Bystričania zdolali Michalovce, získali dôležitú výhru, mali aj šťastie + HLASY

1 /

V 10. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica zdolal Michalovce 1:0 a pripísala si druhé víťazstvo v sezóne. Celok z východu republiky prehral tretíkrát v rade a zostáva na poslednej priečke v tabuľke. O jediný gól duelu sa postaral Martin Rymarenko.

Na Štiavničkách sa začalo hrať za dažďa a úvodnú šancu mali hostia, no Marcin spoza rohu päťky Trnovského zoči – voči nepokoril. Skúšal mu poslať loptu medzi nohy. Do vedenia tak išli domáci futbalisti v deviatej minúte po centri Veselovského a hlavičke Martina Rymarenka, ktorý predviedol vysoký výskok v šestnástke v nábehu – 1:0. Zemplínčania následne pridali, mali prevahu, ale mohli inkasovať po štandardke Banskej Bystrice druhýkrát. Záhumenský hlavičkoval pred bránku na Hlinku, ktorý skóroval z tesného ofsajdu. V dvadsiatej minúte mal dobrú príležitosť stredopoliar Michaloviec Shimamura, z kraja päťky zakončoval z uhla, Trnovský dobre zakročil. To už prestalo na Štiavničkách pršať. Východniari mali najbližšie k vyrovnaniu v nadstavenom čase prvého dejstva. Jediný Slovák v ich základnej zostave Matúš Marcin exportnou delovkou z 30 metrov rozvlnil sieť, ale gól neuznal VAR pre predchádzajúcu ruku Ikobu v súboji.

V druhom polčase ubudlo šancí. Najprv sa trafil medzi žrde bystrický útočník Malec, avšak z ofsajdu. Na opačnej strane to skúšal z hranice šestnástky Kyziridis, poslal strelu do stredu bránky, kde bol Trnovský. V sedemdesiatej minúte dostal peknú prihrávku na pravú stranu Veselovský, ale ani on nenavýšil vedenie mužstva spod Urpína, pretože prestrelil bránku. V 82. minúte sa dostal k dobrej možnosti na pravej strane aj striedajúci Slebodník, avšak taktiež nenašiel recept na gólmana Sahinoviča. O minútu na to chybnú rozohrávku Trnovského zachytil Kyziridis, lenže nepreloboval gólmana Banskej Bystrice a loptu poslal nad brvno. Tam mieril v 86. minúte po rohu Pačindu hlavou v päťke aj Taraduda. Najväčšia šanca Zemplínčanov prišla v prvej minúte nadstaveného času. Po chybe Mensaha sa odrazená lopta  dostala k Pačindovi, ktorý na päťke sám nepokoril zoči – voči Trnovského. Všetky body tak zostali v Banskej Bystrici.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 1:0 (1:0)

Gól: 9. Rymarenko. Rozhodovali: Kišš – Košecký, Juhos. ŽK: Malec – Bahi, Arevalo, Ikoba, Kyziridis. Diváci: 862.

Banská Bystrica: Michal Trnovský – Mensah, Willwéber, Migaľa –  Šikula (75. Pišoja), B. Ľupták, Hlinka, Záhumenský – Veselovský (75. Petrák), Malec (81. Slebodník), Rymarenko (88. Hanes)

Michalovce: Sahinović – Taraduda, Dzotsenidze, Volanakis, Bahi – Shimamura (65. S. Danko), Zubairu (85. Žulevič) – Marcin, Arevalo (65. Žofčák), Kyziridis – Ikoba (65. Pačinda)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Poviem to jednoducho. Nehrali sme dobrý zápas čo sa týka herného prejavu, to treba priznať. Bolo tam veľa kŕču na moje gusto, ale som videl aj cez týždeň, že chalani k tomu pristupujú zodpovedne. Ako keby si uvedomovali tiaž toho zápasu a jeho dôležitosť. Sledovali sme vývoj v tabuľke, vedeli sme proti komu hráme a to nám zväzovalo nohy a asi aj hlavy.  Takže z herného prejavu nebol zápas z našej strany dobrý, no na druhej strane pred týždňom sme tu takto sedeli, keď sme odohrali jeden z najlepších zápasov sezóny a prehrali sme ho. Takže sme radi za tri body. Mali sme v tomto zápase aj šťastie, ale išli za ním chalani. Ukázali charakter a to je v tejto fáze, v akej sa nachádzame, veľmi dôležitá vec. Teraz ide byť reprezentačná pauza, takže trošku si odfúkneme, aj keď náš čaká zápas Slovenského pohára. Naň sa musíme zodpovedne pripraviť a potom ideme do Žiliny. Tam to bude zápas o niečom inom. Favoritom bude súper. Ja dúfam, že nás to v hlavách pustí. Nechcem povedať, že nemáme čo stratiť, to určite nie, ale myslím si, že ten zápas bude vyzerať ináč.“

