera zblízka a do minúty a pol zvyšoval na 2:0 v presilovke švihom bez prípravy Matt Wedman. Mikulášania prestriedali brankárov, Fitzpatricka nahradil Surák. Bystričania potom nevyužili druhú presilovku a hostia odpovedali tiež v početnej výhode Ullmanom od modrej čiary – 2:1. Lenže tento stav trval iba do sedemnástej minúty, kedy pridal tretí gól už za chrbát Suráka po peknej akcii švihom obranca Dávid Stránsky – 3:1. Do prestávky mohlo byť vedenie domáceho tímu ešte vyššie, lenže v tretej presilovke sa nik z bystrických hráčov nepresadil.

Barani v strednom dejstve prišli o dvojgólové vedenie po nie veľmi vydarenej strele Chmielewskeho a následnej dorážke Taylora3:2. Škoda potom nevyužitej štvrtej presilovky, ktorá netrvala celé dve minúty, keďže sa dostavili dva fauly na bystrickej strane v podaní Wedmana a Scarletta. V početnej výhode Liptákov piatich proti trom strieľal do žŕdky Réway a neujala sa ani delovka Hraška. A Réway mal vyrovnanie na hokejke aj tesne pred koncom druhej tretiny, vo veľkej šanci sa zaskvel Rabčan svojím zákrokom betónom.

V tretej tretine zazvonil na žŕdke počas piatej presilovky Banskej Bystrice Petriska. Avšak šiesta presilovka v stretnutí v podaní ´baranov´ už bola úspešná. Na 4:2 zvýšil po prihrávke Voyera bez prípravy Matt Wedman. V závere museli hrať Liptáci vabank. Odvolali brankára, hrali v šestici, takže na 5:2 upravil do opustenej svätyne súpera Ján Petriska. O osude duelu tak bolo rozhodnuté.

HC MONACObet Banská Bystrica – HK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 1. Boucher (Petriska), 2. Wedman (Voyer, Chicoine), 17. D. Stránsky (Zeleňák, Výhonský), 52. Wedman (Voyer, R. Faith), 59. Petriska (Chicoine) – 11. Ullman (Réway), 30. Taylor (Chmielewski). Rozhodcovia: P. Stano, T. Orolin – Tomáš, Bogdaň, vylúčení na 2 min.: 4:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1853.

Banská Bystrica: Rabčan – Scarlett, Chicoine, Žabka, Zeleňák, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – A. Stránský, Čunderlík, Matoušek

Liptovský Mikuláš: Fitzpatrick (2. Surák) – Taylor, Hraško, Ullman, Lalík, D. Jendroľ, Mezovský, Nespala, Štrbáň – Gerlach, Quince, Réway – Vojtech, Uhrík, Avtsin – Chmielewski, T. Faith, D. V. Tkáč – R. Žitný, Vankúš, J. Sukeľ

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: My sme radi za dôležité body. Keď prehráte zápas, tak ten ďalší chcete vyhrať a to sa nám podarilo. Treba povedať, že to nebolo jednoduché. Mikuláš ukázal svoju kvalitu i napriek tomu, že je tam kde je. Stále má však kvalitných hráčov, najmä smerom dopredu a v presilových hrách. Nechceli sme im dať čas a priestor. Mali sme dobrý úvod zápasu, rýchlo sme viedli o dva góly, pomohli sme si aj presilovkou. Hra sa potom vyrovnala. Liptáci hrýzli, boli nepríjemní, hlavne v druhej tretine. Zlomovým momentom bolo, že sme ubránili presilovku súpera v troch proti piatim. Bola tam veľká obetavosť našich hráčov, zblokované strely, brankár nám tam tiež pomohol. V tretej tretine sme už Mikuláš nechceli do ničoho púšťať, čo sa nám podarilo. Dali sme aj dva góly a kľúčové bolo, že sme si pri góle na 4:2 znovu pomohli presilovkou. Sme radi za víťazstvo. Chalani to odmakali, odbojovali, nerodilo sa to ľahko. Sme teda radi, aj keď sme neboli až tak dominantní, ale liga je vyrovnaná a málokto bude dominantný nad inými mužstvami. Zápasy idú v rýchlom slede, máme veľa zranených, takže trošku si teraz vydýchneme a ideme ďalej. Neviem, prečo nám nejdú príliš druhé tretiny. Sústredíme sa na všetky tri, nerobíme výnimky, no hlavne v tej druhej tretine nemôžeme strácať puky. Veľakrát sa nám stalo, že sme stratili puky na modrej čiare, nestihli sme tak prestriedať, obrancovia boli zavarení a dostávali sme sa zbytočne pod tlak. Stalo sa nám to aj v tomto zápase.“

