Barani zdolali aj žilinských ´vlkov´, vyhrali štvrtý duel v rade a v tabuľke sú druhí + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti vycestovali v rámci 7. kola Tipos extraligy do Žiliny, kde si na nich brúsili zuby tamojší ´vlci´. Nováčikovi sa na vlastnom ľade darí, no hráči spod Urpína opäť dokázali nájsť cestu za víťazstvom. Za ústrednú postavu možno označiť najmä brankára Eugena Rabčana, ale aj dvojgólového Collina Adamsa.

Stále len dvadsaťtriročný brankár Rabčan dostal pri nahustenom rozpise priestor medzi tromi žrďami a už v 3. minúte čelil veľkej príležitosti súpera, keď sa pred ním ocitol osamotený Mráz, no nezakončil presne. Zhruba do polovice tretiny mali viac z hry domáci, lenže následne prišla chyba Malinu a šanca Výhonského, ktorý dal LaCouvéemu zabrať a kanadský brankár s ťažkosťami vyrazil puk mimo bránky. Skóre sa prvýkrát menilo v 17. minúte. Po peknej kombinácii sa k zakončeniu dostal Collin Adams, ktorý už nemal ťažkú prácu a zakončením do odkrytej bránky poslal svoj tím do vedenia – 0:1. Vo veľmi krátkom čase Rabčan čelil prečísleniu, ktoré sa mu však podarilo vyriešiť, no v poslednej minúte tretiny bol prikrátky na strelu Tourignyho zoči – voči a do kabín sa tak šlo za nerozhodného stavu 1:1.

V prostrednej časti Žilinčania zasypávali bránku hostí, z čoho sa dlho viaceré pokusy neujali, a tak opäť udreli ´barani´. Predchádzal tomu faul domáceho obrancu a následná presilovka, v ktorej sa po viacnásobných zakončeniach dostal k puku Matt Boucher a uplatnil svoj dôraz v bránkovisku, čím po druhýkrát v zápase zaistil vedenie bystrickému tímu – 1:2. Vlci boli onedlho opäť o jedného menej, no aj počas oslabenia dokázali naďalej ohrozovať Rabčana, ktorý musel zasahovať pri šanciach Šmidu a Koleniča. V 36. minúte sa nováčikovi podarilo vyrovnať zásluhou Jonesa, lenže jeho gól napokon neplatil pre hru vysokou hokejkou. Aj tak však hráči Žiliny predsa našli recept na skvele chytajúceho Eugena Rabčana, keď v 38. minúte počas tlaku a po strele Tourignyho úspešne tečoval puk Lukosevicius2:2.

Pred tretím dejstvom tak bolo všetko otvorené, už po minúte bol v sľubnej šanci Adams, lenže aj LaCouvee ukazoval svoje mimoriadne kvality. Osudnou sa mu stala napokon jeho vlastná chyba pri rozohrávke, po ktorej Matoušek našiel voľného Collina Adamsa a ten sa svojím druhým zásahom v stretnutí postaral o vedenie 2:3. Pečať mohol dať tomuto zápasu Roman Faith, ktorý sa v 57. minúte ocitol pred domácim brankárom, ale namieril len do neho. A tak mali Žilinčania príležitosť skúsiť to v šestici. Počas veľkého tlaku však nedokázali nasmerovať viaceré pokusy do siete, a tak Bystričania aj s dávkou šťastia, no najmä vďaka Rabčanovi, vydolovali v náročnom súboji pod Dubňom ďalšie cenné body.

DOXXbet Vlci Žilina – HC MONACObet Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Góly: 20. Tourigny (Kolenič, Varga), 38. Lukosevicius (Tourigny, Mucha) – 17. Adams (Chicoine, Wedman), 32. Boucher (Faith, Voyer), 52. Adams (Matoušek). Rozhodovali: Snášel, Kocúr – Tvrdoň, Bogdaň. Vylúčení na 2 min.: 4:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2382.