Martin Rymarenko, útočník Banskej Bystrice: „Vedeli sme v akej sme situácii, že tri body budú mať dnes cenu zlata. Bolo to utrápené víťazstvo, no na to sa teraz nebudeme pozerať, lebo dôležité sú tri body. Neviem z akých dôvodov sme sa po góle nejako stiahli, no chvalabohu, že sme udržali víťazstvo 1:0, pretože v ostatných zápasoch sme s tým mali problém, takže z tohto pohľadu je to pozitívne. Pomohlo nám v tomto zápase aj šťastie, ktoré sme v minulom kole proti Košiciam nemali, keď sme si vypracovali veľa šancí, no nepremenili sme ich. Dnes sme mali aj kúsok šťastia, išli sme však tomu naproti. Nálada v kabíne pred zápasom a ani pracovná morálka nebola ideálna, keďže sme nevyhrali šesť zápasov a trikrát sme prehrali. Od tohto víťazstva sa teda máme ako odraziť, dobre nám padlo pred reprezentačnou prestávkou, teda že môžeme si oddýchnuť, zregenerovať s tromi bodmi.“

Michal Trnovský, brankár Dukly: „Potrebovali sme to ako soľ, keďže sme mali dlhšiu sériu bez víťazstva. Konečne sa nám to podarilo zlomiť, za čo sme veľmi šťastní. Odmakali sme to poctivo až na krv a sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. Vedeli sme, že Michalovce budú nepríjemný súper, tvrdý, rázny, čo sa aj potvrdilo. Mali tam aj nejaké príležitosti, ktoré sme myslím si dobre vyriešili, môže to byť pre nás odrazový mostík do budúcej roboty. Čo sa týka gólu Marcina v prvom polčase, tak musím povedať, že som vôbec nevidel ruku Ikobu, no našťastie ju mal a gól nebol uznaný. Marcin to však trafil veľmi dobre, snažil som sa na to zareagovať, ale nestačilo to. Našťastie gól odvolali a neplatil. V závere zápasu v nadstavenom čase prišla neprehľadná situácia, keďže sme sa nedohodli so spoluhráčom, ale chvalabohu to dopadlo dobre pre nás a berieme tri body a konečne sme to zlomili.“

Matúš Marcin, kapitán Michaloviec: „Nezaslúžená prehra za mňa. Boli sme lepší na lopte, mali sme hru pod kontrolou, ale nevyužili sme šance, takže Bystrica v podstate zaslúžene vyhrala, lebo ten gól dala a my nie. Pri mojom neuznanom góle som nevedel, o čo tam ide. Až v šatni mi vysvetľovali, čo sa tam stalo. Dnes boli na ihrisku dôležité body, ktoré sme nezobrali, ale sezóna je dlhá. Keď budeme takto strácať body, môže sa nám to vypomstiť neskôr, čo nechceme. Treba ďalší zápas zapnúť a získať tri body. Opakuje sa to, že tá hra je dobrá, ale na to sa futbal nehrá. Bystrica si to ukopala a zobrala tri body, takže nám by pomohlo aj nejaké víťazstvo 1:0, aj keby tá hra nebola pekná.“

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: „Pricestovali sme do Bystrice s tým, že chceme zobrať nejaké body. Nechceli sme, aby sa súper dostával do nejakých šancí, aby nám defenzíva a organizácia hry fungovala. Dostali sme sa do prvej šance my, nepremenili sme ju. Domáci sa dostali do pološance a premenili ju. Potom už súper toho veľa nepredviedol. My sme dobýjali bránku Banskej Bystrice, lenže z príležitostí, ktoré sme si vytvorili, tak musíme vyťažiť viac. Máme dostatočne skúsených hráčov na to, aby tie góly dali. Možností na to bolo v tomto zápase dosť. Hrá sa na góly, kto ich dá, tak ten vyhráva, na šance sa nevyhráva. Musíme záverečnú fázu ihriska zlepšiť, presadiť sa, aby sme boli úspešní. Dnes tomu tak nebolo a preto odchádzame domov bez bodu.“

PROGRAM:

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v nedeľu 20. októbra o 15.30 hodine na ihrisku súpera v Žiline.