Országh sa vyjadril aj k svojmu 350. zápasu v pozícii trénera Banskej Bystrice: „Priznám sa, že ani neviem, že to bol môj 350. zápas na lavičke Banskej Bystrice v pozícii trénera. Je to pekné číslo, musím si to zapamätať, čas beží. Som domáci, takže si to samozrejme vážim, že som tú šancu vôbec od bývalého vedenia dostal, keď som bol mladý začínajúci tréner. Cením si, že sa bývalý majiteľ klubu Ďuro Koval nebál do toho ísť a dal mi tú šancu, pretože v dnešnej dobe nie je jednoduché dať šancu mladému trénerovi. Zatiaľ som tu a dúfam, že pridám k tej 350-ke ďalšie pekné číslo. Trénovať ma zatiaľ baví, to ma napĺňa, som zdravý. Pokiaľ budem mať mužstvu alebo aj iným mužstvám čo dať, tak budem rád. Trénerský hokejový život je kočovný, raz ste tam, inokedy niekde inde. Mňa to zatiaľ napĺňa a budem rád, keď tomu tak bude i naďalej“

David Stránský, strelec víťazného tretieho gólu zápasu: „Zápas hodnotím pozitívne, vyhrali sme, potrebovali sme sa dostať zas na víťaznú vlnu, lebo posledný zápas sme doma prehrali v derby a chceli sme to odčiniť pred domácim publikom. Bavili sme sa o tom, že dobré mužstvá definuje to, ako sa dokážu odraziť od svojich prehier, a to sme dnes dokázali. Takže fajn. Mali sme veľmi dobrý štart do zápasu, ale trošku nás to vyviedlo z rytmu a potom sa dostal do hry aj Liptovský Mikuláš, takže to bolo ťažšie. Pri mojom góle som dostal výbornú prihrávku. Videl som, že útočník pred mnou nie je v dráhe strely, tak som to poslal nad bránku, kde bol výborný súboj nášho najmladšieho benjamínka, takže gól patrí aj jemu za výbornú robotu. Priznám sa, že som nad tým nerozmýšľal, že prečo v druhých tretinách nedávame góly, ale máme v nich ďaleko striedačku, takže snažíme sa hrať v útočnom pásme, no žiaľ nie sme v nich úplne efektívni.“

Filip Surák, brankár Liptovského Mikuláša: „Ešte sa mi nestalo, že by som išiel na ľad ako striedajúci brankár takto skoro, teda v 89 sekunde. Možno je to lepšie takto skôr ako neskôr, lebo je človek ešte z rozcvičky viac zahriaty. Nejdem medzi žrde taký stuhnutý. Musím byť však pripravený, či pôjdem v prvej alebo päťdesiatej minúte. Zápas poznačil práve ten úvod. Prehrávame 2:0 a zase to potom doťahujeme. Máme v každom zápase svetlé momenty, ale bohužiaľ to nestačí. Musíme hrať celých 60 minút poctivý, zodpovedný hokej. Nie sme však toho schopní zatiaľ. Musíme bojovať. Myslím si, že bojovnosť sa nám uprieť nedá, ale vidíme, že to nestačí. Musíme byť viac mentálne pripravení do zápasu. V tomto sme zase predviedli hlúpe fauly a aj nejaké technické chyby. To sú veci, ktoré nás zrážajú na kolená. Liga je vyrovnaná, každý súper je veľmi silný a po takýchto chybách sa misky váh preklopia na stranu súpera.“

Juraj Faith, tréner Liptovského Mikuláša: „Mali sme ťažký vstup do zápasu, pretože sme dostali z prvých dvoch striel súpera dva góly spred bránky, čo by sa nemalo stávať. Vrátili sme sa do zápasu v druhej tretine, v ktorej sme hrali dobre, boli sme lepším mužstvom. Za stavu 3:2 sme strieľali do žŕdky a nevyužili takmer dvojminútovú presilovku piatich proti trom. Pravidlo sa potvrdilo. keďže za dve minúty v piatich proti trom nevieme dať gól. Tam sa to v podstate lámalo. Nám chýba práve gól, ktorým by sme vyrovnali alebo sa ním dostali v zápase navrch. Potom sa to už otvorilo a Bystričania zavreli zápas gólmi na 4:2 a 5:2. Bojovali sme, ale to je základ. Treba však pridať i niečo navyše a byť rozdielovým hráčom v mužstve. Každý jeden sa musí pozrieť na seba a uvedomiť si, že či je v mužstve rozdielový alebo nie je.“

Program:

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel v piatok 18. októbra na ľade súpera. O 18. 00 hodine si zmerajú sily v Nitre s úradujúcim majstrom.