Žilina: LaCouvée – Tourigny, Rajnoha, Gachulinec, Malina, Holenda, Diakov, Dubravík – Mucha, Jones, Lukosevicius – Varga, Walega, Kolenič – Bezúch, Mráz, Koyš – Belluš, Šmída, Melcher

Banská Bystrica: Rabčan – Chicoine, Scarlett, Zeleňák, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský – Matoušek, Čunderlík, A. Stránský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Myslím, že prvá tretina bola celkom svižná, hralo sa vo vysokom tempe z oboch strán. Mali sme tam dobrý pohyb, no na druhej strane sme dva-trikrát pustili súpera do prečíslení, kde nás držal brankár. Čo sa týka druhej tretiny, domáci jasne dominovali, robili sme chyby, Eugen (Rabčan) nás držal nad vodou. Dal nám šancu ísť do druhej tretiny s tým, že môžeme tu niečo ukradnúť za stavu 2:2. Pre nás bolo podstatné, že v tretej tretine sme hru vyrovnali, boli sme trpezliví a dali sme ten rozdielový gól. Samozrejme, domáci tlačili v závere, mali tam nejaké šance počas toho, ako odvolali brankára. Eugen to dnes pochytal, zavrel to a bol tým najdôležitejším mužom dnes. Sme radi za body, ale treba priznať, že viac ako polovicu zápasu boli domáci lepší. Pre nás je dôležité víťazstvo, už som viackrát povedal, že dobré mužstvo nájde cestu za výhrou a nám sa to dnes podarilo. Chýb tam však bolo veľa, ale nebyť Eugena, mohlo to byť dnes akokoľvek len nie dobre pre nás. Chalani zabrali v tretej tretine, vyrovnali sme hru, bol to dobrý comeback do zápasu, ale nemôžeme sa spoliehať na to, že nám to brankár vychytá alebo to uhráme možno trochu aj so šťastím. Bodujeme, začiatok sezóny je dôležitý, ale Žilina hrala výborne. Hrá sa tu veľmi ťažko, sme radi za body, ktoré sme tu získali.“

Eugen Rabčan, brankár Banskej Bystrice: „Ubojované body, ťažký zápas. Oslabovky dali momentum hry Žiline… Druhá tretina veľmi ťažká, chvalabohu sme to prežili len s jedným gólom. Ako hovorím, päť na päť to bola vyrovnaná hra, ale v oslabovkách mali navrch a boli lepší. Mali veľa striel, veľa ťažkých striel cez hráča. Chalani ich však veľa zblokovali, za čo im ďakujem a nakoniec je to výhra, takže super. Päť minút dokonca druhej tretiny to bolo peklo, bolo 2:2, pre nás to bola asi menšia výhra, že neodchádzali do kabín s vedením. Chvalabohu sme dali tretí gól a vyhrali sme. Treba sa vzďaľovať tímom zo spodku tabuľky, liga je vyrovnaná a nikdy neviete kedy príde kríza. Sezóna je dlhá, čaká to každého, taký je život, takže treba túto fazónu využiť čo najdlhšie. Verím, že v utorok prídeme koncentrovaní a vyhráme znovu.“

Patrik Koyš, útočník Žiliny pre klubový web: „Je to bolestivá prehra. Myslím si, že sme boli lepšie mužstvo. Žiaľ, až na zápas proti Slovanu sme nedokázali streliť góly. Trápime sa v koncovke, aj dnes to bolo o tom. Mali sme kopec šancí, ale nepadá nám to tam. Verím, že sa nám to vráti, ak budeme hrať tak ako hráme.“

Matúš Holenda, obranca Žiliny pre klubový facebook: Ťažko sa mi to hodnotí, lebo sme prehrali. Za tú odvedenú robotu sme si zaslúžili bodovať. Ten rozdiel medzi úspechom a neúspechom je tenká hranica a dnes sme bohužiaľ nezvládli zápas, čo nás môže mrzieť. Rozhodli detaily.“

Milan Bartovič, tréner Žiliny pre klubový web: „Vyrovnaný zápas, v ktorom sme mali prevahu v hre s pukom, viac šancí, ale Banská Bystrica hrala to, čo sme očakávali. Mrzí ma, že sme nevyužili viac presiloviek, najmä tie, čo sme mali v tretej tretine. Naopak, z prakticky jednej našej chyby skórovali hostia. Chalani odbojovali celý zápas, aj preto je škoda, že sme dnes nebrali ani bod.“

Barani z Banskej Bystrice  sa najbližšie predstavia doma v utorok 8. októbra o 17.30 hodine a sily si zmerajú rohatom derby s ´kamzíkmi´ z Popradu.

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: Vlci Žilina (A. Pavlík)